[adsenseyu2]
Prema novim saznanjima, Arktik kakav danas poznajemo predstavlja treće po redu ovaploćenje drevnog kopna na vrhu sveta.
Grupa sibirskih naučnika je otkrila da se najseverniji kontinent već dvaput raspadao, a ne samo jednom, kako se dosad mislilo.
Drevni kontinent po imenu Arktida je formiran pre oko milijardu godina, a zatim se raspao pre oko 750 miliona godina. Nakon 500 miliona godina, ovo kopno je ponovo postalo jedinstvena masa, prenosi TASS pozivajući se na otkrića Instituta naftne geologije i geofizike pri Ruskoj akademiji nauka i Univerzitetu u Novosibirsku.
„Postojala su najmanje dva kontinenta, a ne samo jedan, kako se mislilo“, rekao je Dmitrij Metelkin, rukovodilac Opšteg i regionalnog departmana za geologiju na Univerzitetu u Novosibirsku
Međutim, nakon tog dvostrukog raspadanja kontinenta, a prilikom ponovnog objedinjavanja delova kopna, struktura Arktide nije ostala ista.
[adsenseyu4]
Na primer, arhipelag Severna Zemlja, Svalbard, Novosibirska ostrva, delo poluostrva Tajmir, severni krajevi Aljaske i Čukotke, ostrva blizu Grenlanda, kao i dno Karskog mora formirani su tek prilikom drugog raspada Arktide.
Metoda poznata kao paleomagnetna analiza je omogućila naučnicima da vide kako se vremenom menjao položaj Zemljine kore i na osnovu toga se došlo do ovog značajnog zaključka o Arktidi.
Studija je zasnovana na paleomagnetnim podacima dobijenim nakon 20 godina istraživanja na Arktiku. Naučnici su morali da organizuju brojne opasne misije i da posete ostrva Arktičkog okeana kako bi prikupili podatke.
Rezultati istraživanja su objavljeni u naučnom časopisu „Prekambrijsko istraživanje“.
Arktik je već dugo bolna tačka za zemlje koje ga okružuju, uključujući Rusiju, Kanadu, SAD, Dansku (Grenlalnd) i Norvešku. Ove severne zemlje pokušavaju da se izbore za dominaciju u arktičkom regionu, jer se veruje da se u ovom delu sveta nalaze ogromne zalihe nafte i prirodnog gasa.
Webtribune.rs
[adsenseyu2]
[adsenseyu1]