Naslovnica ŽIVOT Brisel suspendovao opasnu 5G tehnologiju a Srbija se sprema da je uvede-...

Brisel suspendovao opasnu 5G tehnologiju a Srbija se sprema da je uvede- KORUPCIJA ILI NEŠTO DRUGO? – VIDEO

5g

Uvođenje 5G tehnologije izazov je za svako društvo, pa i Srbiju, a iz RATEL-a najavljuju da bi 2020. trebalo da bude pripremljena aukcija spektra za 5G .

U tom smislu Srbija ne kasni za Evropom gde, takođe, taj posao neće biti tako brzo završen, kaže direktor RATEL-a Vladica Tintor i naglašava da nije pitanje da li je i ko je brži u toj trci za uvodjenje nove, pete generacije mobilne telefonije, nego je pitanje ko je tržišno spremniji da tu tehnologiju iskoristi.

[adsenseyu1]

„Samo uvođenje 5G tehnologije da bi se uvela nema toliko smisla zato što građani inače sada imaju kvalitetnu uslugu. Ukoliko je privreda spremna da prihvati tu transformaciju, ono što i Vlada Srbije priča, a to je digitalizacija, što se pre to bude uradilo, 5G tehnologije će imati smisla“, rekao je Tintor.

Navodi da su krajem prošle i u toku ove godine mnoge evropske zemlje imale ili će imati aukcije po pitanju spektra za 5G.

RATEL će, kaže, zajedno sa drugim državnim institucijama omogućiti da aukcija bude spremna za sledeću godinu, ali i navodi da to neće biti jedini dovoljan uslov da se 5G tehnologija u pravom smislu implementira u Srbiji.

Kako je rekao, ipak mobilni operatori plaćaju velika sredstva za te licence i oni imaju određena očekivanja za povrat investicije.

„Neke zemlje su iz čiste trke krenule u 5G tehnologije da bi mogle da kažu, eto mi smo prvi, drugi, a da prosto samo tržište za to još uvek nije spremno“, kaže Tintor.

Šta se dobija

Ispričao je da svaka nova generacija mobilne telefonije nosi sa sobom neku mističnost, a u slučaju 5G najveće nerazumevanje je u tome šta podrazumeva.

Kada se, dodaje, pojavila druga generacija mobilne telefonije omogućavala je i prenos glasa i SMS poruka, a sa trećom generacijom je uključen i internet.

„Sa četvrtom generacijom koju danas koristimo taj internet je na sasvim zadovoljavajućem nivou i postavlja se pitanje šta je ono što krajnji korisnik dobija sa petom generacijom. Peta generacija mobilne telefonije ima potpuno drugačiji poslovni model u odnosu na prethodne generacije“, naveo je Tintor.

[adsenseyu4]

Objasnio je da su se prethodne generacije mobilne telefonije isključivo bazirale na korisničko iskustvo u telekomunikacionom smislu, te da će svakako peta generacija imati taj segment jako značajan u smislu još bržeg interneta, još kvalitetnije usluge i mogućnosti da korisnici televizijski program na mobilnom telefonu gledaju u realnom vremenu.

Međutim, dodaje, poslovni model je takav da je ideja da se u telekomunikacioni sektor „uvuku“ mnogi drugi sektori.

Primena u praksi

„Već godinama se priča o automobilima bez vozača. Da bi moglo sa njima da se upravlja mora da postoji komunikacija izmedju automobila i nekih baznih stanica. Priča oko pametnih domaćinstva, gde će svaki pojedinac da upravlja električnom energijom, aparatima, i tu je potrebna neka infrastruktura koja će omogućiti komunikaciju“, kaže Tintor.

Navodi kao primer i oblast poljoprivrede, gde se automatski meri kvalitet zemlje, sagledava šta je potrebno zemlji, kad u kom trenutku navodnjavati. Tu je, dodaje, isto tako neophodna određena telekomunikaciona infrastruktura koja će to da podrži.

„Tih primera je mnogo više i praktično kroz te segmente ideja je da 5G tehnologija bude jedna platforma koja će da omogući komunikacije u različitim sektorima“, kaže Tintor i objašnjava da je na taj način poslovni model je potpuno drugačiji u odnosu na prethodne generacije.

Svakako će se 5G, dodaje, odnositi i na bolji kvalitet komunikacija koje će imati krajnji korisnici, ali operatori će stavljati veliki akcenat i na druge sektore koji su direktno ili indirektno vezani za građa

Brisel suspendovao uvođenje 5G tehnologije – NE ŽELIMO BITI OPITNI ZAMORCI

Brisel obustavio instaliranje 5G mreže širom zemlje zbog zabrinutosti za zdravlje građana! ‘Ne želimo biti zamorci’

Brisel je suspendovao uvođenje 5G tehnologije širom zemlje zbog “zdravstvenih problema” oko potencijalno opasnog nivoa zračenja koji emituju antene

„Ne možemo uvesti takvu tehnologiju, ako se ne poštuju standardi zračenja koji moraju zaštititi građane!” – rekla je ministarka zaštite životne sredine Selin Frimalt (CDH).

https://youtu.be/i4feUEgphIE

“Ljudi iz Brisela nisu zamorci čije zdravlje mogu prodati s profitom. Ne možemo ništa ostaviti sumnji” – dodala je ministarka.

Pilot projekat nije izvodljiv sa sadašnjim standardima zračenja, a Frimalt je rekla da ne namerava da napravi izuzetak, piše Brusseltimes.

Regija Brisela ima posebno stroge standarde zračenja za telekomunikacijske aplikacije.

[adsenseyu5]

Standard od 6 volti po metru već je doveo do problema i kod brzog mobilnog interneta kroz 4G mrežu u glavnom gradu Belgije.

Prošle nedelje, vlade u Belgiji ponovo nisu uspele da postignu sporazum o licenci 5G mreže i njenom uvođenju u ovu zemlju.

Dokumenti sa ovim slučajem su ostali zaglavljeni u distribuciji. Sledeća vlada koja dođe na vlast će se pozabaviti tim predlogom, izjavio je prošle nedelje ministar telekomunikacija Filip de Baker.

Nadajmo se za njihovo dobro da će sledeća vlada presuditi protiv uvođenja 5G mreže, isto tako. Uostalom, više od 200 naučnika i lekara je potpisalo peticiju kojom se traži moratorij na instalaciju tehnologije 5G mreža zbog bioloških i ekoloških rizika, a industrija telekomunikacija ne može čak ni da dokaže da je to bezbedno.

5G mreža je već instalirana negde drugde i došlo je do posledica po zdravlje.

Prošle godine je u Engleskoj dobijen sudski spor. Tek nakon što je 5G mreža instalirana u ulične svetiljke, stanovnici su se razboleli, a neke žene su rađale mrtvorođene bebe. Takođe prošle godine, 5G mreža je instalirana u Njujorku, a stanovnici su izjavili da su se razboleli, kao i njihovi kućni ljubimci. Neki su čak prodavali svoje domove i selili se na druga mesta.

Ne radi se samo o 5G mreži. Telekomunikacijske kompanije već dugi niz godina upozoravaju deoničare da se vremenom mogu smatrati odgovornim za obmanjujuće postupke i štete zbog njihovih uređaja i infrastrukture.

Još uvek ne postoji “bezbedan” nivo izloženosti za decu ili trudnice bilo kom izvoru mobilnog ili bežičnog zračenja koji je naučno utvrđen.

(Tanjug,Webtribune.rs)

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]