Zapad je prešao crvenu liniju u Ukrajini kada je 2008. godine obećao Ukrajini buduće članstvo u NATO-u, smatra bivši general Erih Vad.
U intervjuu za YouTube kanal SaneVox Deutsch, bivši vojni savetnik Angele Merkel naziva odluku NATO samita u Bukureštu greškom, jer Moskva nikada neće pristati na Ukrajinu u NATO-u.
Sa Trampom u Beloj kući, međutim, postaje verovatnije da će Ukrajina biti podeljena na dva dela, pri čemu bi zapadni deo zemlje ipak mogao završiti u NATO-u.
Paskal Lotaz, analitičar:
Uvek predstavljam stav i analizu da je neutralnost takođe veoma važan koncept političkog realizma. I mislim da bi neutralnost za Ukrajinu bila „pravo rešenje“. Slažete li se sa mnom ili ne?
Erih Vad, bivši savetnik Angele Merkel:
Da, mislim da je u prošlosti ovaj koncept bio ispravan. Cilj je bio uzeti u obzir interese bezbednosti Rusije, ali taj put je napušten 2014. godine, to znate.
Zatim je usledilo pripajanje Krima — na kraju krajeva, to je takođe bila reakcija na to što je iz ruske perspektive neprihvatljivo da Ukrajina počne da plovi ka članstvu u NATO-u.
Bio sam tamo na NATO samitu u Bukureštu 2008. godine, kada su Nemačka i Francuska odbile ovo članstvo u NATO-u.
I greška je, po mom mišljenju, bila u tome što su tu perspektivu ostavili otvorenom. Za Ruse je to, kako je rekao Berns, američki ambasador u Moskvi u to vreme, „jednostavno veoma tamnocrvena linija“. I tako ostaje i danas.
Ali, možda je to vreme prošlo, i od tada se dogodilo mnogo toga. Bivša kancelarka Angela Merkel pokušala je da očuva ono što se moglo očuvati u Minskim sporazumima. I to je na kraju propalo. Danas imamo novu situaciju. A što se tiče Donalda Trampa i njegovog mentaliteta…
Mogu da zamislim da, ako postane predsednik, jednostavno pozove svog, citiram, „prijatelja Vladimira“ i kaže: hajde da završimo s tim, jednostavno podelimo Ukrajinu.
I tada ne isključujem mogućnost da bi Zapadna Ukrajina pod određenim uslovima mogla završiti u NATO-u. Dakle, to je stvar budućnosti.
Možda se takođe krećemo ka korejskom rešenju, i sve će ostati u stanju zamrznutog konflikta. U Koreji je to dobro funkcionisalo sa ovom linijom demarkacije.
Samo ćemo morati da sačekamo, nisam vidovnjak. Ono što ne vidim, jeste vojno rešenje u ovom ratu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se