Jasmina Mihnjak sa portala Bebac ocenila je u Danu uživo da je država pokazala nespremnost za primenu Zakona o finansijskoj podrši porodici sa decom, što nije dobro kada se priča o natalitetu. „Ne radi se tome da naši zakoni nisu dobri, već o tome da se ne primenjuju“, rekla je.
„Prvo je primetno da, uprkos tome što je država imala nekih šest meseci da se pripremi, da bi počeo da se primenjuje ovaj zakon, to se nažalost nije desilo. Država je pokazala nespremnost za primenu ovog zakona, što nije dobro kada se priča o natalitetu“, kaže Mihnjak.
[adsenseyu1]
Ona dodaje da najviše zbunjuje pitanje porodiljskog bolovanja.
„Ono što nismo znali je da će plate biti umanjene kod velikog broja trudnica i porodilja. Obračun se radi tako što se saberu svi iznosi koje je žena primala prethodnih 18 meseci i podele se sa 18, što je mali iznos ako je žena radila pet meseci, na primer. Žene koje imaju najveća primanja u Srbiji, od kojih bismo mi voleli da imaju i najviše dece, kako bi obezbedile i najbolje uslove za njih, koje su intelektualno sposobne, koje su ulagale mnogo u obrazovanje i karijeru, njih država kažnjava i umanjuje im platu“, kaže ona.
Ističe da ne mogu da imaju platu na porodiljskom veću od tri prosečne plate u Srbiji.
„Država je više gledala kako da zaštiti sebe, nego trudnice ili porodilje“, smatra gošća Dana uživo.
Dodaje da je ministar Zoran Đorđević nekoliko puta brkao stvari, te da se Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom ne odnosi na trudničko bolovanje i da nema nikakve veze sa tim.
„Nestaje poverenje mama kada je reč o obećanju da neće kasniti isplate“, kaže Mihnjak.
Ističe da je postojala situacija da je Vojvodina ukinula davanja koja su ranije bila, kao i da se odluka donela „za dva dana, bez ikakve najave“.
„Pisali smo predsedniku pokrajinske vlade Igoru Miroviću, dobili smo nejasno objašnjenje – da to nije ukinuto, nego preusmereno na nešto drugo, da će biti neki konkursi, a roditeljima nisu potrebni konkursi, nego ono na šta su računali“, kaže.
[adsenseyu1]
Dodaje da neke lokalne samouprave koje imaju više novca mogu više i da daju, a da su to gradovi i mesta gde i živi stanovništvo koje ima veća primanja.
„Baš u manjim i siromašnijim delovima Srbije je čak i skuplja bebi oprema nego u većim gradovima, a želimo da stimulišemo porodice da ostaju na selu“, kaže Mihnjak.
Govoreći o izjavama ministra Đorđevića da da će roditeljski dodatak za drugo, treće i četvrto dete biti isplaćen 20. avgusta, Mihnjak kaže da se tu vidi nespremnost.
„Ako taj novac postoji i ako su ga namenili, ne znam zašto se ne isplaćuje odmah, zašto se nešto prolongira, u hodu menja…“, kaže ona.
Dodaje da čelnici treba sebe da zamisle u situaciji da tri, četiri meseca ne dobiju platu, a da moraju da plate struju, sve dažbine, rate za kredite, kao i da se pripreme za dolazak bebe.
„Svaka žena želi da dobije ono što je zaradila. Svi imamo pravo da odemo na bolovanje, a posebno kada smo trudne, želimo da nas država zaštiti“, kaže gošća N1.
Dodaje da se roditelji ljute kada se odgovornost prebacuje na poslodavce, jer ima i odgovornih poslodavaca.
„I za to je zadužena država. Ministar se često poziva na neke zloupotrebe, gleda na trudnice i roditelje kao da smo tu samo da prevarimo državu. Tu država pokazuje nespremnost da reši neki problem. Zna se šta se dešava kada poslodavac daje otkaze, kada ne isplati platu. Ne radi se o tome da naši zakoni nisu dobri, već o tome da se oni ne primenjuju“, kaže Jasmina Mihnjak sa portala Bebac.
(N1)