Naslovnica SPEKTAR Analitičari o evropskom predlogu: „Ima mnogo elemenata priznanja Kosova“

Analitičari o evropskom predlogu: „Ima mnogo elemenata priznanja Kosova“

Glavni urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović izjavio je da prihvatanje Predloga EU o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova „predstavlja izvan svake sumnje indirektno priznanje kosovske nezavisnosti, a vrlo verovatno i sa dosta elemenata i formalno priznanje“.

Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dušan Spasojević ocenio je da bi sprovođenje predloga EU o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova značilo „de fakto“ priznanje kosovske nezavisnosti ako budu ispunjene sve stvari koje su u njemu navedene. Bivši diplomata Vladislav Jovanović izjavio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne bi smeo da potpiše francusko-nemački plan za rešavanje kosovskog pitanja.

Vukadinović je izjavio da predlog o kome su juče pregovarali u Briselu srpski predsednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti, za koji su svetski mediji javili da su prihvatile obe strane, „ima mnogo elemenata koji direktno priznaju i podrazumevaju“ nezavisnost Kosova.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„U sporazumu koji su, kako smo čuli, a još nije demantovano, prihvatile obe strane, i koji je objavljen na sajtu Evropske komisije, mnogi elementi ukazuju da je to prihvatanje samostalnosti, suverenosti i teritorijalnog integriteta Kosova kao ravnopravnog partnera, ne samo u sklapanju sporazuma nego i u svim međunarodnim relacijama i odnosima“, rekao je Vukadinović.

On je ocenio da vlast u Srbiji „menja temu i tezu, umećući u prvi plan priču o Zajednici srpskih opština, da bi prikrila od građana Srbije činjenicu da se složila sa tekstom sporazuma o kom se više neće raspravljati“.

„To što slušamo od ranog jutra, da je to samo ‘predlog’, ‘nacrt’, ne stoji. Iako nije ništa protpisano, prihvaćeno je, tako su preneli svi svetski mediji. Ako nije tako, neka demantuju Borela umesto što se svađaju sa opozicijom i medijima“, zaključio je.

Spasojević: Sprovođenjem predloga, odnosi Srbije i Kosova biće uređeni kao odnosi dve države

Profesor FPN Dušan Spasojević je izjavio da bi sprovođenje tog sporazuma značilo „priznanje“ Srbije da je Kosovo „odvojeno od nje“.

„Ovde je sigurno da je to implicitno priznanje nezavisnosti. Ovo će znaciti ‘de fakto’ priznanje, ali Srbija može na različite simbolične načine zadržati tvrdnju i dalje tvrditi da je Kosovo i dalje deo naše teritorije“, rekao je Spasojević.

Prema njegovim rečima, „ne mora se nužno Srbiji tražiti da simbolično i formalno prizna Kosovo, sve dok postoje mehanizmi koji uređuju odnose Srbije i Kosova u svakodnevnoj komunikaciji, kao što su uređeni odnosi bilo koja dva entiteta ili dve države“.

[adsenseyu1]

Spasojević je zaključio da će sprovođenjem predloga odnosi Srbije i Kosova biti uređeni kao odnosi dve države.

O predlogu sporazuma EU za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova juče su u Briselu razgovarali srpski predsednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti, a prema navodima medija, obe strane su prihvatile taj predlog.

Jovanović: Francusko-nemački plan nije dobar predlog

Vladislav Jovanović je kazao da francusko-nemački plan, koji je Vučić u ponedeljak prihvatio tokom razgovora u Briselu, nije dobar predlog, jer predviđa međusobno priznanje i prijem Kosova u svim međunarodnim organizacijama i Ujedinjenim nacijama.

„Prijem Kosova u Ujedinjenim nacijama bi bio indirektno priznanje nezavisnosti Kosova s naše strane“, ocenio je Jovanović.

Kazao je da prihvatanje francusko-nemačkog plana predstavlja „izlazak iz gužve“.

„Mislim da je bila dilema da li izostati kada mnogo jači i veći međunarodni činioci nude razgovore za konačno rešenje, pa da oni sami odlučuju o ključnim pitanjima naše države, ili prići stolu i učestvovati u razgovorima s očekivanjem da će doći do alternativnih rešenja“, rekao je bivši diplomata.

Jovanović je rekao da je posebno „licemerna“ druga tačka sporazuma, gde se Zapad poziva na principe Povelje UN o poštovanju suverenosti i teritorijalnog integriteta.

„Pozivaju se na Povelju UN, a to su prekršili vojnom silom i prema Srbiji i prema drugima. Politička je drskost da se Zapad kiti tim principom, a iza sebe nema nijedan dokaz da to poštuje kada su u pitanju druge zemlje“, naglasio je Jovanović.

Po njegovim rečima, u francusko-nemačkom planu ima „međuprostora“ da se neke „oštrice“ ublaže.

„Zapadne sile pokušavaju da se oslobode hipoteke Kosova, ali s obzirom na sadašnja i moguća buduća dešavanja u svetu, ovi razgovori o Kosovu bi mogli da se iskoriste za neko alternativno i mekše rešenje koje bi bilo prihvatljivo za obe strane“, ocenio je Jovanović.

Na pitanje da li je prihvatanjem francusko-nemačkog sporazuma predsednik Vučić pogazio „crvene linije“, Jovanović je kazao da „ima elemenata za zapitanost“.

„Vučić je naglasio da su ‘crvene linije’ Srbije međusobno priznanje i prijem Kosova u UN. Ne vidim nijednog srpskog političara koji bi pristao na te dve stvari. Zbog toga pregovori neće moći da napreduju ka konačnom cilju“, kazao je Jovanović.

Zapad sada pokušava, dodao je, da proda Zajednicu srpskih opština kao kompenzaciju za priznanje nezavisnosti Kosova.

„Ne verujem da će to moći da prođe“, zaključio je Vladislav Jovanović.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(Beta)