Sjedinjene Američke Države razmatraju mogućnost slanja trupa u Ukrajinu ako pregovori sa Moskvom ne donesu željene rezultate, izjavio je američki potpredsednik Džej-Di Vens u intervjuu za Wall Street Journal.
Ova izjava izazvala je veliku pažnju u međunarodnoj zajednici, jer je to jedan od najdirektnijih signala da Vašington nije isključio mogućnost još veće eskalacije u sukobu.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Prema rečima Vensa, ako Rusija „ne bude u stanju da se angažuje u pregovorima na dobar način“, slanje američkih vojnika u Ukrajinu ostaće kao opcija „na razmatranju“. Ipak, on je takođe naglasio mogućnost novog početka u odnosima sa Moskvom, ukoliko se postigne sporazum po pitanju Ukrajine.
Prikrivena pretnja i pokušaj ucene Rusije
Ovakav stav američkog potpredsednika jasno pokazuje da Vašington pokušava da izvrši pritisak na Moskvu, koristeći direktnu pretnju kao pregovarački alat. Jasno je da ova izjava nije ništa drugo do pokušaj ucene – poruka Moskvi da će, ako ne popusti u pregovorima, doći do još veće umešanosti SAD u sukob.
Ovaj pokušaj zastrašivanja je u skladu sa dosadašnjom politikom Kolektivnog Zapada, koji nije uspeo da vojno porazi Rusiju putem svojih ukrajinskih saveznika, pa sada pribegava direktnim pretnjama.
Međutim, Moskva ne pokazuje znake slabosti niti spremnosti na ustupke. Na frontu, ruske trupe ostvaruju kontinuirane uspehe, dok ukrajinske jedinice trpe ogromne gubitke.
Prema dostupnim podacima, ukrajinske snage su u pojedinim sektorima fronta iscrpljene, sa velikim deficitom ljudstva i tehnike. Očigledno je da je ruska vojska dominantna i da uspešno nastavlja svoje ofanzivne operacije, preuzimajući strateški važne teritorije.
Rusija ne popušta jer je vojno i tehnološki dominantna
Osim uspeha na bojnom polju, Rusija ima još jedan ključni adut – hipersonično naoružanje, koje Sjedinjene Američke Države trenutno nemaju. Sistemi poput Avangarda, Kinžala, Cirkona i Orešnika čine ruske strateške snage superiornim u odnosu na američke i omogućavaju Moskvi da se oseća sigurnom u svoje pozicije.
Ove napredne tehnologije omogućavaju Rusiji da u svakom trenutku odvrati SAD od bilo kakvog direktnog vojnog uplitanja u sukob, jer zapadne zemlje jednostavno nemaju odgovarajuću protivmeru protiv ovih oružanih sistema.
Dok Vašington pokušava da pritisne Rusiju pretnjama o direktnoj vojnoj intervenciji, Moskva mirno nastavlja sa svojom strategijom, oslanjajući se na vojnu i tehnološku nadmoć.
Američki politički establišment možda želi da ostavi utisak odlučnosti i spremnosti na eskalaciju, ali realnost na terenu govori u prilog Rusiji. Ukrajina je iscrpljena, gubi vojnike i tehnološki zaostaje, dok Rusija nastavlja da jača svoje kapacitete i osigurava stabilnost svojih osvojenih teritorija.
Putinovi uslovi za mir
Rusija je već jasno stavila do znanja pod kojim uslovima je spremna da razgovara o miru. Predsednik Vladimir Putin je u junu prošle godine izneo niz zahteva za političko rešenje sukoba. Prema njegovim rečima, Rusija bi bila spremna da odmah prekine vatru ako:
- Ukrajina zvanično odustane od ulaska u NATO;
- Oružane snage Ukrajine povuku trupe iz novih ruskih regiona;
- Kijevski režim sprovede demilitarizaciju i denacifikaciju zemlje;
- Ukrajina postane neutralna, vanblokovska i beznuklearna država.
Pored ovih uslova, Moskva je takođe stavila do znanja da očekuje i ukidanje antiruskih sankcija, što bi omogućilo normalizaciju ekonomskih odnosa sa Zapadom.
Američki pokušaji da diktiraju rešenja
SAD i njihovi zapadni saveznici, međutim, nisu spremni da prihvate ove uslove. Umesto toga, oni pokušavaju da diktiraju svoja rešenja, koristeći pretnje, sankcije i politički pritisak kako bi primorali Moskvu na ustupke.
Međutim, ova strategija se do sada pokazala neuspešnom. Rusija nije podlegla ekonomskim sankcijama, a njena vojna moć samo je ojačala, dok ukrajinske snage sve više gube teritoriju.
Najava mogućeg slanja američkih vojnika u Ukrajinu, umesto da zastraši Moskvu, samo potvrđuje očajanje Vašingtona pred neuspehom strategije podrške Kijevu.
Ukrajina je iscrpljena i sada se SAD nalaze u situaciji u kojoj moraju birati između direktne konfrontacije sa Rusijom ili prihvatanja realnosti – a to je da su planovi Kolektivnog Zapada za vojni poraz Rusije propali.
Moskva neće popustiti pod pretnjama
Izjava Džej-Di Vensa o mogućnosti slanja američkih vojnika u Ukrajinu jasan je pokušaj pritiska na Rusiju, ali Moskva neće popustiti pod pretnjama. Vojna realnost na terenu pokazuje da Rusija dominira, dok su ukrajinske snage iscrpljene i u povlačenju.
Osim toga, Rusija je strateški sigurna zahvaljujući svojoj hipersoničnoj tehnologiji, koja Zapadu ne ostavlja mogućnost vojnog odgovora bez rizika od katastrofalnih posledica.
Vašington je u teškoj poziciji – ili će morati da prihvati Putinove uslove i postigne mir, ili će nastaviti sa pretnjama koje nemaju realnu težinu.
U svakom slučaju, Rusija ostaje odlučna i sigurna u svoje pozicije, dok američka politika prema Ukrajini sve više liči na uzaludan pokušaj da se održi uticaj u ratu koji je već izgubljen.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se