Naslovnica ŽIVOT A šta je sa ostalim gradovima u Srbiji? – Samo Beograd dobio...

A šta je sa ostalim gradovima u Srbiji? – Samo Beograd dobio nova pravila kućnog reda, kazne od 5.000 dinara

Novi kućni red i pravila stanovanja u stambeno-poslovnim zgradama u Beogradu stupili su na snagu 20. novembra. Odluka Skupštine grada je objavljena u Službenom listu Grada Beograda 12. novembra, a tada je navedeno da usvojena pravila postaju pravosnažna osam dana kasnije.

Po novim odredbama, vreme dnevnog i noćnog odmora u zgradama je radnim danima u vremenu od 16 do 18 časova i od 22 sata do 7 ujutru narednog dana. Vikendom je nešto drugačija satnica, pa je tako vreme odmora subotom od 14 do 18 časova i od 22 sata do 8 časova ujutru, a nedeljom je jedina razlika što jutarnje vreme odmora traje do 10 sati.  

[adsenseyu5]

Decidno je navedeno da se vreme odmora mora poštovati i pri korišćenju mašina za održavanje zelenih površina oko zgrade, poput kosilice, motorne testere i sličnog.

Ono što je takođe zanimljivo su i nova pravila u slučaju održavanja kućnih proslava i drugih okupljanja u stanovima, koja će ubuduće morati da se najave komšijama dva dana ranije postavljanjem obaveštenja na vidnom mestu, uz dodatak da se nakon jednog sata posle ponoći mora obezbediti mir i tišina u zgradi.

Nivo buke ne sme da pređe graničnu vrednost

Grad Beograd je u novi pravilnik uvrstio i smernice za dozvoljeni nivo buke unutar stambenih jedinica, pa se tako navodi da je u korišćenju posebnih delova zgrade, a naročito u vreme odmora zabranjeno vikanje, trčanje, skakanje i slični postupci koji prave buku i narušavaju mir u zgradi.

[adsenseyu1]

Dozvoljeni nivo buke se odnosi i na upotrebu kućnih aparata, ventilacionih sistema i drugih uređaja, mašina i aparata u zgradi. Dodaje se da u vreme dnevnog i noćnog odmora buka kućnih aparata i drugih uređaja ne sme preći graničnu vrednost indikatora buke, koja je određena propisom kojim se uređuju indikatori buke u životnoj sredini, granične vrednosti, metode za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke na zdravlje ljudi.

Ukoliko je posebnim propisima u zgradi dozvoljeno obavljanje privredne delatnosti, ona se mora obavljati na način da ne remeti red i mir u korišćenju stanova i drugih delova zgrade. Ugostiteljska delatnost, zanatstvo i trgovina se u zgradama obavljaju u skladu sa zakonom i posebnim gradskim odlukama koje regulišu ovu oblast. Za sve nabrojano važe ista pravila što se tiče dozvoljenog nivoa buke.

[adsenseyu5]

Ako delatnosti koje se obavljaju u zgradama zahtevaju dovoz robe, ona se mora obaviti tako da ni u jednom trenutku ne predstavlja smetnju stanarima u korišćenju zgrade.

Prezime na ulaznim vratima stana nije obavezno, ali zato broj stana jeste, a stanari su dužni da te brojeve održavaju čistim i vidljivim.

Kroz prozore, balkone i ostale otvore u stanu je zabranjeno bacati bilo kakve predmete, smeće, ostatke hrane, a nije dozvoljeno ni istresanje ostataka hrane, posteljine, stolnjaka, krpa i sličnih predmeta, kao i prosipanje vode.

Držanje kućnih ljubimaca je dozvoljeno u stanovima, ali je stanar dužan da životinje ne stvaraju nečistoću u zajedničkim prostorijama i da ne narušavaju red i mir. Pod ljubimce se ubrajaju psi, mačke, ukrasne ptice, mali glodari, akvarijumske životinje i sl.

