SAD će se pridružiti planu Australije da obnovi bivšu pomorsku bazu Lombrum u Papua Novoj Gvineji (PNG) kako bi rastući uticaj Kine zadržali u indo-pacifičkom regionu, izjavio je nedavno američki potpredsednik Majk Pens.
Pens je ovo rekao uoči samita APEC-a u glavnom gradu PNG, Port Morsbiju.
“SAD će se udružiti sa Papua Novom Gvinejom i Australijom u njihovoj zajedničkoj inicijativi za pomorsku bazu Lombrum,“ rekao je on. “Mi ćemo sarađivati sa ove dve države kako bismo zaštitili suverenitet i pomorska prava na pacifičkim ostrvima.“
[adsenseyu1]
Ova najava se pojavila usled tenzija između Vašingtona i Pekinga oko trgovinskog rata i sporovima oko morskih ruta u Južnom kineskom moru, navodi Bloomberg.
Verovatno je da će Vašington i Kanbera pokušati da neutrališu sve veći uticaj azijskog giganta na Pacifiku. U ovom regionu – gde je Australija već decenijama imala veliki uticaj – Kina je počela da odobrava sve više povoljnih kredita i preduzela je infrastrukturne projekte u nekoliko zemalja, ističu mediji.
Vojna baza Lombrum je izgrađena tokom Drugog svetskog rata kao američka pomorska baza, igrajući ključnu ulogu u Vašingtonovoj pacifičkoj strategiji, prenosi Reuters. Nakon što su SAD napustile ovu infrastrukturu 1946. godine, ona je došla pod kontrolu Australije a 1974. godine Papua Nove Gvineje.
Usled spekulacija o nameri Pekinga da izgradi sopstvenu bazu na ostrvu Manus, 1. novembra je australijski premijer Skot Morison rekao da će njegova zemlja sarađivati sa Papua Novom Gvinejom u obnovi Lombruma.
Pored toga, prema rečima nekoliko analitičara koje je citirao Rojters, kinesko prisustvo u regionu bi moglo uticati na sposobnost Zapada da se kreće po Pacifiku i nudi blizak pristup američkoj bazi u Guamu.
Zajednički plan rekonstrukcije baze Lombrum nije bez kontroverze, u smislu da nijedna od strana nije tražila podršku lokalnih stanovnika, kao što je naglasio guverner ostrva Manus, Čarli Bendžamin.
Niko nije tražio podršku lokalnih stanovnika, rekao je guverner ostrva Manus Čarli Bendžamin, kako prenosi Reuters. Ovaj projekat je takođe kritikovao i bivši poslanik Papua Nove Gvineje sa ostrva, Roni Najt, koji je rekao da “postoji mnogo pitanja na koja prvo treba odgovoriti.“
“Nije bilo razgovora ni sa kim od lokalnog stanovništva, ona je upravo opet raščišćena buldožerom, i to je ono što ljuti ljude,“ rekao je on australijskom emiteru ABC, izrazivši svoju zabrinutost zbog mogućnosti da će se strana baza otvoriti na našem tlu.“
Webtribune.rs