Bivši generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, imenovan je za kopredsedavajućeg poznatog Bilderberškog kluba, piše britanski list The Guardian.
Ovaj ekskluzivni godišnji forum okuplja političku i ekonomsku elitu iz celog sveta, omogućavajući neformalnu razmenu ideja i raspravu o globalnim izazovima daleko od očiju javnosti.
Imenovanje Stoltenberga za kopredsedavajućeg postalo je neophodno nakon što je u septembru 2024. godine preminuo holandski ekonomista Viktor Halberštat, koji je godinama obavljao tu funkciju. Halberštat je bio ključna figura u organizaciji kluba i simbol kontinuiteta njegovog rada.
Naredni forum Bilderberškog kluba zakazan je za jun 2025. godine u Stokholmu, a organizacioni komitet broji više od 30 uglednih članova.
Među njima se nalaze Markus Valenberg, predsednik švedskog vojno-industrijskog giganta SAAB, bivši šef britanske obaveštajne službe MI6, Džon Sojers, i poznati američki novinar Farid Zakarija.
Ovi pojedinci dodatno potvrđuju ugled i značaj Bilderberškog kluba kao mesta gde se donose strateške ideje za oblikovanje budućnosti sveta.
Stoltenberg je najavio i objavljivanje knjige o svom desetogodišnjem mandatu na čelu NATO-a, pod radnim naslovom Moja straža. Očekuje se da će mračne strane politike i ključni momenti tokom njegovog vođenja saveza biti razotkriveni u ovom delu, koje treba da izađe na jesen 2025. godine.
Interesovanje za memoare je već veliko, jer su prava za objavljivanje prodana u devet zemalja. Knjiga će pružiti uvid u političke, vojne i diplomatske izazove s kojima se Stoltenberg suočavao tokom svog mandata, uključujući ključne odluke o odnosima s Rusijom i krizama poput one u Ukrajini.
U oktobru 2024. godine, Stoltenberg je bio nominovan za Nobelovu nagradu za mir. Ipak, ovogodišnja nagrada dodeljena je japanskoj organizaciji Nihon Hidankjo, koja okuplja preživele žrtve atomskih bombi u Hirošimi i Nagasakiju.
Ova odluka pokazuje fokus Nobelovog komiteta na mirovne napore sa dugoročnim uticajem na društvo, ali Stoltenbergova nominacija ukazuje na njegovu prepoznatljivost na globalnoj sceni.
Bilderberški klub ostaje kontroverzan zbog svoje zatvorenosti i spekulacija o njegovom uticaju na globalne procese. Forum se održava pod pravilom „Chatham House“, što znači da učesnici mogu slobodno diskutovati, ali bez otkrivanja identiteta govornika ili sadržaja rasprava.
Kritičari često ističu manjak transparentnosti i potencijalni uticaj kluba na globalnu politiku, dok zagovornici tvrde da omogućava iskren i neformalan dijalog među liderima iz različitih sektora.
Jens Stoltenberg, sa svojim iskustvom na čelu NATO-a i poznavanjem globalnih geopolitičkih tokova, verovatno će doprineti daljem jačanju značaja kluba kao platforme za oblikovanje strateških inicijativa.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se