Naslovnica SPEKTAR Dačić: Savet bezbednosti složno traži ZSO, to Kurti nikad neće ispuniti

Dačić: Savet bezbednosti složno traži ZSO, to Kurti nikad neće ispuniti

Šef srpske diplomatije je naglasio da su to učinile i SAD, Velika Britanija i Francuska, a ne samo Rusija i Kina, koje su tradicionalno na našoj strani

„Pod pritiskom zapadnih zemalja smanjen je broj sednica Saveta bezbednosti, sada se one održavaju dva puta godišnje. Ja mislim da svi imaju želju da bude što manje tih sednica, kao i da u budućnosti ne bude ni UNMIK-a, a kamoli sednica o KiM“, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić nakon nakon predstavljanja Izveštaja UNMIK-a o KiM na Savetu bezbednosti UN.

Kako ja naglasio nakon današnje sednice najznačajnije je to što je većina ključnih zemalja doslovce pomenula obavezu Prištine da formira ZSO.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„To je veoma važno, zato što se predstavnici prištinskih institucija ponašaju kao da su ispunili sve obaveze“, dodao je šef srpske diplomatije.

On je naglasio da su to učinile SAD, Velika Britanija i Francuska, a ne samo Rusija i Kina, koje su tradicionalno na našoj strani.
Dačić je rekao da je sednica bila „korektna“ kada je u pitanju ponašanje velikih sila, ali je naglasio da je teško govoriti sa nekonstruktivnom stranom kao što je prištinska.

„Nekoliko izjava će ući u istoriju licemerja i beščašća, a to su da je Kosovo najdemokratskija država u regionu, da je su oni faktor mira i slobode na Balkanu i da ono što obećaju, to i ispune“, rekao je Dačić.

[adsenseyu1]

Podsetio je da je Briselski sporazum u vreme potpisivanja bio hvaljen kao „istorijski dokument“, ali je i tada formiranje ZSO bilo od ključne važnosti.

„Danas opet pričamo iste stvari, posle 10 godina. A šta je garancija za tako nešto? Ništa. Naprotiv, Kosovo se ponaša ne kao neko ko nekog nešto moli, već kao da oni diktiraju svetsku politiku i drže predavanja velikim silama“, izjavio je srpski ministar diplomatije.

Srbija nikada neće glasati za prijem „Kosova“ u UN

Dačić je rekao da se prištinska strana sve vreme pozivala na neki „genocid“, ali je upitao kako je to moguće kada je „veći deo našeg naroda proteran sa KiM“, a do dan-danas se spaljuju crkve i spomenici.

„Svedoci smo velikih pritisaka na naš narod, kao i da su održani poslednji izbori uz učešće 13 Srba. Ja sam jasno izneo naš stav – Srbija nikada neće glasati za prijem Kosova u Ujedinjene nacije, niti će prihvatiti nezavisnost Kosova, ni de fakto ni de jure“, dodao je on.

[adsenseyu4]

Dačić je rekao da, na osnovu dosadašnjeg iskustva smatra da Kurti sigurno neće formirati ZSO, čime se dovodi u pitanje implementacija svega ostalog o čemu je razgovaramo.

„Srbija će ostati konstruktivna, mi smo za dijalog. Mi se njih i njihovih pretnji ne plašimo. Pre deset godina ja sam bio na sednici SB, a tada je tu bio i Tači. Gde je sada Tači?“, upitao je srpski ministar.

On je prištinsku stranu nazvao „mašinom laži“ u koju „uopšte nije potrebno stavljati pare da bi govorila“.

„Na sva pitanja na koja treba da odgovore oni pričaju ‘genocid’, ‘fašizam’, ‘Vučić’, ‘Dačić’, ‘Milošević’, ‘Rusija’… Kažu da sam ja lično kriv za ‘genocid’!“, prokomentarisao je Dačić.

Kazao je da je prištinska strana želi da se u Srbiji izabere „neko bolji od nas“, odnosno neko ko „razume da je Priština u pravu“. „To bi tek bio sumrak Srbije, kada bi ona izabrala nekog ko razume Gervalu.“

On je rekao da je (ministarka spoljnih poslova tzv. Kosova Donika) Gervala u Njujork došla u svojstvu „građanke“, kao i da ga raduje što je pričala o političkom sistemu Srbije jer to znači da je ona „i dalje navikla sebe smatra državljankom Srbije“.

Dačić je rekao da odluka Srbije da ne prisustvuje glasanju u sporazumu o saradnji između UN i Saveta Evrope nije posledica promene strategije spoljne politike, već da je on govorio o tome da Srbija mora više pažnje da posvećuje svojim prijateljima, a ne neprijateljima.

Moramo više da cenimo prijatelje

„Mi u podsvesti često više vodimo računa da se dodvorimo našim neprijateljima, nego da negujemo prijateljstva. U tom pogledu, trebalo bi više da cenimo prijateljske gestove prema nama i da se mi tako ponašamo prema drugima. Da damo veći značaj načelu reciprociteta“, pojasnio je on.

Dačić je naglasio da to ne znači da će doći do drastične promene naše politike prema EU i velikim silama, već da moramo da znamo da će svako da se vodi svojim interesima.

„Kada je reč o ovoj konkretnoj rezoluciji, to je bio naš protest protiv toga što je uradio Savet Evrope. On je uništio sopstvene principe time što je to uradio, i to brutalno, preglasavanjem“, rekao je Dačić.

Komentarišući izjavu predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da se Srbija „neće pitati oko Kosova“, ministar je rekao da „on to sve razume i da je to klasična priča svih onih koji su priznali Kosovo, ali da se svakako ni Hrvatska neće pitati oko toga“.

„Ako se Srbija ne pita, zašto nas onda toliko pritiskaju?“, upitao je Dačić i poručio da „neće baš biti da je tako“.

On je rekao i da je imao protokolarne sastanke sa ruskim ambasadorom u UN Vasilijem Nebenzjom i američkom ambasadorkom SAD Lindom Tomas Grinfild.


Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)