[adsenseyu4]

Za radove u stanu u nekim slučajevima potrebno odobrenje

U delu koji se odnosi na izvođenje građevinskih i instalaterskih radova navodi se da se oni moraju izvoditi shodno propisima koji regulišu planiranje i izgradnju, kao i tako da se ne nanosi šteta na posebnim, zajedničkim i drugim delovima zgrade.

Takođe, stanar koji izvodi bilo kakve vrste radova je dužan da prethodno o tome obavesti upravnika i pokaže mu odobrenje nadležnog organa za iste ukoliko je propisana obaveza za pribavljanje odobrenja. Kao i u slučaju proslava, potrebno je postaviti obaveštenje komšija o istim na vidno mesto, gde će biti naveden dan početka, period izvođenja, vrsta i trajanje radova.

[adsenseyu6]

Po završetku, delovi zgrade gde su izvođene majstorske delatnosti moraju biti vraćeni u prvobitno stanje, odnosno u stanje koje služi nameni. Nijedna vrsta radova se ne sme izvoditi u propisano vreme odmora, osim ukoliko je u pitanju hitna intervencija.

Zajedničke prostorije se koriste u skladu sa njihovom namenom, a stanari su dužni da trpe korišćenje zajedničkih delova zgrade od strane ostalih stanara, u skladu sa njihovom namenom. U zajedničkim prostorima mogu se držati samo stvari koje su nužne za namensko korišćenje tih prostora, osim ako se vlasnici nisu drugačije dogovorili.

U zajedničke prostorije se ubrajaju stepenište, ulazni prostori i vetrobrani, zajednički hodnik i galerija, tavanski prostor, podrum, biciklarnica, sušionica za veš, zajednička terasa i druge prostorije namenjene zajedničkoj upotrebi vlasnika posebnih ili samostalnih delova zgrade.

[adsenseyu1]

Stanari su dužni da održavaju čistoću zajedničkih prostora i obezbede nesmetan i slobodan prolaz kroz njih. Zabranjeno je bacati ili ostavljati otpatke, smeće i nečistoću po stepeništu ili drugim zajedničkim prostorima, kao i pušenje na stepeništu i u hodniku. Zabranjeno je crtati, pisati ili na bilo koji način oštećivati zidove, vrata, prozore i uređaje, koji pripadaju zajedničkim prostorima.

Ko nema interfon, noću mora da zaključava ulazna vrata

Pravila o kapiji i ulaznim vratima zgrade propisuju da vrata moraju biti zaključana u periodu od 23 sata do 6 sati ujutru leti, a od 22 do 6 u zimskom periodu. Navodi se da ukoliko postoji interfon ili sličan signalni uređaj za pozivanje stanara, može da se donese odluka da vrata budu stalno zaključana.

Ulazni hodnik i stepenište zgrade koja nema uređaj za automatsko osvetljenje moraju noću biti osvetljeni do zaključavanja ulaznih vrata. Upravnik je dužan da na ulazu u zgradu između ostalog istakne vreme odmora, spisak zajedničkih prostorija i njihovu namenu, obaveštenje o tome kom javnom preduzeću ili preduzetniku je povereno održavanje zgrade, uputstvo o načinu prijave kvara i oštećenja na instalacijama, kao i sve druge informacije i odluke od značaja za stanare i uspostavljanje reda i mira.

[adsenseyu5]

Evidenciju o vlasnicima stanova i broju stanara vodi upravnik i to po principu ime, prezime i JMBG za fizička lica, a poslovno ime, adresa sedišta i matični broj za pravna lica. Stanari su dužni da svaku promenu broja stanara prijave upravniku u roku od osam dana od nastale promene.

Podrum mora biti zaključan, na krov samo stručna lica

Podrumske prostorije moraju biti zaštićene rešetkama ili mrežom kako bi bilo sprečeno ubacivanje predmeta koji mogu da izazovu požar ili druga oštećenja zgrade, a u podrumima je zabranjeno držanje zapaljivih materija i tečnosti. Ulazna vrata u podrum uvek moraju da budu zaključana, a svi stanari moraju da imaju ključ.

