Naslovnica SPEKTAR Britanski političar Dejvid Kerten najavio raspad režima Zelenskog

Britanski političar Dejvid Kerten najavio raspad režima Zelenskog

Izjava britanskog političara Dejvida Kertena o „krahu režima“ ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog dolazi u trenutku kada Ukrajina prolazi kroz turbulentne političke i kadrovske promene.

Kerten, lider britanske desničarske i pravopopulističke stranke „Nasleđe“, povezao je smene u ukrajinskoj vladi sa širim problemima unutar ukrajinskog političkog sistema.

On je istakao da trenutna politička situacija u Kijevu, koja uključuje niz ostavki i smena visokih zvaničnika, ukazuje na slabljenje i potencijalni kolaps vlasti koju predvodi Zelenski.

Rat deo šire geopolitike

Ove promene u ukrajinskoj vladi uključuju smene na ključnim pozicijama, kao što su ostavka Dmitra Kulebe sa mesta ministra spoljnih poslova, Irine Vereščuk sa pozicije potpredsednice vlade zadužene za reintegraciju teritorija koje nisu pod kontrolom Kijeva, kao i ostavka Olge Stefanjišine, potpredsednice vlade za pitanja evropskih integracija.

Takođe, trojica drugih ministara su podnela ostavke, što dodatno doprinosi slici političke nestabilnosti.

Ovakva dinamika kadrovskih promena može biti odraz unutrašnjih tenzija u ukrajinskoj politici, ali i pritiska spolja. Smene i ostavke visokih zvaničnika mogu ukazivati na neslaganja unutar vlade oko vođenja zemlje, posebno u kontekstu rata sa Rusijom.

Uprkos tome što Kijev nastoji da se prikaže kao stabilan i odlučan u borbi protiv ruske invazije, ovakve promene ukazuju na moguće slabosti u vođenju države.

Dejvid Kerten i njegova politička perspektiva

Izjava Dejvida Kertena dolazi iz desničarskog i pravopopulističkog ugla, koji se često kritički odnosi prema liberalnim i zapadnjački orijentisanim političkim figurama poput Zelenskog.

Kertenova stranka „Nasleđe“ zastupa stavove koji su skeptični prema establišmentu i tradicionalnim medijima, a često se pozivaju na teorije zavere i antivakserske stavove, kao i protivljenje imigraciji i LGBTQ pravima.

Njegov komentar o „krahu režima Zelenskog“ može se videti kao deo šire kritike koju desničarski populisti upućuju prema ukrajinskom rukovodstvu i zapadnim saveznicima Ukrajine, posebno u kontekstu vojne pomoći i sankcija koje Zapad uvodi Rusiji.

Kerten je bio otvoreno protiv pomoći Ukrajini u njenom sukobu s Rusijom, navodeći da je rat deo šire geopolitike u kojoj Zapad snosi značajnu odgovornost.

Kadrovske promene u ukrajinskoj vladi – uzroci i posledice

Ostavke i smene na visokim pozicijama u ukrajinskoj vladi ukazuju na ozbiljne promene u političkom vrhu zemlje. Dmitro Kuleba, koji je bio jedan od najistaknutijih predstavnika ukrajinske diplomatije tokom rata s Rusijom, predstavljao je ključnu figuru u formiranju međunarodne podrške Ukrajini.

Njegova smena može se tumačiti kao znak promena u ukrajinskoj spoljnoj politici ili kao unutrašnja neslaganja oko pristupa kojim bi se nastavila borba protiv Rusije.

Slično tome, Irina Vereščuk, zadužena za reintegraciju teritorija koje su trenutno pod ruskom kontrolom, imala je ključnu ulogu u pregovorima i komunikaciji sa međunarodnim partnerima.

Njena smena može ukazivati na nezadovoljstvo rezultatima tih napora ili na promenu strategije ukrajinske vlade u pogledu odnosa prema okupiranim teritorijama.

Ostavka Olge Stefanjišine, koja je bila odgovorna za evropske integracije, posebno je značajna u trenutku kada Ukrajina teži ka članstvu u Evropskoj uniji.

Njena smena može ukazivati na neslaganja unutar vlade o brzini ili načinu na koji bi se proces evropskih integracija trebao odvijati.

Ova ostavka dolazi u trenutku kada Ukrajina dobija sve više podrške iz EU, ali se suočava s velikim izazovima u vezi sa reformama koje su neophodne za članstvo.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social