Naslovnica SPEKTAR AMERIKA SPREMA ODGOVOR RUSIMA: Putinove hipersonične nuklearne rakete obaraće laserima …

AMERIKA SPREMA ODGOVOR RUSIMA: Putinove hipersonične nuklearne rakete obaraće laserima …

laser2

Testiranje hipersoničnog oružja ove godine u Moskvi i Pekingu uspaničilo je vojsku SAD, dok pokušavaju da razviju svoje odbrambene projektile. Ako ništa drugo, deluje da SAD mogu da odgovore.

Američki odbambeni projektilni sistem, strateški lociran po celoj planeti, je ukras “odbambenih” sposobnosti Vašingtona već godinama. Sistem se oslanja na anti-letiličke projektile, koji treba da sruše nepijateljske projektile. Ali pojavljivanje nekonvencijalnog oružja, uglavnog hipersoničnog, projekat je podignut na novi, nekonvencionalni sistem.

[adsenseyu1]

Pored rušenja projektila konvencionalnim oružjem, antiprojektilno istraživanje i razvoj u SAD okreće se oko dve ideje: korišćenje lasera i rušenje neprijateljskih projektila kinetičkim uređajem. Američke vojno-industrijske kompanije su obrađivale ova dva koncepta već godinama, praveći nekoliko prototipova koji se nisu našli u proizvodnji.

Najdestruktivnije balističke rakete podignute su na viši nivo i putuju svemirom. Dok su u orbiti, rakete ispuštaju bombe i prilagođavaju ih tako da ostanu na meti. Tada, oružje bazirano na kinetici, treba da ih sruši.

Kinetički presretači igrali su glavnu ulogu u čuvenom programu “Ratovi zvezda” Ronalda Regana. Tada, oni su trebali da napadnu i unište neprijateljske satellite. Rejteon je uspešno sprovelo svoje Ekoatmosferisko vozilo, sposobno za kinetičiki udarac u metu iz svemira.

[adsenseyu5]

Tokom 2000-tih Lokid Martin dizajnirao je i testirao koncept Multiple Kill Vehicle. Uređaj je trebao da ode u svemir i da odatle upravlja raketama. Svaki MKV je bio opremljen kinetičkim bojevim glavama, koje mogu da unište neprijateljske projektile.

Ovaj program propao je zbog smanjenja budžeta i sumnje u produktivnost.

Tokom 2015. ideja se ponovo rodila, kada su kompanije redizajnirale ovaj koncept. Malo se zna o uređaju, ali deluje da je sličan kao prethodni.

Presretanje dolazećih projektila je decenijama stara ideja, koju testiraju i SAD i druge zemlje. Američki dizajneri fokusirani su na dva koncepta- kopneno-morski i vazdušni laser, koji može da sruši projektil.

Prototip vredan pažnje jeste Boeing Yal-1, koji je poleteo tokom ranih 2000-tih. Sličan laser osmišljen je osamdesetih godina.

YAL-1 je bio uspešan tokom testiranja, ali projekat je imao tehnološke i finansijske probleme. Laser je bio preslab da pogodi metu s distance, a veće oružje letilica nije mogla da podigne. Projekat je napušten.

Sredinom 2010-tih, ideja o laseru koji nosi avion ponovo se rodila. Ovaj put, laser je nosio dron. Prototip bi trebalo da poleti 2020-tih.

Vojska SAD je napravila i prototip lasera sa kopna i s mora. Sistem nema ograničenja u vazduhu, ali domet mu je slab.

[adsenseyu6]

Rusija i Kina aktivno i uspešno testiraju hipersonične projektilne sisteme, a SAD se suočava s novim izazovom. Zvaničnici SAD se žale da njihovi neprijatelji rade na hipersoničnom naoružanju dok oni to ne rade.

U prevodu: SAD su pokušale i nisu uspele u ovoj tehnologiji. Za to vreme, Rusija je uspela da ih nadmaši. Ruske podmornice imaju torpedo nuklearne bombe napravljene tokom SSSR-a.

Pentagon je već lansirao na desetak programa pokušavajući da osmisli sistem odbrane od hipersoničnih oružja.

Malo, ako se i išta zna o sistemima SAD za borbu protiv hipersoničnog oružja, a tek treba da se vidi da li će vojno-industrijski kompleks osmisliti nešto novo i sjajno- ili troši profit dve decenije starog koncepta.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]