Naslovnica SPEKTAR Blumberg saznao za pregovore Moskve sa sirijskim vlastima o vojnim bazama

Blumberg saznao za pregovore Moskve sa sirijskim vlastima o vojnim bazama

Ruska Federacija vodi intenzivne pregovore sa novim vlastima u Siriji kako bi obezbedila nastavak korišćenja dve ključne vojne baze – pomorske baze u Tartusu i avio-baze Hmejmim.

Prema izveštajima Bloomberg-a, strane su blizu postizanja sporazuma koji bi osigurao rusko prisustvo u ovom regionu i nakon promene vlasti u Siriji.

Pomorska baza u Tartusu, koja je jedina ruska vojna baza u Sredozemnom moru, ima strateški značaj za Moskvu. Osnovana 1971. godine kao logistički centar sovjetske flote, baza je modernizovana i prilagođena potrebama ruske vojske nakon raspada Sovjetskog Saveza.

Tokom specijalne vojne operacije u Siriji, Tartus je služio kao ključna tačka za snabdevanje i podršku ruskim trupama.

Godine 2017. Rusija je osigurala pravo na besplatno korišćenje baze u Tartusu na 49 godina, uz mogućnost istovremenog prisustva do 11 vojnih brodova.

Avio-baza Hmejmim, koja se nalazi u blizini mediteranskog grada Džeble, takođe ima presudan značaj.

Baza je izgrađena na mestu nekadašnjeg civilnog aerodroma i modernizovana 2015. godine, neposredno pre nego što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Siriji.

Kao i u Tartusu, Rusija je 2017. godine osigurala pravo na besplatno korišćenje ove baze na 49 godina, što je omogućilo stalno prisustvo ruskih vazdušno-kosmičkih snaga u regionu.

Promena vlasti u Siriji 8. decembra, kada je vlast predsednika Bašara al-Asada zamenjena novim političkim strukturama, dovela je do pitanja o sudbini ruskih vojnih baza u ovoj zemlji.

Prema navodima Bloomberga, ruski pregovarači veruju da imaju neformalno razumevanje sa novim vlastima u Siriji, što bi omogućilo očuvanje vojnih objekata. Ipak, situacija ostaje neizvesna zbog nestabilnosti u zemlji i potencijalnih unutrašnjih i spoljašnjih pritisaka na nove vlasti.

Ruski zvaničnici su, pored pregovora o bazama, uspostavili i kontakt sa grupom Hajjat Tahrir al-Šam (HTŠ), koja je prepoznata kao glavna frakcija nove opozicione vlasti u Siriji.

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije, Mihail Bogdanov, izjavio je da su predstavnici ruskog diplomatskog korpusa održali sastanke sa liderima HTŠ-a u Damasku.

Prema njegovim rečima, teme razgovora uključivale su bezbednost ruskih diplomata i građana u Siriji. Bogdanov je ocenio da su razgovori vođeni u „konstruktivnom duhu“ i izrazio nadu da će nova sirijska vlast ispuniti data obećanja.

Održavanje prisustva u Siriji ključno je za ruske geopolitičke interese u regionu Bliskog istoka i Sredozemlja. Tartus i Hmejmim omogućavaju Rusiji ne samo vojno prisustvo, već i politički uticaj na zbivanja u Siriji i šire.

Ove baze su oslonac za rusku vojnu strategiju, posebno u kontekstu rivalstva sa Zapadom i NATO-om u ovom ključnom delu sveta.

S obzirom na to da Sirija prolazi kroz političku tranziciju, očuvanje ruskog prisustva zahteva delikatnu diplomatiju i sposobnost prilagođavanja novim uslovima.

Pregovori sa vlastima koje imaju podršku opozicionih frakcija, uključujući one koje su ranije označene kao terorističke, predstavljaju izazov, ali i priliku za Moskvu da učvrsti svoju poziciju u regionu.

Iako se situacija u Siriji menja, Rusija je odlučna da zadrži svoje vojne baze u Tartusu i Hmejmimu. Pregovori sa novim vlastima pokazuju spremnost Moskve da prilagodi svoju strategiju i osigura kontinuitet u svojim vojnim operacijama i regionalnom prisustvu.

Geopolitički značaj ovih baza čini ih ne samo vojnim, već i političkim adutima Rusije u Bliskom istoku i Sredozemlju.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social