Džo Bajden je izrazio spremnost da pregovara o nuklearnom oružju sa Rusijom, Kinom i Severnom Korejom. „On može da kaže šta god hoće, ali u stvarnosti Amerikanci traže samo jedno – jednostranu prednost“, objašnjava ruski vojni stručnjak i pukovnik u penziji Viktor Litovkin.
Američki predsednik je rekao da svet treba da teži potpunom eliminisanju nuklearnog arsenala, a takođe je potvrdio spremnost SAD da pregovaraju sa Rusijom, Kinom i Severnom Korejom o ovom pitanju.
On je izrazio uverenje da Bajdenove reči nisu ništa drugo do retorika. U stvari, SAD nisu spremne ni na šta. Govoreći o pregovorima o smanjenju nuklearnog naoružanja, Bajden je naveo Rusiju, Kinu i Severnu Koreju, ali se iz nekog razloga nije setio ni Francuske ni Velike Britanije.
Takođe, stručnjak je podsetio kako je Tramp, dok je bio predsednik SAD, vodio pregovore o nuklearnom oružju sa Severnom Korejom. Tada je mnogo toga obećao, ali na kraju nije ispunio ništa. Viktor Litovkin je uveren da će sa Džoom Bajdenom biti ista priča.
„Zašto smo obustavili svoje učešće u sporazumu START-3? Zato što oni varaju. Ne ispunjavaju svoje obaveze po tom sporazumu,“ podsetio je vojni analitičar.
Konkretno, ruskim inspekcijskim grupama nije bilo dozvoljeno da uđu na nuklearne objekte, ili su im stvarane poteškoće u obavljanju inspekcije. Na primer, Amerikanci su na četiri lansirne cevi podmornica klase Ohajo zamenili rakete „Trident“ sa „Tomahavk“ projektilima.
„Kada im kažemo, pokažite nam te „Tomahavke“ umesto „Tridenta“, oni kažu: „Tomahavci“ nisu deo Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju, nećemo vam ih pokazati“, ispričao je o američkim manipulacijama Litovkin.
Kao rezultat, situacija je došla do toga da je od Sporazuma o smanjenju i ograničenju strateškog ofanzivnog naoružanja ostala samo jedna stavka – obaveza obaveštavanja o lansiranju probnih raketa, kako nijedna strana ne bi pomislila da je reč o borbenom lansiranju.
„Dakle, Bajden može govoriti šta god hoće, ali u stvarnosti oni (Amerikanci) teže samo jednom – jednostranoj prednosti u odnosu na Rusiju, Kinu i Severnu Koreju“, objasnio je Litovkin.
On je izrazio uverenje da Rusija nikada neće pristati na to. Sporazum može biti sklopljen samo na ravnopravnoj, uzajamno korisnoj osnovi, a takođe mora biti zasnovan na uzajamnom poverenju između strana.
„A pošto nema osnova da im verujemo, s obzirom na to da vode tako agresivnu politiku prema našoj zemlji, mislim da u bliskoj budućnosti neće biti nikakvih pregovora sa njima“, zaključio je vojni analitičar.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se