Naslovnica IZA OGLEDALA Arheolozi pronašli ostatke „britanske Atlantide“ stare 15 hiljada godina na dnu Severnog...

Arheolozi pronašli ostatke „britanske Atlantide“ stare 15 hiljada godina na dnu Severnog mora

Arheolozi su na dnu Severnog mora, svega 20 kilometara od obale Norfolka u Velikoj Britaniji, otkrili drevno naselje koje bi moglo osvetliti zagonetne stranice ljudske istorije.

Ovo naselje, često nazivano „britanskom Atlantidom“, sadrži artefakte stare oko 15.000 godina.

Prema rečima istraživača, naselje je pripadalo zajednicama lovaca-sakupljača koje su naseljavale ove krajeve u kasnom kamenog dobu, pre nego što su njihove zemlje bile potopljene porastom nivoa mora.

Istraživanja ukazuju da su stanovnici ovog naselja živeli u vreme kada je današnje Severno more bilo kopnena oblast, poznata kao Dogerland.

Ta oblast povezivala je Britaniju s ostatkom Evrope i služila kao dom mnogim zajednicama. Stanovnici Dogerlanda lovili su divlje svinje, sakupljali školjke i koristili sofisticirane alate za svakodnevni život.

Među pronađenim predmetima nalaze se oruđa i predmeti iz domaćinstva, koji pružaju dragocene informacije o životu ljudi u to vreme.

Prema procenama naučnika, pre oko 8.000 godina Dogerland je počeo da tone zbog postepenog povećanja nivoa mora izazvanog globalnim otopljavanjem.

Tokom tog procesa, više od 200.000 kvadratnih kilometara kopna je bilo potopljeno, prisiljavajući zajednice da napuste svoja naselja i traže utočište na višim teritorijama.

Profesor Vins Gafni, koji vodi ovo istraživanje, ističe da su artefakti sačuvani na dnu mora u gotovo nepromenjenom stanju zahvaljujući specifičnim morskim uslovima. Ovo čini ove ostatke jedinstvenim izvorom za proučavanje ljudske praistorije u Evropi.

Pronađeni artefakti mogli bi promeniti naše razumevanje o kulturi kamenom doba, ne samo u Britaniji, već i u širem evropskom kontekstu.

Naučnici smatraju da 99% praistorijskih naselja, koja su nekada postojala na teritoriji današnje Velike Britanije, nije preživelo do danas zbog erozije, razvoja urbanih područja i drugih faktora. Međutim, naselja poput ovog u Dogerlandu nude gotovo netaknuti prozor u prošlost.

Osim arheološkog značaja, ovo otkriće baca svetlo na ekološke promene koje su oblikovale istoriju naše planete.

Potapanje Dogerlanda predstavlja primer kako globalne klimatske promene mogu drastično uticati na ljudske zajednice.

Proučavanje ovih ostataka može pomoći modernim naučnicima da bolje razumeju procese koji prate povećanje nivoa mora i njegove posledice.

Naučnici veruju da bi dalja istraživanja ovog regiona mogla otkriti još naselja i artefakata, pružajući širu sliku o svakodnevnom životu u praistorijskoj Evropi.

Otkriće Dogerlanda ne samo da obogaćuje naše znanje o prošlosti već i naglašava važnost očuvanja podvodnog arheološkog nasleđa koje je često ugroženo modernim ribolovnim i industrijskim aktivnostima u Severnom moru.

Pronađena „britanska Atlantida“ služi kao podsetnik na krhkost ljudske civilizacije pred prirodnim promenama i snagu zajednica da se prilagode novim uslovima, a njena priča odjekuje kao upozorenje za buduće generacije.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social