Naslovnica IZA OGLEDALA 10 najvećih otkrića blaga od srebra

10 najvećih otkrića blaga od srebra

fztrfnerdgbdfhgtd

Srebro je plemeniti materijal koji se već hiljadama godina koristi u valuti, ukrasima, priboru i trgovini. Ono ima veću provodljivost od bilo kog metala i ključni element je u solarnim panelima, industrijskim električnim sočivima i medicinskim instrumentima. “Srebro“ je sinonim za “novac“ na hebrejskom, sanskritu, španskom i francuskom.

10. Srebrni faraon

1940. godine, francuski arheolog Pjer Montet je otkrio faraona sa kovčegom napravljenim od čistog srebra. Ovo otkriće je nazvano “srebrni faraon.“ Prema drevnim Egipćanima, zlato je bilo meso bogova, a srebro njihove kosti.

[adsenseyu1]

Međutim, srebro je moralo da se uvozi iz zapadne Azije, što ga je učinilo najplemenitijim metalom u drevnom Egiptu. Kovčeg je odražavao zapanjujuće bogatstvo i bacao u stranu pretpostavke o ograničenoj moći 21. dinastije faraona.

Kovčeg je pronađen unutar sarkofaga od roze granita, koji je bio smešten u granitnom sanduku. Tanis, gde je telo pronađeno, je vlažno, močvarno zemljište – daleko od idealnog za očuvanje mumije.

srebrni-faraon

9. Birka prsten

Arheolozi su otkrili misteriozni prsten iz ere vikinga u Birki u Švedskoj. Ovaj prsten sadrži natpis na arapskom kufi pismu “Za Alaha.“ Prsten je otkriven u grobu žene iz devetog veka.

Stručnjaci veruju da je prsten služio za pečatiranje službenih dokumenata. Ovo zagonetno otkriće ukazuje na direktan kulturni kontakt između drevnog skandinavskog i muslimanskog sveta.

[adsenseyu5]

Pre oko 1.000 godina, arapski pisac Ahmed ibn Fadlin je opisao svoj redak susret sa Vikinzima oko Kaspijskog mora. Iako je istakao da “nikada nije video savršeniju građu od njihove,“ takođe je mislio da su oni “najprljaviji od svih Alahovih stvorenja.“

Nedavno otkriće dva komada egipatskih staklenih perli starih 3.400 godina u drevnom danskom grobu ukazuje da kontakt između Skandinavije i Mediterana potiče još od pre više hiljada godina.

birka-prsten

8. Izgubljeno blago kapetana Kida

Arheološki tim UK-a i SAD-a je nedavno otkrio misterioznu srebrnu polugu tešku 55 kilograma, nadomak ostrva Sent Mari na Madagaskaru. Ovo otkriće je možda pripadalo zloglasnom škotskom piratu kapetanu Kidu.

Tim je predvodio Bari Kliford, koji je ranije otrkio ostatke Kidovog broda. 2000. godine je Kliford pronašao metalne rašlje za veslo, Ming porcelan i flašu ruma staru 300 godina. On smatra da je srebrna poluga deo te iste olupine.

Zagonetna gravura pokriva srebro. Slova “T“ i “S“ se pojavljuju zajedno sa numeričkim urezima. Kid je bio gusar na Karibima godinama pre nego što se okrenuo mnogo profitabilnijoj piratskoj trgovini.

Kada je Kid zarobljen u Bostonu 1699. godine, dragulji u njegovom brodu su vredeli skoro 10 miliona u dolarima iz 2015. godine. Kid se suočio sa svojom sudbinom 1701. godine. Ostatak njegovog blaga nikada nije pronađen.

7. Gaulcross riznica

Pre oko 200 godina, škotski radnici su otkrili tri srebrna predmeta na udaljenom polju. Umesto daljeg istraživanja, oni su pratili naređenja i pretvorili tu oblast u farmu.

2013. godine su se arheolozi vratili i otkrili 100 srebrnih predmeta koji datiraju iz četvrtog ili petog veka. Gaulcross riznica uključuje novčiće iz rimskog doba, broševe i narukvice. Iako je tim istraživača želeo da preispita kontekst početnog nalaza, nisu imali pojma da će iskpati blago.

Gaulcross riznica sadrži predmete visokog statusa koji su pripadali društvenim elitama. Tokom rimskog doba, srebro nije iskopavano u Škotskoj i moralo se uvoziti. Rimsko srebro je često bilo preoblikovano.

[adsenseyu6]

Stručnjaci veruju da su drevni Pikti naišli na riznicu kroz pljačke, trgovinu, mita ili vojne plate. Izvor sadrži srebrne šipke, koje su u to vreme korišćene kao valuta.

