Naslovnica SPEKTAR Džefri Saks: Zapad smatra da će pobediti ako uvuče Rusiju u nuklearni...

Džefri Saks: Zapad smatra da će pobediti ako uvuče Rusiju u nuklearni rat

Američki ekonomista Džefri Saks je u intervjuu za YouTube kanal Dialogue Works izneo zabrinjavajuće stavove o potencijalnoj eskalaciji sukoba između Zapada i Rusije, upozoravajući na mogućnost izbijanja nuklearnog rata.

Njegova izjava da bi Zapad mogao smatrati potencijalnu nuklearnu konfrontaciju sa Rusijom svojom „pobedom“ izazvala je veliko interesovanje i zabrinutost u međunarodnim krugovima.

Saks je opisao stavove zapadnih lidera kao apsurdne, naglašavajući da je ideja o pobedi Ukrajine nad Rusijom nerealna i opasna.

Prema njegovom mišljenju, postoji realna opasnost da SAD i Velika Britanija dodatno eskaliraju sukob, što bi izazvalo recipročnu reakciju Rusije. Saks sugeriše da bi ovakva spirala eskalacije mogla dovesti do nuklearnog rata.

On je kritikovao političare na Zapadu, nazivajući njihove izjave o nemogućnosti nuklearnog sukoba „glupim i neodgovornim“. Prema njemu, zapadni lideri su se doveli u situaciju iz koje ne postoji izlaz, osim dalje eskalacije.

Saksove reči odražavaju duboku zabrinutost zbog trenutne geopolitičke situacije. Sukob u Ukrajini, koji je počeo 2014. godine nakon aneksije Krima i eskalirao do potpunog rata 2022. godine, ne pokazuje znake smirivanja.

Iako je rat u početku bio regionalni sukob, sve veće mešanje Zapada, pre svega u obliku vojne i ekonomske pomoći Ukrajini, dovelo je do intenziviranja napetosti sa Rusijom. Kroz decenije Hladnog rata, svet je više puta bio na ivici nuklearnog rata, ali sada se čini da su rizici ponovo povećani.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov upozorio je da su rizici nuklearnog rata sada veoma visoki i da se opasnost ne sme potcenjivati. On je ukazao na to da se svet suočava sa ozbiljnim bezbednosnim pretnjama, naglašavajući potrebu za oprezom i odgovornim pristupom ovim pitanjima.

Ove izjave dolaze u trenutku kada se Rusija suočava sa sve većim pritiskom sankcija i izolacije od strane Zapada, dok istovremeno nastavlja vojne operacije u Ukrajini.

Predsednik Rusije, Vladimir Putin, takođe je upozorio na ozbiljnost situacije u vezi sa korišćenjem oružja za masovno uništenje. U junu 2024. godine, tokom govora na Peterburškom međunarodnom ekonomskom forumu (PMEF), Putin je izjavio da se ne sme olako pristupati pitanju upotrebe nuklearnog oružja, aludirajući na mogućnost da bi situacija mogla da izmakne kontroli.

On je upozorio Zapad da mora biti svestan posledica svojih postupaka i da bi dalje provociranje Rusije moglo dovesti do katastrofalnih posledica.

S obzirom na to da je rat u Ukrajini postao arena indirektnog sukoba između NATO-a i Rusije, postoji bojazan da bi dalja eskalacija mogla dovesti do nesagledivih posledica po čovečanstvo.

Postoji realna mogućnost da se takozvani „proxy“ rat između Zapada i Rusije pretvori u direktnu konfrontaciju, koja bi uključivala upotrebu nuklearnog oružja. Ovakav ishod bio bi katastrofalan ne samo za zaraćene strane već i za ceo svet.

Ova situacija podseća na period Hladnog rata, kada je svet bio podeljen na dva suprotstavljena bloka, a napetosti između SAD i Sovjetskog Saveza često su dosezale tačku ključanja.

Tokom tog perioda, nekoliko puta je došlo do kriza koje su mogle dovesti do nuklearnog sukoba, kao što je Kubanska raketna kriza 1962. godine. Međutim, tada je postojao mehanizam komunikacije između supersila, što je omogućilo izbegavanje katastrofe.

Danas, međutim, mnogi analitičari upozoravaju da su kanali komunikacije između Rusije i Zapada oslabljeni, što povećava opasnost od nesporazuma i slučajne eskalacije.

Saksova upozorenja stoga dolaze kao poziv na oprez, kako za zapadne, tako i za ruske lidere. On smatra da je ideja o pobedi u nuklearnom ratu apsurdna i da bi takav ishod bio poraz za čitavo čovečanstvo.

Njegova kritika upućena je prvenstveno zapadnim političarima koji, prema njegovom mišljenju, ne razumeju ozbiljnost situacije i potencijalne posledice svojih postupaka. Saks veruje da je ključ za izbegavanje katastrofe u diplomatskom rešenju sukoba, koje bi uključivalo ustupke sa obe strane.

Međutim, kako stvari trenutno stoje, izgledi za diplomatsko rešenje deluju sve manje verovatni. Rusija je jasno stavila do znanja da neće odstupiti od svojih ciljeva u Ukrajini, dok Zapad nastavlja da podržava Ukrajinu u njenoj borbi. U takvom kontekstu, rizik od eskalacije ostaje visok, a svet se suočava sa mogućnošću najveće nuklearne pretnje od kraja Hladnog rata.

U zaključku, Džefri Saks svojim upozorenjem želi da skrene pažnju na ozbiljnost trenutne situacije i da apeluje na odgovorne lidere da preduzmu korake ka smirivanju tenzija pre nego što bude prekasno.

Ukoliko se trenutna dinamika sukoba nastavi, svet bi mogao da se suoči sa katastrofalnim posledicama, koje bi bile poraz za sve strane uključene u sukob.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social