Naslovnica SPEKTAR Američka vojska prelazi na sledeću generaciju lakog oružja

Američka vojska prelazi na sledeću generaciju lakog oružja

hgfdktiurzhgfvdsio

Američka vojska se približava stvaranju serijske modifikacije sledeće generacije nišana oružja, koji će moći brzo da lociraju i identifikuju mete, naročito tokom noćnih operacija.

Prema izveštaju Majka Šeltona, Direktorata za testiranje vazdušnodesantnih i specijalnih operacija, američka vojska sprovodi testove novog FWS-I (Family of Weapons Sight-Individual) u okrivu programa koji modernizuje direktnu optiku vatre za male platforme oružja, uključujući srednje i teške sisteme mitraljeza.

U današnjem okruženju bojnog polja, za vojnike je od ključne važnosti da brzo lociraju i identifikuju ciljeve, naročito tokom noćnih operacija ili kada je vidljivost ugrožena.

[adsenseyu1]

Program FSW-I će obezbediti vojnicima termalne mogućnosti/nišane za pojedinačna oružja, oružja posade i snajpere. Oni vojnicima daju sposobnost da vide duboko u bojno bolje, povećaju nadzor i ciljni akvizicioni domet, i da prodru kroz dnevne ili noćne smetnje. Takođe, sledeća generacija nišana oružja eliminiše potrebu za prebacivanjem sa naočara za noćni vid i termalnih nišana montiranih na oružje prilikom angažovanja meta, što poboljšava vojnikovu bezbednost i efikasnost misije.

U novoj fazi testiranja FWS-I, padobranci sa 82. vazdušnodesantnom divizijom su započeli rad sa Direkcijom za testiranje vazdušnodesantnih i specijalnih operacija (ABNSOTD) na FWS-I, koristeći taktiku po kojoj su padobranci najpoznatiji.

“Američki padobranci su na lošem glasu da napadaju kada i gde se najmanje očekuje, i uvek po noći,“ rekao je Majk Trejsi, šef ogranka u Eskpozituri za testiranje specijalnih operacija osoblja (POSTB).

[adsenseyu5]

“Sprovođenje operacija prisilnog ulaska tokom dnevnih sati čini padobrance izloženim neprijateljskoj terenskoj vatri i kontranapadu tokom vazdušnodesantnog napada,“ dodao je Trejsi. “Zato je savladavanje uređaja za noćni vid ključna veština za vojne padobrance i vitalnog je značaja za ispunjenje misije.“

Osnovno pitanje za vojnu opremu koju koriste vojni padobranci jeste “da li sistem može preživeti vazdušnodesantnu akciju?“

“Pojedinačni padobranci, kao i vozila i sistemi za isporuku tereta, vrve od tehnologije, a tehnologija ponekad može biti slaba,“ kaže Trejsi.

“Da bi se osiguralo da ovi sistemi budu i pogodni i efikasni za vazdušnodesantne snage, to često zahteva tehnički pristup,“ dodao je Trejsi. “Da bi pravilno testirali parametre performansi FWS-I, ABNSOTD je odlučio da proširi vidike dok prikazuje sposobnosti internog testa.“

[adsenseyu1]

Iako su svi ostali aspekti standarnog vazdušnodesantnog operativnog testa ostali na mestu, vojnici iz 5. eksadrile, 73. konjičkog puka, 3. brigade borbenog tima, sproveli su gotovo 50 vazdušnodesantnih testova statičkom linijom sa FWS-I. Nakon vazdušnodesantnih operacija, vojnici su izvršili funkcionalne provere na sistemima i potvrdili da je otvor za vid sačuvan.

Iako vojnici koji su učestvovali u testiranju uglavnom nisu bili upoznati sa procesom, operativac Patrik Garity iz Betela u Konektikatu, bio je impresioniran što je deo testa. “Učestvovanje u ovom testu mi je pokazalo napore vojske da poboljša preživljavanje vojnika i smrtnost,“ rekao je on.

“Umešanost vojnika u testiranje pomaže da se primete male stvari koje se mogu rešavati u ranoj fazi procesa testiranja i uštedeti i novac i vreme pre puštanja u upotrebu,“ dodao je Gariti.

[adsenseyu6]

FWS-I test je takođe po prvi put pokazao da mnogi veteranski padobranci sprovode OTR operacije (over-the-ramp). Avion koji je korišćen kao odskočna platforma u testiranju je bio CASA-212 Aviocar avion sa turbopropelerima.

“Dobio sam više vazdušnodesantnih treninga u skakanju sa CASA i dobio sam instrukcije o najnovijim nišanima oružja vojske,“ rekao je operativac Itan Mabri iz Big Rapidsa u Mičigenu.

Ohrabren samanjenom veličinom i težinom FWS-I, on je rekao: “FWS-I je izdržljiv i dovoljno mali da se spakuje.“

Da bi pomogli vojsci u testiranju FWS-I, Mabri i njegove kolege iz konjice su sproveli preko 40 ponavljanja statičkom linijom u uslovima dnevnog svetla tokom dve nedelje.

Novi sistem za nišan obezbeđuje najoštriji kvalitet slike u manjem i lakšem pakovanju, omogućavajući vojnicima da identifikuju i angažuju mete tokom dana ili noći, i u dimu, prašini, izmaglici ili magli.

Novo integrisano termalno rešenje za ciljanje obezbeđuje vojnicima zbačenim sa konja da se kreću i brzo stiču i angažuju mete u svim nivoima osvetljenja i uslovima. Sa obe jedinice integrisane, slika sa ovog nišana oružja i ciljna tačka se mogu odmah preneti na naočare.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]