Naslovnica U FOKUSU Đoković osvojio 17. Grend slem titulu – Vratio se na prvo mesto...

Đoković osvojio 17. Grend slem titulu – Vratio se na prvo mesto ATP rang liste – VIDEO

Novak Đoković je pobedio Dominika Tima u finalu Australijan opena i po osmi put u karijeri postao šampiong tog turnira.

Đoković je preživeo dramatičan meč i, posle preokreta, savladao Austrijanca sa 3-2 u setovima (6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4).

Iako je Novak osvojio prvi set, Tim je uspeo da iskoristi drastičan pad u igri protivnika i povede sa 2-1, ali je Srbin došao do preokreta posle četiri sata tenisa.

[adsenseyu1]

Đoković je osvojio 17. Grend slem titulu u karijeru, osmu u Australiji iz isto toliko pokušaja, te postao jedini teniser uz Rodžera Federera (8 Vimbldona) i Rafaela Nadala (12 Rolna Garoseva), sa barem osam titula na jednom određenom Slemu.

On je svoju besmrtnost u Australiji potvrdio činjenicom da nikada nije izgubio finale, ali i time da je jednom nogom bio u porazu posle tri odigrana seta, ali je uspeo da se vrati i – trijumfuje u velikom stilu.

Takođe, Srbin se vratio na prvo mesto ATP rang liste, sa kojeg ga je krajem prošle sezone zbacio Nadal, a na meču protiv Tima je je prvi put u karijeri, posle sedam neuspeha zaredom, preokrenuo zaostatak od 2-1 u setovima u Grend slem finalima.

Ujedno je i povećao prednost nad Austrijancem u međusobnim susretima na 7-4, a po broju Slemova se približio Rafi, koji ima 18, i Rodžeru, koji ima 20.

[adsenseyu4]

U prvom setu sve je krenulo kao iz snova po Novaka i njegova igra je imala obrise prošlogodišnjeg finala, u kojem je „počistio“ Rafaela Nadala u tri seta.

Odlično je igrao Novak iz svakog oružja svog arsenala, a Tim je bio previše rezervisan i usplahiren. Ipak, to nije dugo trajalo.

Srpski teniser je napravio brejk odmah na startu, ali je, mimo očekivanja, izgubio servis sredinom seta, pa je Tim izjednačio na 4:4.

Nada da može da povede austrijskog igrača nije dugo trajala. Novak ga je „navukao“ na mrežu kada je Tim servirao za izjednačenje.

Dominik je pogrešio, a onda duplom servis greškom poklonio poen Đokoviću koji je poveo sa 1-0 (6:4).

U trećem gemu drugog seta videli su se prvi problemi za u tom trenutku još sedmostrukog šampiona Australijan opena.

Napravio je sijaset grešaka u tom gemu, a Tim je, iako nije briljirao, napravio brejk i nedugo zatim poveo sa 3:1.

U narednih par gemova nastavio je Đoković da pravi greške, propustio je priliku da se vrati na 3:3 pošto je Tim izuzetnim vinerom spasao brejk loptu, ali smo došli do drame jer je posle osam odigranih gemova ipak bilo 4:4.

Tada je na pozornicu stupio francuski sudija Damijen Dumusoa, koji je Novaku dodelio dve opomene zbog prekoračenja vremena za servis u dva poena u nizu.

Na 15:30 Novak je dobio prvu opomenu. Izgubio je taj poen, a Dumusoa je isto uradio i u narednom poenu, na 15:40, pa je Novak zbog toga izgubio prvi servis.

Tim je napravio brejk, a vidno iznevrirani Đoković je izgubio i naredni gem (4:6).

Đokovićeva igra se potpuno „raspala“ u trećem setu. Ništa nije funkcionisalo u njegovoj igri, a između drugog i trećeg seta otišao je sa doktorom u svlačionicu.

Uzrok Novakove loše igre i na trenutke „anemičnog“ stava nije bio poznat, ali je Tim to maksimalno koristio i izuzetno lako došao do duplog brejka, pa i seta za 2-1 (2:6).

Novak je ponovo otišao u svlačionicu u pauzi između setova, ali se ovog puta vratio svežiji. Nije tako delovalo odmah, ali se kako je set odmicao videlo da je povratio barem deo igre sa početka prvog seta.

Čim je ponovo proradio servis Novak je lakše dolazio do svojih gemova, a to mu je omogućilo da spreminije čeka servis protivnika.

Tim je usporio, Novak je podigao nivo igre, pa je brejkom u ključnom osmom gemu seta došao do prednosti, koju je lako održao i uveo meč u peti set (6:3).

[adsenseyu5]

Meč, to jest peti set, odlučio je početak tog dela igre. Novak je nastavio da pritiska, Tim nije igrao agresivno kako zna i kako je igrao u drugom i trećem setu – i to ga je koštalo.

Novak je istrajao iako su ga mnogi otpisali na kraju trećeg seta, pa je u petom poveo sa brejkom – 2:1.

Ali, tu nije bio kraj muke i drame, pošto je Tim došao do dve brejk lopte u narednom gemu. Tu je Novak napravio presudnu razliku, pošto je spasao obe i poveo sa 3:1.

Tim nije imao šanse do kraja meča, dok je Đokovićeva prednost mogla da bude ubedljivija, ali je Austrijanac sačuvao najbolje kada je bilo najkritičnije.

Đoković je, definitivno, besmrtan u Australiji.