6. Srebro iz Ćiprovaca

U bugarskom gradu Montana su arheolozi nedavno otkrili misterioznu srebrnu riznicu. Oni veruju da su 12 predmeta sakrili katolici tokom krvavog Ćiprovskog ustanka protiv Turaka u 17. veku.

Izvor sadrži krunu, dva ukrasa za čelo, dva prstena i povezujući komad. Svi ovi predmeti su izrađeni od srebra. Neki stručnjaci veruju da je to porodično bogatstvo. Riznica je prvobitno zakopana u kožnoj futroli, koja se većinom istrošila tokom vekova.

Bugarski katolički ustanak iz 17. veka je izbio tokom veliko turskog rata. Borba je završena 1688. godine, kada su osmanske snage iz Sofije slomile pobunjenike. Konačna bitka se desila u Montani, gde je riznica otkrivena.

Osvajači su zaklali većinu stanovništva i porobili ostatak. Mnogi rimokatolici i pravoslavni Bugari su pobegli preko Dunava i pronašli utočište u Vlaškoj.

5. Bertuvil blago

1830. godine je otkrivena misteriozna riznica u Bertuvilu. Ona sadrži neke od najboljih rimskih srebrnih radova prvog i drugog veka nove ere. Mnogi od 93 predmeta su praktični, kao činije, bokali i šolje.

Međutim, neki su impresivni, kao raskošna posuda za piće iz koje su vršeni obredi. Riznica takođe sadrži dve statue. Jedna je bista boginje Maje. Druga je kompletna statua Merkura.

Julije Cezar je identifikovao Merkura kao glavno božanstvo Galija.

bertuvil-blago

4. Poljske skrivene riznice

Skrivene duž starog puta, poljski šumar je otkrio dve glinene posude koje su sadržale više od 6.000 srebrnih novčića. S obzirom da datira iz 16. i 17. veka, valuta je u relativno dobrom stanju.

Najnoviji novčić iz riznice je iz 1612. godine, a najstariji iz 1516. godine. Kome su kovanice pripadale i zašto su zakopane, ostaje misterija.

Ovo nije bila najveća poljska srebrna riznica. 1987. godine je otkrivena Glogov riznica iz 12. veka. Ova zapanjujuća kolekcija sadrži više od 20.000 srebrnih novčića, srebrnih diskova, sedam poluga srebra i jedan srebrni grumen.

[adsenseyu1]

Nekoliko prethodno nepoznatih novčića je pronađeno u kolekciji. Stručnjaci veruju da je “nekoliko hiljada“ novčića ukradeno pre dolaska arheologa.

3. Milion  srebrnih novčića Partenona

Prema drevnim književnicima, Atinjani su čuvali ogromno bogatstvo na vrhu Akropolja, ali nikada nisu otkrili tačnu lokaciju. Kanadski istraživački tim misli da je Partenon najverovatnije bio trezor.

Ovaj drevni hram Atini je bio obezbeđen helenističkom duhovnošću. Krađa bi bila smatrana zločinom protiv same boginje, a Atina je bila ozloglašena zbog svog gneva prema prestupnicima.

Atina je iskopavala srebro na lokalnom nivou i čuvala najveći deo svoje valute u ovom plemenitom metalu. Oni su takođe postigli ogromne zalihe srebra iz gradova-država koje su platile pomorsku počast.

2. Serdika srebro

Arheolozi otkrili drevnu glinenu lampu koja sadrži riznicu od 2.976 rimskih srebrnih novčića u Bugarskoj. Novčići su trajali tokom 100 godina i prikazivali članove kraljevske porodice od vladavine Vaspazijana (69-79) do cara Komoda (177-192).

[adsenseyu6]

Izvor je otkriven u sloju koji datira između trećeg i petog veka. Lampa koja je sadržala blago nosi natpis imena svog vlasnika: Selvius Calistus, rimski građanin sa grčim prezimenom.

Novčići su otkriveni tokom iskopavanja Serdika, prethodnika moderne Sofije.Tragovi stanovanja u području sežu do 5.000 godina unazad. Naziv “Serdika“ potiče iz plemena Tračana poznatog kao “serdi“ kojisu se preselili tokom bronzanog doba.

1. Drevni rudnici srebra u Torikosu

Starogrčki grad Torikos je bio dom velikom lavirintu rudnika srebra. Dokazi od keramike i tragova rudarstva potiču od 3.200 p.n.e.

Smešten u podnožju Akropolja, rudnička komora, vratila i galerije se protežu na 5 km. Mnogi od prolaza nisu viši od 30 cm. Stručnjaci veruju da su robovi obavljali brutalan posao vađenja dragocene rude srebra iz tvrde kamene podloge u zagušujućoj toploti.

Nakon Peleponeskog rata (431-404 p.n.e.), istoričari veruju da je ovaj region raseljen. Stanovnici su se okrenuli rudniku srebra oko 300 godine p.n.e. U to vreme, Atina je dominirala trgovinom.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]