Stručnjaci američkih vojnih službi, posebno oni koji su se specijalizovali za odbranu i bezbednost, i koji i dalje pažljivo prate procese vojnog razvoja u Rusiji, procenjuju njihovo stanje i predviđaju različite aspekte njihove buduće transformacije i promene u moskovskim strateškim pristupima upotrebe vojne sile, kratkoročno i dugoročno.
Visoki zvaničnici sugerišu da Vašington i njegovi saveznici pokušavaju da obuzdaju ili zastraše Rusiju. Kao dokaz navode najnoviju Nacionalnu strategiju odbrane i Pregled nuklearne politike.
[adsenseyu1]
Pentagon je ponovo skrenuo pažnju na konkurenciju velikih sila i rotaciono prisustvo snaga NATO-a u istočnoj Evropi. Neke formulacije iz ažurirane vojne doktrine verovatno će odražavati ovaj rastući pesimizam.
Sve dublje nepoverenje Zapada postalo je istaknuto svojstvo Ruske strategije nacionalne bezbednosti za 2015. i Ruskog koncepta spoljne politike za 2016.
Tokom poslednje dve godine, ruska vlada je aktivno ažurirala niz strateških dokumenata koji se odnose na nacionalnu bezbednost i unutrašnju politiku.
U julu, sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije Nikolaj Patrušev je rekao da će Rusija sledeće godine prilagoditi svoju strategiju nacionalne bezbednosti.
Prethodne dve vojne doktrine objavljene su 2010. i 2014. kao deo kombinovanja nekoliko drugih strategija u vezi sa nacionalnom bezbednošću, od kojih je većina napisana pre 2020. godine.
[adsenseyu4]
Imajući u vidu percepciju ruskih lidera o nadolazećim pretnjama, njihovim zvaničnim izjavama, oblastima modernizacije oružanih snaga i učešću u neprijateljstvima od kada je objavljena poslednja vojna doktrina 2014., sledeće odredbe će biti uključene u novu vojnu doktrinu Kremlja:
– pretežno korišćenje neprisilnih metoda pre i tokom procesa vojnih sukoba;
– primena aktivnih odbrambenih strategija;
– uvođenje koncepta ograničene akcije;
– rastuća uloga privatnih vojnih kompanija;
– pristupi formiranju sistema kontrole oružja u budućnosti;
– održavanje principa upotrebe nuklearnog oružja;
– potreba da se oružane snage opreme novim vrstama oružja, borbenom robotikom i sistemima veštačke inteligencije;
– definisanje konkurencije velikih sila;
Koliko će predviđanja stručnjaka odgovarati stvarnosti, pokazaće vreme. U međuvremenu, stvar nije u zaustavljanju trke u naoružanju, već samo u njegovom daljnjem porastu.
Webtribune.rs