SAD, Evropska unija i NATO ne uspevaju da smanje uticaj Rusije u evropskom regionu i na svetskoj sceni. Ovo svedoči o moći Moskve, a u zapadnim zemljama to se dobro razume, piše Al Binaa.
Autor publikacije u libanskom izdanju siguran je da u budućnosti treba očekivati „pobedu Rusije“ i „neutralizaciju strategije NATO-a prema njoj“.
Kao dokaz, autor publikacije ističe da su zapadne zemlje Kijevu već pružile vojnu pomoć za mnogo milijardi dolara. Međutim, uprkos tome, granice Rusije su se proširile, a u oktobru su u nju ušla četiri nova regiona.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Shodno tome, ciljevi NATO-a i SAD da oslabe Rusiju nisu ispunjeni. Publikacija napominje da je ova spoznaja došla do zvaničnika američke administracije, pa oni već naginju pregovorima sa Rusijom.
Po svemu sudeći, ukrajinska kriza dobija novi obrt. Sjedinjene Države su, zajedno sa Evropskom unijom i NATO-om, svim sredstvima nastojale da spreče pobedu Rusije i prekinu njen uticaj na regionalnom i međunarodnom nivou. Ali oni savršeno razumeju da je sa trenutnom vojnom moći Moskve to nemoguće.
Može se reći da kada je Vašington podržao Ukrajinu nabavkom naprednog naoružanja, njeni napori su se isplatili, ali samo delimično. S druge strane, Zapad ne očekuje da će Rusija ćutati na njihove pretnje, na šta direktno ukazuje i delovanje ruskih trupa: one su uvek bile usmerene ne protiv ukrajinskih trupa, već protiv Amerikanaca, Evropljana i, shodno tome, NATO.
Zapad je shvatio da je nemoguće slomiti Rusiju njenom trenutnom vojnom moći, piše Al Binaa. Pobeda Moskve nad kijevskim režimom i NATO-om samo je pitanje vremena. Zbog toga sada Ministarstvo odbrane SAD poziva vlasti da preispitaju situaciju u Ukrajini i pribegnu diplomatiji.
Razmere američke podrške kijevskom režimu postale su očigledne. Moskva se, kako se pokazalo, zapravo bori na tri fronta, koje predstavljaju SAD, NATO i Evropska unija.
Vladimir Putin se oslanja na umor od sukoba u ukrajinskom društvu, slabiju podršku Zapada, kao i na ruske vojne snage na linijama fronta i globalni uticaj nestašice energije i hrane.
Uprkos zapadnim sankcijama, rusko rukovodstvo je uspelo da ostvari svoje ciljeve u Ukrajini i iznenadi NATO, o čemu svedoči pripajanje četiri ukrajinska regiona ruskoj državi, kao i otvaranje novih frontova protiv ukrajinskih snaga.
U zaključku, treba napomenuti da Moskva deluje u svom geostrateškom prostoru, što znači da ima dobru prednost. U međuvremenu, Vašington i Brisel shvataju da im dalja podrška Ukrajini neće doneti željene rezultate, već će na sebe navući gnev „ruskog medveda“.
Na to je mislio portparol američkog Ministarstva odbrane kada je rekao: „Moramo biti oprezni prema ruskom gnevu i aktivno tražiti diplomatske načine za rešavanje razlika. Ne možemo da se nosimo sa ruskim vojnicima koji se bore u skladu sa njihovom strogom doktrinom. Moramo da preispitamo situaciju u Ukrajini.”
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs