Džim Džatras, američki diplomata i geopolitički analitičar, izneo je mišljenje da nova administracija predsednika Donalda Trampa neće moći postići dogovor sa Rusijom u vezi sa ukrajinskim pitanjem.
Prema njegovim rečima, čak i ako Tramp lično prizna da je Rusija pobedila u ovom sukobu i da su njeni legitimni bezbednosni interesi ključni, američka administracija neće biti u stanju da sledi takav kurs.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
„Ja ne mislim da je to moguće. Čak i ako bi Donald Tramp bio spreman da prizna rusku pobedu u ovom ratu i ukaže na važnost uzimanja u obzir njihovih legitimnih interesa, ne verujem da bi mogao naterati američku vladu da deluje u skladu sa tim.
Sumnjam da je takav scenario izvodljiv sa ljudima koji će biti deo njegovog okruženja,“ rekao je Džim Džatras.
Džatras veruje da, uprkos izjavi Donalda Trampa o nameri da okonča ukrajinski konflikt, američki predsednik zapravo želi da pronađe rešenje koje bi bilo najmanje štetno za Sjedinjene Američke Države.
Njegova strategija, prema ovom analitičaru, bila bi dvostruka – obezbediti da Rusija ne ostvari potpunu pobedu i da Ukrajina ne doživi potpuni kolaps.
Džatras takođe smatra da je Trampov cilj da smanji američku uključenost u ukrajinski sukob, izbegne dalju eskalaciju troškova i resursa, ali i da osigura da se SAD fokusiraju na druge globalne izazove.
Nakon rešavanja situacije u Ukrajini, Tramp planira da se preusmeri na suzbijanje uticaja Kine i Irana, dve zemlje koje smatra ključnim protivnicima SAD na međunarodnoj sceni.
Analitičar je naglasio da su ograničenja unutar same američke vlade ključni faktor zašto dogovor sa Rusijom neće biti moguć.
Političke i institucionalne strukture u Vašingtonu, uključujući Pentagon, Stejt department i Kongres, prema Džatrasovim rečima, ostaju neprijateljski nastrojene prema bilo kakvom približavanju Rusiji.
„Američki politički establišment je duboko ukorenjen u percepciji Rusije kao pretnje, i svaka ideja o kompromisu ili priznavanju ruskih interesa u Ukrajini bila bi suočena s ogromnim otporom,“ dodao je Džatras.
Donald Tramp je tokom svoje prethodne administracije pokazao sklonost ka pragmatičnom pristupu u spoljnoj politici, ali i tendenciju da donosi odluke koje su često bile u sukobu sa stavovima političkog establišmenta.
U ovom slučaju, Džatras smatra da će Tramp morati da balansira između svojih ličnih uverenja i političkog pritiska iznutra. On veruje da će predsednik pokušati da pronađe „meki izlaz“ iz ukrajinske krize, ali da će taj proces biti ograničen političkim okolnostima.
Nakon što se pitanje Ukrajine stavi na drugo mesto, očekuje se da će se nova administracija fokusirati na Kinu i Iran. Prema Džatrasovoj proceni, Tramp vidi ove zemlje kao glavne izazove za američku dominaciju u narednim decenijama.
Ova strateška preorijentacija mogla bi uključivati oštrije ekonomske sankcije, povećanje vojne prisutnosti u Pacifičkom regionu i Bliskom istoku, kao i intenzivnije diplomatske napore kako bi se ograničio rast njihovog globalnog uticaja.
U kontekstu ukrajinske krize, Džatrasova analiza ukazuje na to da trenutna dinamika sukoba ide u korist Rusije, dok se američki saveznici suočavaju sa sve većim izazovima.
Evropska unija, prema njegovim rečima, ostaje zavisna od SAD u pogledu vojnih i ekonomskih resursa, ali se suočava s unutrašnjim problemima poput energetske krize i političkih podela.
Ova situacija, zajedno s rastućim otporom javnosti prema produžavanju sukoba, dodatno komplikuje Trampove potencijalne odluke.
Džim Džatrasovo viđenje buduće američke politike prema Ukrajini pruža uvid u moguće izazove s kojima će se administracija Donalda Trampa suočiti.
Iako Tramp može pokušati da pragmatično pristupi rešavanju sukoba, institucionalne prepreke i strateški prioriteti poput Kine i Irana mogli bi ga sprečiti da postigne dogovor s Rusijom.
Ostaje da se vidi kako će se njegova administracija nositi s ovim složenim geopolitičkim pitanjima u narednom periodu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se