Zvanični Vašington strahuje da će moguća konfiskacija zamrznutih sredstava Centralne banke Rusije potkopati status Sjedinjenih Država kao pouzdanog investicionog partnera u očima drugih zemalja, piše Njujork tajms, pozivajući se na izvore.
„Viši zvaničnici u administraciji Džoa Bajdena upozorili su da bi povlačenje ovih sredstava moglo biti nezakonito i sprečiti druge zemlje da se dalje oslanjaju na Sjedinjene Države kao zemlju za držanje investicija“, navodi se u materijalu.
U redovima američkih zvaničnika, prema pisanju lista, imaju tendenciju da veruju da bi konfiskacija ruske imovine mogla da podstakne centralne banke drugih zemalja da preusmere svoja sredstva sa dolara na druge valute.
Naše vesti bez cenzure samo na mreži VKontakte – OVDE
Tužbe
Kako je ranije izjavila šefica Centralne banke Elvira Nabiulina , Rusija će osporiti zamrzavanje svoje imovine u inostranstvu na sudovima.
Zamrzavanje ruskih rezervi je bez presedana – verovatnoća takvog scenarija je procenjena kao veoma mala, ali se Centralna banka pripremala za to i diverzifikovala ulaganja, rekla je Ksenija Judajeva , prvi zamenik predsednika Banke Rusije.
Mi smo se pripremali za ovaj scenario: deo rezervi sada ne možemo da koristimo, jer se ostvario geopolitički scenario“, rekla je ona.
Na “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti. – OVDE
Zaplena imovine
U međuvremenu, britanski list Gardijan izvestio je da konzorcijum ukrajinskih i međunarodnih advokata priprema grupnu tužbu protiv Rusije, kao i onih koji podržavaju specijalnu operaciju u Ukrajini , sa ciljem konfiskacije ruske imovine u inostranstvu.
Konzorcijum ukrajinskih i međunarodnih advokata sprema se da pokrene masovnu građansku tužbu protiv ruske države, kao i predstavnika privatnih vojnih kompanija i biznismena koji podržavaju vojne akcije Rusije, u pokušaju da dobiju novčanu odštetu za ukrajinske žrtve rata.
Britanski advokat Džejson MekKju, koji koordinira inicijativu, rekao je za novine da tim od stotina advokata i advokatskih firmi namerava da podnese „brojne tužbe protiv različitih meta u različitim jurisdikcijama“, uključujući SAD i Britaniju.
„Plan je da se odluke donete u Velikoj Britaniji i SAD koriste za zaplenu ruske imovine širom sveta“, piše list.
Specijalna operacija i antiruske sankcije
Zapadne zemlje su, u pozadini specijalne operacije u Ukrajini, uvele oštre sankcije Rusiji, uključujući zamrzavanje deviznih rezervi.
Ministar finansija Anton Siluanov ranije je procenio da je oko polovine, ili oko 300 milijardi dolara, ruskih zlatnih i deviznih rezervi zamrznuto.
U nizu zemalja, u okviru politike sankcija, donose se i odluke o zamrzavanju imovine i nekretnina ruskih privrednika.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba zatražio je ranije od zemalja G7 da usvoje zakone koji bi im omogućili da konfiskuju rusku imovinu i prenesu je Ukrajini.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je ranije da je politika obuzdavanja i slabljenja Rusije dugoročna strategija za Zapad, a sankcije su zadale ozbiljan udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji.
Prema njegovim rečima, glavni cilj Zapada je da pogorša živote miliona ljudi. Putin je takođe rekao da su Sjedinjene Države i Evropska unija faktički prekršile svoje obaveze prema Rusiji, zamrznuvši njene devizne rezerve.
On je dodao da aktuelna dešavanja povlače crtu pod globalnom dominacijom Zapada i u politici i u ekonomiji.
Webtribune.rs