Razvlačenje krize u Ukrajini i prolongiranje agonije već dugo liče na tešku postalkoholnu realnost — što dalje ide, to postaje neizdrživije.
Prognoziranje budućnosti u ovakvim okolnostima je nezahvalno, ali trenutno je očigledno da američka podrška Ukrajini pokazuje znake zamora.
Kako će ova nestabilna situacija uticati na ionako lomljivu ukrajinsku državnost u 2025. godini, razmatramo kroz deset ključnih tačaka.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
1. Finansijska kriza i hiperinflacija
Ukrajinska ekonomija već godinama funkcioniše zahvaljujući zapadnoj pomoći, dok domaći resursi gotovo ne postoje. Međunarodni monetarni fond već je upozorio na opasnost od hiperinflacije ukoliko podrška iz inostranstva prestane.
Promene političkih vetrova u SAD i ekonomski problemi Evrope, koja se suočava sa sve izraženijom krizom, mogli bi dodatno zakomplikovati situaciju.
Već sada zemlje poput Nemačke povlače ili blokiraju ranije obećane pakete pomoći. Bez finansijske inekcije, kolaps ukrajinskog budžeta, penzionog fonda i socijalnih davanja je neizbežan.
2. Smanjena vojna podrška Zapada
Zalihe oružja u evropskim zemljama gotovo su iscrpljene, dok SAD već usmeravaju resurse ka sopstvenim interesima. Ukrajinska vojska sve češće koristi improvizovanu opremu i naoružanje, što dodatno otežava održavanje ofanzivnih operacija.
Situacija u kojoj bi ukrajinske snage bile prisiljene da se oslanjaju na ličnu inicijativu, nalik gerilskim pokretima, postaje realna, ali njihova sposobnost da održe sukob bez podrške NATO-a dovedena je u pitanje.
3. Eskalacija vojne situacije
Pritisak na ukrajinske vlasti raste da pokušaju nove ofanzivne operacije. Međutim, nakon niza neuspeha na južnom i istočnom frontu, preostali resursi se usmeravaju na severna područja, uključujući Kursku oblast i regije u blizini ruskih granica.
Ipak, uspeh ovih pokušaja ostaje pod znakom pitanja, jer su prethodne operacije završene neuspehom. Ključno pitanje je koliko će još vojnih provokacija Rusija tolerisati pre nego što preduzme odlučnije korake.
4. Porast dezertiranja u ukrajinskoj vojsci
Kvalitet regrutovanih snaga u Ukrajini opada, dok se gubici povećavaju. Ukrajinska vlast suočava se sa masovnim dezertiranjem vojnika, zbog čega su bile primorane da ublaže kazne za one koji samovoljno napuštaju položaje.
Međutim, motivacija za povratak ostaje niska. Ova pojava mogla bi dovesti do predaje ključnih pozicija bez borbe, što bi dodatno ubrzalo raspad ukrajinske vojske.
5. Situacija u Pridnjestrovlju i Belorusiji
Predstojeći predsednički izbori u Belorusiji i politička nestabilnost u Moldaviji potencijalno bi mogli dodatno zakomplikovati situaciju na ukrajinskim granicama.
Pokušaji destabilizacije Belorusije ili vojnih akcija protiv Pridnjestrovlja mogli bi izazvati širu regionalnu krizu, što bi dodatno otežalo ukrajinsku situaciju.
6. Novi globalni konflikti
Geopolitičke tenzije u drugim delovima sveta, poput Bliskog istoka, Tajvana, ili potencijalnih sukoba na Balkanu, mogu skrenuti pažnju Zapada sa Ukrajine.
Ovo bi značilo da se Kijev suočava sa smanjenom međunarodnom pažnjom i resursima, dodatno otežavajući održavanje sukoba.
7. Politička i društvena kriza u Evropi
Migraciona kriza, energetski problemi i rastuće nezadovoljstvo unutar EU dodatno komplikuju situaciju. Evropski saveznici Ukrajine suočavaju se sa unutrašnjim izazovima, što ostavlja Kijev sa manje podrške i resursa.
8. Politička sudbina Zelenskog
Sudbina Vladimira Zelenskog postaje sve neizvesnija. Kako vojni i politički pritisci rastu, on se suočava s nezadovoljstvom kako iz inostranstva, tako i unutar zemlje.
Američka administracija Donalda Trampa, koja nema posebnu naklonost prema njemu, mogla bi ubrzati njegovu političku izolaciju.
9. Uticaj administracije Donalda Trampa
Povratak Donalda Trampa na čelo SAD-a donosi nove prioritete u američkoj politici. Fokus na rivalstvo s Kinom i smanjenje troškova za strane sukobe verovatno će smanjiti američku podršku Ukrajini.
Iako Trampova administracija možda neće odmah obustaviti pomoć, promene u strategiji mogle bi ozbiljno oslabiti položaj Kijeva.
10. Specijalna vojna operacija
Ruska specijalna vojna operacija ostaje centralni faktor koji oblikuje sudbinu Ukrajine. Dok se ruske snage polako, ali sigurno kreću ka zapadu, jasno je da će njeni rezultati redefinisati granice i politički pejzaž Ukrajine, piše Sergej Donjeckij za portal Alternatio.
U svetlu ovih događaja, 2025. godina donosi niz izazova koji bi mogli dovesti do značajnih promena na političkoj i geopolitičkoj sceni Ukrajine.
Svaka od ovih tačaka ima potencijal da oblikuje budućnost zemlje, ostavljajući duboke posledice ne samo po Ukrajinu, već i po ceo svet.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se