Naslovnica IZA OGLEDALA 5 tajnih operacija CIA kojima su uzdrmali Sovjetski Savez

5 tajnih operacija CIA kojima su uzdrmali Sovjetski Savez

amerika2

CIA se spustila u velike okeanske dubine da bi odatle podigla sovjetsku podmornicu, iskrcala se na napuštenu sovjetsku arktičku stanicu i potrošila ogroman novac za naoružavanje pobunjenika u Avganistanu i nacionalista u Ukrajini.

  1. Operacija „Aerodinamika“

CIA je preko 40 godina efikasno koristila „ukrajinski džoker“ u svom hladnom antisovjetskom ratu. Odmah po završetku Drugog svetskog rata Lengli je uspostavio bliske kontakte sa Organizacijom ukrajinskih nacionalista (OUN) i Ukrajinskom ustaničkom armijom (UPA). Bile su to dve najveće antikomunističke organizacije sa hiljadama članova u zapadnim zemljama i u ilegali u Sovjetskoj Ukrajini.

[adsenseyu1]

Operacija „Kartel“, čiji je cilj bio pružanje podrške ukrajinskim nacionalistima, uveliko je bila u toku već krajem 1940-ih. Tokom godina se u više navrata menjao naziv ove operacije, a ostala je poznata pod nazivom „Aerodinamika“.

Prvo je CIA pružala intenzivnu podršku oružanom otporu u Ukrajini, slala je svoje agente i instruktore, obezbeđivala finansiranje antisovjetskih vojnih jedinica i prikupljala podatke o položajima i organizacijama Crvene armije.

Kada su sredinom 1950-ih snage OUN-a i UPA-e u Ukrajini i istočnoj Poljskoj uglavnom likvidirane, Amerikanci su promenili politički pravac i koncentrisali se na ideologiju. Počeli su da obavljaju antikomunističku literaturu i časopise, a takođe i da emituju ilegalni radio program i podržavaju ilegalne ukrajinske političke pokrete.

[adsenseyu5]

Kada se Sovjetski Savez raspao 1990. godine, šefovi američkih obaveštajnih službi su ugasili ovaj projekat.

  1. Operacija „Coldfeet“

U maju 1961. godine američki osmatrački avion je na Arktiku primetio napuštenu sovjetsku stanicu na ledu. Posada je napustila stanicu u velikoj žurbi strahujući da će ledeni pokrivač uskoro da pukne.

CIA je u tome videla veliku šansu da dođe u posed sovjetskih vojnih tajni. Pretpostavljalo se da bi stanica mogla da sadrži važne informacije iz sovjetskih mreža za akustičko opažanje koje se koriste za praćenje američkih podmornica ispod arktičkog leda.

[adsenseyu1]

Ispostavilo se da se stanici ne može prići ledolomcem ili helikopterom, pa su zbog toga dva agenta skočila pomoću padobrana iz bombardera B-17, a za njima je izbačeno osam sanduka sa odgovarajućom opremom.

U ta tri dana Amerikanci su na stanici prikupili preko 80 dokumenata i napravili hiljade fotografija sovjetske opreme. Kada je posao završen, agenti su, zajedno sa vrednim podacima, evakuisani sa stanice avionom B-17 pomoću Fultonovog sistema za spašavanje „zemlja-vazduh“, poznatijeg kao Skyhook.

  1. Projekat „Azorian“

U martu 1971. godine podmornica K-129 ratne mornarice SSSR-a potonula je iz nepoznatih razloga u Tihom okeanu, 960 kilometara od Havaja. SSSR je, kako se često događalo, pokušao da zataška tragediju i zvanično nije saopštio da je podmornica nestala. Tako je ovo plovilo praktično postalo „ničije“, što znači da je u principu na njega mogla da pretenduje svaka zemlja. Amerikanci, naravno, nisu mogli da propuste takvu šansu.

