ANALIZA NAPRAVILA POMETNJU: Druga flota američke mornarice je glineni golub za ruske rakete

SAD više nemaju kapacitet da vode pomorski rat protiv Rusije istočno od Grenlanda. Sjedinjene Države su u izolovanom geografskom položaju ali imaju najmoćnije pomorske snage.

Mogu da intervenišu bilo gde u svetu. Ipak, američki ministar Rajan Zinke izjavio je u Pitsburgu, tokom sastanka Saveza potrošačke energije, da je mogućnost da SAD nametnu blokadu Rusiji u Crnom moru i Mediteranu gotovo ravna nuli. To je zato što nove ruske hipersonične rakete Kh-48M2 Kinžal i 3M22 Cirkon mogu neutralisati pomorsku grupu SAD-a, iz Gibraltarskog moreuza.

Velika Britanija je najavila da će poslati 800 komandosa u Severnu Norvešku kako bi se suprotstavili potencijalnoj “ruskoj“ agresiji.

Usred raspoređivanja dodatnih NATO trupa u baltičkim zemljama i Poljskoj, američka mornarica je najavila ponovno aktiviranje svoje Druge flote, sedam godina nakon deaktivacije. Ova američka pomorska sila mora delovati na Severu, Baltiku i Arktičkom okeanu.

Enklava Kaljiningrada na Baltiku i gasovod Severni tok su glavne ranjivosti Rusije na istočnom boku NATO-a. Da li SAD, uz podršku NATO-a, koriste svoju Drugu flotu da nametnu pomorsku blokadu protiv Rusije u Atlantiku, Baltiku i Arktiku? Nosači aviona ne rizikuju da deluju na Arktiku, jer mogu biti blokirani ledom. Što se tiče druge dve oblasti, moguće je da deluju tamo, ali bez neke šanse za uspeh.

Rusija može da napadne bilo koju pomorsku grupu koja bi pokušala da organizuje blokadu. Kako? Lansiranjem hipersoničnih raketa na brodove, čim ovi brodovi uđu u moreuz Skagerak, koji povezuje Severno more sa Baltikom.

Štaviše, ruske podmornice sa nuklearnim pogonom, naoružane sa hipersoničnim raketama, mogu pogoditi bilo koju američku pomorsku grupu sa kojom se susretne kada je na 1.000 km od istočne strane Atlantskog okeana, na jugu Islanda.

Rusi takođe mogu lansirati Kh-47M2 hipersonične rakete koje nose bombarderi dugog dometa Tu-160 i Tu-23M3, ako američka pomorska grupa dostigne Južni Grendland. Kako bi izbegli presretanje, ruski avioni prelaze odozgo sa severnog pola.

Kakve su šanse da će američka pomorska grupa preživeti? U slučaju napada pomoću hipersoničnih raketa, Pentagon bi imao vrlo malo vremena da reaguje. To je zbog velike brzine kojom se ove rakete pomeraju i minimum vremena potrebnog za hipersonične rakete da uđu u reakcionu zonu AA sistema.

Kinžal raketa ima domet od 2.000 km, brzinu od 12.250 km/h i maksimalnu visinu za prelazak od 40.000 do 50.000 metara. Cirkon raketa ima domet od 1.000 km, brzinu od 9.800 km/h i maksimalnu visinu za prelazak od 40.000 metara.

Verovatnoća uništavanja nosača aviona sa ove dve vrste hipersoničnih raketa, probijajući AA odbranu je 88%. To znači da će, ako se lansira 100 hipersoničnih raketa, 88 probiti AA odbrane i uništiti svoje ciljeve.

Premenimo matematiku na konkretan slučaj SAD: ako se 11 ruskih hipersoničnih raketa lansira protiv 11 postojećih američkih nosača aviona, samo 1,3 rakete neće uspeti da dostigne svoj cilj. To znači da će, nakon prve oluje ruskih hipersoničnih raketa, biti samo dva nosača aviona u Pentagonu, od kojih bi jedan već bio oštećen. Ovo bi bila veoma ozbiljna katastrofa za američku mornaricu.

Webtribune.rs