Donald Tramp, novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država, izazvao je buru reakcija svojom najavom uvođenja stoprocentnih trgovinskih carina na zemlje članice BRIKS-a ukoliko ne odustanu od planova za stvaranje alternative američkom dolaru.
U svojoj poznatoj retorici, Tramp je izjavio na društvenoj mreži Truth Social da će takve zemlje morati da „zaborave na prodaju u američkoj ekonomiji“ ukoliko nastave da podržavaju ideju o zajedničkoj valuti BRIKS-a.
Trampova retorika i implikacije pretnji
Politički analitičari, poput Georgija Bovta, ukazuju na to da su Trampove izjave često preterane i simbolične. Bovt podseća da, iako su diskusije o zajedničkoj valuti BRIKS-a vođene godinama, ideja još uvek nije blizu realizacije.
Na nedavnom samitu u Kazanju ruski predsednik Vladimir Putin naglasio je da trenutno nema konkretnih planova za stvaranje jedinstvene valute BRIKS-a, jer za to još uvek ne postoje potrebni uslovi.
Međutim, sve veća upotreba nacionalnih valuta u međusobnoj trgovini među članicama BRIKS-a ukazuje na promene u međunarodnim ekonomskim tokovima.
Na primer, Kina sve češće trguje u juanima, dok Rusija, Iran i Venecuela zbog sankcija već koriste alternative dolaru u svojim transakcijama. Dakle, problem nije u tome da se države svojevoljno odriču dolara, već da su prisiljene na to zbog ograničenja u međunarodnom finansijskom sistemu.
Trampove pretnje o uvođenju stoprocentnih carina na zemlje BRIKS-a izazivaju zabrinutost jer bi takva politika mogla naneti štetu ne samo ciljnim zemljama, već i američkoj ekonomiji.
Potencijalni ekonomski efekti
Uvođenje carina na zemlje poput Kine, koja je jedan od najvećih trgovinskih partnera SAD, moglo bi izazvati lančanu reakciju. Kinesko-američka trgovina u velikoj meri zavisi od dolara, ali Kina ima značajne trgovinske odnose i sa Evropskom unijom, gde koristi evro.
Uvođenje tako visokih tarifa moglo bi ozbiljno poremetiti globalne trgovinske tokove, posebno imajući u vidu obim trgovine između Kine i SAD, koji premašuje stotine milijardi dolara godišnje.
Ovo bi moglo dovesti do povećanja cena za američke potrošače i otežati poslovanje američkim kompanijama koje zavise od kineskih sirovina i proizvoda.
Pored Kine, članice BRIKS-a poput Indije i Brazila imaju duboke trgovinske odnose sa SAD, što dodatno komplikuje situaciju. Uvođenje tako drastičnih carina moglo bi podstaći ove zemlje da dodatno diverzifikuju svoje trgovinske partnere i oslabe uticaj dolara u globalnoj trgovini.
Trampov stil i političke namere
Analizirajući Trampovu političku istoriju, jasno je da on koristi pretnje i hiperboličan jezik kao deo svoje strategije. Njegov slogan „Amerika na prvom mestu“ često je bio praćen politikom koja favorizuje američku ekonomiju na račun međunarodnih partnera.
Još tokom prvog mandata Tramp je koristio pretnje carinama kako bi ostvario političke ciljeve, čak i u situacijama koje nisu bile direktno povezane sa trgovinom.
Američki mediji, poput The Washington Posta, ističu da Trampova poslednja izjava dolazi neposredno nakon sastanka sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom, što sugeriše da bi nova runda trgovinskih pregovora mogla biti u fokusu njegove administracije.
Kanada, Kina i Meksiko, tri glavna trgovinska partnera SAD, već su u prošlosti bile mete njegovih pretnji.
Širi kontekst – Uspon BRIKS-a
BRIKS, koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, sve više privlači pažnju ne samo članica, već i drugih zemalja koje teže oslobađanju od dominacije dolara.
Ideja o zajedničkoj valuti BRIKS-a deo je šireg trenda koji uključuje prelazak na trgovinu u nacionalnim valutama, čime se smanjuje zavisnost od američkog dolara.
Pored toga, članice BRIKS-a predstavljaju veliki deo svetske populacije i ekonomske aktivnosti, što ih čini značajnim akterima u globalnoj ekonomiji.
Za SAD, takve promene predstavljaju izazov, jer bi slabljenje dolara kao glavne rezervne valute moglo ugroziti njihovu ekonomsku i političku moć. Trampov stav prema BRIKS-u ukazuje na to da će njegova administracija na čelu s njim nastojati da očuva dominaciju dolara, čak i po cenu zaoštravanja trgovinskih odnosa.
Iako su Trampove pretnje uvođenjem stoprocentnih carina na zemlje BRIKS-a zvučne i agresivne, njihova realizacija nosi značajne rizike za američku i globalnu ekonomiju.
S obzirom na to da članice BRIKS-a već traže načine za smanjenje zavisnosti od dolara, ovakve mere mogle bi ubrzati taj proces, što bi dugoročno oslabilo američku poziciju.
Trampov mandat će svakako biti obeležen daljim pritiscima na trgovinske partnere, ali i borbom za očuvanje američke ekonomske dominacije u svetu koji se sve više okreće multipolarnim modelima.
Nemanja Jovanović (Webtribune.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se