Naslovnica SPEKTAR ZLATNA ZAMKA ZA TRAMPA I SAD: Rusija i Kina okončavaju hegemoniju dolara...

ZLATNA ZAMKA ZA TRAMPA I SAD: Rusija i Kina okončavaju hegemoniju dolara … KONAČNO SU SHVATILI ŠTA DOLAZI …

putin ping

Američki analitičari su konačno shvatili zašto Rusija i Kina kupuju sve više zlata: cilj Moskve i Pekinga je da promene pravila  globalne ekonomije i stanu na kraj hegemoniji dolara.

Prema podacima Svetskog saveta za zlato (WGC), prošle godine su centralne banke širom sveta kupile 651 tonu zlata, ili 74 odsto više nego 2017. – što je najviše od 1971, kada su SAD napustile zlatni standard. Pola te količine kupila je Ruska centralna banka.

[adsenseyu1]

Danas, Ruska centralna banka ima 2.112 tona zlata u vrednosti od 87 milijardi dolara. U poslednjih deset godina, udeo zlata u ruskim rezervama povećao se sa 3,5 odsto na 18,6 odsto, dok su ulaganja u američke obveznice i dolare dostigla svoju najnižu tačku. Rusija se, kao rezultat toga, trenutno nalazi na petom mestu na listi zemalja sa najvišim rezervama zlata.

Drugi najveći kupac zlata je Kina, koja poseduje 1.853 tona zlata vrednog 76 milijardi dolara i značajno je povećala njegovu kupovinu krajem 2018. godine. Još jedan veliki kupac zlata je Indija, čije su rezerve, ovog plemenitog metala, prošle godine porasle za 42 tone.

Pored toga, globalna politička i ekonomska neizvesnost dovela je do toga da su centralne banke diversifikovale svoje rezerve i povećale investicije u sigurna i likvidna sredstva, saopštio je Svetski savet za zlato.

„Zlato je najjača valuta na svetu, podložna samo minimalnoj, prirodnoj inflaciji i dobro je osiguranje od fluktuacija dolara. Velike zlatne rezerve jačaju poverenje investitora u rusku rublju “, rekao je analitičar Ronald-Piter Stoferl za nemački list Neue Zurcher Zeitung.

Zlato dobija sve više na važnosti kao osiguranje od potencijalnih američkih neispunjavanja obaveza. Prema finansijskom analitičaru Bilu Holteru, Rusija i Kina shvataju da će biti veoma teško za SAD da otplate svoje dugove i, na kraju krajeva, kupovina obveznica američkog trezora nema smisla.

“Kako se Rusija i Kina brane u ovoj situaciji? Kupuju zlato. Zlato i srebro su direktni konkurenti bilo kog papirnog novca “, objasnio je on.

Analitičari su sigurni da je u trenutnoj situaciji kupovina plemenitih metala najbolja strategija i za centralne banke i za privatne investitore.

„Na američkom tržištu javnog duga, formira se najveći balon u istoriji, zlato i srebro su veoma podcenjeni, tako da je sada u pitanju klađenje protiv javnog duga i kupovina snažnih sredstava poput zlata i srebra. Ništa ne može da spreči eksplozivan rast cena zlata koji ćemo posmatrati u budućnosti “, objasnio je broker Gregori Manarino.

[adsenseyu4]

Najveći investicioni bankari podržavaju ovu prognozu. Prema Goldman Sachs-u, nekontrolisano štampanje dolara sve više ugrožava stabilnost globalne ekonomije i dovodi do rasta realnih cena aktive, pre svega zlata.

Još jedan faktor koji će doprineti dramatičnom povećanju cena zlata je smanjenje njegove proizvodnje. Prema stručnjacima kompanije Newmont Goldcorp, proizvodnja zlata će do 2022 opadati, dostižući nivo ranog dvadeset prvog veka. Neki naučnici upozoravaju da će zlatne rezerve na Zemlji biti iscrpljene do 2034. godine.

Bil Holter je siguran da će Rusija i Kina uoči kolapsa tržišta duga kupiti što više zlata.

“Ambiciozan plan Moskve i Kine ima za cilj da iscrpi zlatne rezerve Zapada. Kada dođe do problema sa snabdevanjem ovim metalom, Rusija i Kina će uspeti da zbace američki trezor i hegemoniju američkog dolara kao rezervnu valutu i ​​utvrde svoja pravila u globalnoj ekonomiji “, zaključio je Holter.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]