Ogrevni materijal mora da se drži u podrumu, a njegova priprema i cepanje nije dozvoljeno u stanovima. Držanje tečnog gasa, butana i drugih zapaljivih materijala mora da bude u skladu sa zakonom. Ukoliko u zgradi postoji tavan, važe ista pravila kao u podrumskim prostorijama.

Na krov zgrade pristup je dozvoljen isključivo stručnim licima radi popravki, postavljanja antena, uklanjanja snega i leda i sličnih radova.

[adsenseyu4]

Obavezno čišćenje snega i leda sa terasa i fasada

Za vreme vremenskih nepogoda, poput kiše, snega, grada i sl. upravnik zgrade se stara da prozori i svi drugi otvori ka zgradi budu zatvoreni.

Stanari su dužni da sa svojih terasa, balkona i prozora uklanjaju sneg i led, na način da ne oštete druge delove zgrade ili dovedu prolaznika i ostale stanare u opasnost. Takođe, u zimskom periodu stanari moraju da preduzmu mere zaštite od smrzavanja cevi i ostalih instalacija.

Održavanje vodovodnih i kanalizacionih instalacija u ispravnom i urednom stanju je dužnost stanara, a nije dozvoljeno ubacivanje bilo kakvih otpadaka i drugih predmeta koji mogu da zaguše instalacije. Kotlarnicom i instalacijama grejanja u zgradi može da upravlja samo stručno lice.

Otvaranje razvodnih kutija i ormarića sa električnim uređajima nije dozvoljeno stanarima, a njihovo otvaranje mogu da vrše samo stručna lica uz prethodnu odluku skupštine stambene zajednice. Upravnik se brine o ispravnosti i redovnom servisiranju električnih instalacija i gromobrana.

[adsenseyu5]

Pravila o korišćenju lifta podrazumevaju da se on ne može koristiti protivno nameni i nosivosti, a uputstvo za upotrebu mora biti vidno istaknuto. U slučaju kvara, lift se mora isključiti iz upotrebe, a na svim vratima se mora istaći obaveštenje o kvaru i obavestiti nadležnu službu za njegovu popravku.

Kazne za nepoštovanje kućnog reda

Nepoštovanje opštih pravila kućnog reda u zgradama upravnik ili stanar prijavljuju nadležnoj inspekciji, kako bi ona preduzela mere u skladu sa zakonom.

Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši organizaciona jedinica gradske uprave nadležna za poslove održavanja zgrada. Inspekcijski nadzor vrši nadležna opštinska služba preko komunalnog inspektora, kao i gradska služba preko građevinskog inspektora. Za komunalno-milicijske poslove zadužena je komunalna milicija koja izdaje prekršajne naloge za prekršaje za koje je predviđena novčana kazna u fiksnom iznosu.

[adsenseyu6]

Za fizička lica su predviđene kazne od 5.000 dinara u slučajevima nepoštovanja vremena odmora, prekoračenja dozvoljenog nivoa buke, kršenja pravila o držanju kućnih ljubimaca, izvođenju građevinskih radova, korišćenju zajedničkih prostorija, kapiji i ulaznim vratima, podruma, tavana i krova, kao i nepoštovanju odredbi o obezbeđenju zgrade u slučaju vremenskih nepogoda i korišćenju elekričnih instalacija.

Upravnik zgrade će biti kažnjen sa 10.000 dinara ukoliko pravila i zakonske akte ne istakne na vidljivo mesto u zgradi, zatim u slučaju nebrige o upotrebi zajedničkih prostorija, neadekvatnom obezbeđivanju zgrade tokom vremenskih nepogoda, neodržavanju lifta, gromobrana i električnih instalacija, kao i ako se u zgradi nalazi nefunkcionalni aparat za gašenje požara i ako bezbednosna rasveta nije u funkciji.

Privredna lica suočiće se sa prekršajnom kaznom u iznosu od 10.000 dinara ukoliko ne obezbede nesmetano funkcionisanje zgrade i stanara, kao i u slučaju da reklamu ili natpis postave na fasadu zgrade bez prethodnog odobrenja skupštine stambene zajednice.

(N1)

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]