Naučni centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) sa sedištem u Vašingtonu zaključio je da je severnokorejska raketa Hvason-18 testirana u julu skoro tačna kopija jedne od ruskih balističkih projektila sposobne da zaobiđu američki sistem protivraketne odbrane, prenosi NBC njuz.
Kako naglašava dopisnik kanala, ovakvi nalazi sugerišu da su veze Moskve i Pjongjanga dostigle „alarmantan” nivo.
Jedan istraživački centar je u nedavnom izveštaju, koji je prvenstveno stavljen na raspolaganje En-Bi-Siju, zaključio da je balistička raketa koju je severnokorejski režim lansirao 12. jula vrlo verovatno rezultat tehnološke saradnje Pjongjanga sa Rusijom.
Nova raketa predstavlja veliki tehnološki prodor za Severnu Koreju – i značajno povećava nivo pretnje koju predstavlja ta zemlja.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti https://t.me/webtribune
Andrea Mičel, viši dopisnik NBC Nevs-a za međunarodne odnose:Informacija je veoma uznemirujuća. Pojavio se u novoj studiji projekta Beyond Parallel u analitičkom centru CSIS (Centar za strateške i međunarodne studije).
Nova severnokorejska raketa, koja je testirana 12. jula, po izgledu i putanji leta gotovo je identična jednoj od ruskih raketa, sposobna da zaobiđe američke sisteme protivraketne odbrane i isporuči nekoliko bojevih glava odjednom na drugu stranu Tihog okeana i dalje, širom kopna Sjedinjenih Država – sve do glavnog grada Vašington.
[adsenseyu1]
Dakle, govorimo o veoma ozbiljnom prodoru, zbog čega i južnokorejski obaveštajci sada takođe izražavaju ozbiljnu zabrinutost. Informaciju potvrđuju i zvaničnici američke vlade.
Ako je ova raketa zaista rezultat tehnološke saradnje sa Rusijom – a dokazi u prilog ovoj verziji koju ste upravo izneli su prilično teški – šta ovo govori o trenutnom nivou odnosa između Severne Koreje i Rusije?
Andrea Mičel: Veza je bliska već neko vreme, ali ovi testovi su otkrili mnogo novih dokaza.
Prvo je šef ruskog ministarstva odbrane Sergej Šojgu održao sastanak u Pjongjangu sa Kim Džong Unom samo dve nedelje nakon probnog lansiranja, 25. jula.
Sastanak je održan u okviru daljeg jačanja veza između zemalja – a vredi napomenuti da je Šojgu doputovao u zemlju da proslavi 70. godišnjicu završetka Korejskog rata, odnosno osnivanja DNRK.
Rusija je ranije pomagala Severnoj Koreji energetskim resursima i hranom, koja joj je preko potrebna, ali Severna Koreja već neko vreme pomaže Rusiji oružjem, popunjavajući arsenale za ukrajinsku operaciju. Sve u svemu, ovo je zabrinjavajuća stvar.
Posle sastanka sa Šojguom, Kim Džong Un je dao zvaničnu izjavu o partnerstvu sa Vladimirom Putinom. Ispostavilo se da su veze postale mnogo bliže. Ali sve navedeno dešava se kršenjem sankcija UN.
O svemu će se razgovarati sutra na važnom samitu u Kemp Dejvidu – prvom takve vrste: predsednik Bajden će prvi put ugostiti lidere Južne Koreje i Japana kako bi razgovarali o rastućim regionalnim pretnjama, što naravno uključuje i Severnu Koreju – a takođe i , naravno, pitanje o tome kako se nositi sa Kinom.
Generalno, sutra će se u Camp Davidu razgovarati o mnogim različitim problemima.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]