[adsenseyu4]

Maskirali su operaciju podizanja podmornice tako da izgleda kao vađenje rude i specijalno za ovu priliku napravili su istraživački brod Hughes Glomar Explorer. On je spolja izgledao kao brod za pravljenje bušotina, ali je projektovan da podigne sovjetsku podmornicu s morskog dna. Zadatak nije bio nimalo lak, jer se podmornica K-129 nalazila na dubini od 5000 metara. 

Podizanje podmornice je počelo 1974., samo šest godina nakon što je potonula. Podmornica se tokom operacije raspala, tako da su Amerikanci podigli samo pramac. Detalji operacije su državna tajna, ali se smatra da su agenti CIA-je izvukli dva torpeda s nuklearnim bojevim glavama, dok su balističke rakete, oprema i važni dokumenti ostali na dnu.

Amerikanci su kasnije tvrdili da su uz odgovarajuće počasti sahranili šest sovjetskih mornara koji su pronađeni u prostorijama podignutog dela podmornice.

[adsenseyu5]
  1. Projekat „Tamni gen“

Tokom 1960-ih i 1970-ih, dok su SAD i Iran još uvek bili prijatelji i saveznici, CIA i Iransko ratno vazduhoplovstvo zajedno su izvodili obaveštajne operacije u južnim regijama SSSR-a, poznate kao projekat „Tamni gen“.

Američki i iranski piloti su iranskim lovačkim avionima redovno napadali sovjetski vazdušni prostor s ciljem da pronađu slabe tačke u sovjetskoj protivazdušnoj odbrani i provere koliko efikasno sovjetski presretači reaguju na povredu vazdušnog prostora.

U okviru projekta „Tamni gen“ Iran je dobio najnoviju opremu, uključujući lovce F-14 koje Sjedinjene Države nisu davale nijednoj drugoj zemlji.

Pilot Genadij Jelisejev je 23. novembra 1973. godine poslat da u avionu MiG-21SM presretne iranski lovac F-4 Phantom II koji je pogodio sovjetsku granicu iznad doline. Ispaljene rakete su promašile cilj pa je Jelisejev zakačio rep „Fantoma“ krilom svog aviona. Bio je to prvi namerni sudar aviona na mlazni pogon. Avion F-4 je pao, a njegovi piloti su se katapultirali, posle čega su zarobljeni. Ruski MiG je udario u planinu. Jelisejev je poginuo.

[adsenseyu4]

U jeku ove operacije sovjetske trupe su oborile četiri iranska aviona. Nakon Iranske revolucije 1979. godine projekat „Tamni gen“ je odmah ugašen.

  1. Operacija „Ciklon“

CIA je tokom ruske intervencije u Avganistanu (1979.-1989.) sve vreme izvodila jednu od svojih najskupljih operacija, koja je koštala nekoliko stotina miliona dolara godišnje. Cilj operacije „Ciklon“ bio je da se mudžahedini snabdevaju svim neophodnim oružjem i municijom u borbi protiv Sovjeta.

Da Amerika ne bi bila direktno uvučena u konflikt, CIA je sarađivala sa pakistanskom obaveštajnom službom, koja je pomoću američkog novca i oružja organizovala finansiranje, naoružavanje i obuku avganistanske naoružane opozicije.

Posebno je zapažena bila epizoda operacije „Ciklon“ u kojoj su Amerikanci 1986. isporučivali mudžahedinima prenosne protivazdušne rakete „Stinger“. To je prouzrokovalo velike gubitke u sovjetskom ratnom vazduhoplovstvu koje je godinama predstavljalo ozbiljnu pretnju džihadistima. Sovjetski Specnaz je čak krenuo u lov na „Stingere“ koje su mudžahedini štitili po cenu života.

Operacija „Ciklon“ je obustavljena kada se sovjetska vojska povukla iz Avganistana. Nakon toga se činilo da CIA više uopšte ne obraća pažnju na Rusiju, ali to nije dugo trajalo.

(hr.rbth.com)

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]