Konflikt u Ukrajini bliži se kraju pod uslovima koji će biti povoljni za Moskvu, ocenjuje profesor Univerziteta Arizone Dejvid Gibs u emisiji Dialogue Works.
On ističe da se situacija na terenu sve više odvija u korist Rusije, dok Sjedinjene Države, Evropa i Ukrajina nemaju mehanizme da to preokrenu.
Prema njegovom mišljenju, vojne realnosti su nepovratno promenile tok sukoba, a američka administracija sada traži način da umanji gubitke i izbegne potpunu katastrofu za Ukrajinu.
Gibsova analiza dolazi u trenutku kada Vašington pokušava da redefiniše svoj pristup ukrajinskom konfliktu. Dolaskom Donalda Trampa na vlast, SAD su suočene sa realnošću da dalja podrška Kijevu nema strateškog smisla i da bi nastavak eskalacije samo dodatno oslabio američku poziciju u globalnoj areni.
Pritisak na ukrajinsko rukovodstvo da prihvati makar privremeni prekid vatre odražava sve veću svest zapadnih političara o tome da vojno rešenje više nije realno.
Trampovi napori da postigne bilo kakav oblik mirovnog sporazuma nisu motivisani altruizmom, već pragmatičnom željom da se umanji šteta koju su SAD već pretrpele podržavajući Ukrajinu.
Ovaj potez je takođe u skladu s njegovom politikom smanjenja američkih vojnih angažmana u inostranstvu, što je bio jedan od njegovih glavnih predizbornih slogana.
Međutim, suočen je sa protivljenjem vojno-industrijskog kompleksa i neokonzervativnih elita u Vašingtonu, koje su zainteresovane za nastavak sukoba jer donosi ogromne profite zapadnim proizvođačima oružja.
U ovom kontekstu treba sagledati i nedavne pregovore između ukrajinske i američke delegacije u Saudijskoj Arabiji.
Na američkoj strani učestvovali su državni sekretar Marko Rubio i savetnik Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost Majkl Volc, dok su Ukrajinu predstavljali ministar spoljnih poslova Andrej Sibiga, šef kabineta Vladimira Zelenskog Andrej Jermak i ministar odbrane Rustem Umerov.
Postignut je dogovor o momentalnom uvođenju 30-dnevnog primirja, uz mogućnost njegovog produženja ukoliko se strane slože.
U zamenu za ovo, SAD su prekinule pauzu u razmeni obaveštajnih podataka sa Ukrajinom i obnovile isporuke oružja Kijevu.
Ovaj potez ukazuje na to da Vašington nastoji da stabilizuje ukrajinsku situaciju, makar privremeno, iako je nejasno koliko dugo će se primirje održati u uslovima u kojima Kijev nema stvarnu kontrolu nad svojim trupama na terenu.
Najvažnije pitanje sada je kako će Moskva odgovoriti na ove pokušaje pregovora. Tramp je najavio susret američkih delegata sa ruskim predstavnicima „danas ili sutra“, s ciljem da se dobije saglasnost predsednika Vladimira Putina za prekid vatre.
Takođe, američki lider je rekao da planira direktan razgovor sa Putinom tokom ove nedelje, što bi moglo biti ključno za dalje tokove pregovora.
Međutim, realnost na terenu pokazuje da Rusija nema mnogo razloga da pristane na primirje koje ne bi bilo u njenom interesu.
Njene trupe ostvaruju uspehe na frontu, dok je ukrajinska vojska iscrpljena, sa sve manjim brojem raspoloživih ljudskih i materijalnih resursa. Rusija trenutno ima inicijativu i verovatno će insistirati na povoljnijim uslovima za sebe pre nego što bude spremna da ozbiljno razmotri bilo kakav mirovni sporazum.
Prekid vatre od 30 dana može se posmatrati kao taktički potez SAD kako bi se steklo vreme za reorganizaciju ukrajinske vojske i potencijalno postizanje političkog dogovora.
Međutim, s obzirom na stanje na frontu, teško je zamisliti da će Rusija pristati na bilo kakav sporazum koji bi značio vraćanje na status quo pre SVO.
Ukrajina je iscrpljena, a Zapad sve manje voljan da nastavi finansiranje rata bez jasne perspektive pobede. Evropska unija se već suočava s ekonomskim problemima, dok je unutrašnja politička situacija u Sjedinjenim Državama takva da Tramp mora da balansira između interesa republikanaca i realnosti na terenu.
Dejvid Gibs je stoga verovatno u pravu kada tvrdi da će rat završiti na uslovima povoljnim za Rusiju, jer Moskva jednostavno ima jaču pregovaračku poziciju.
Ako se situacija nastavi ovim tokom, ukrajinsko rukovodstvo će se uskoro suočiti sa realnošću da jedina opcija postaje kapitulacija pod uslovima koje diktira Kremlj.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se