[adsenseyu2]
Vaše telo ima ugrađen sat! Svaki organ u vašem telu ima raspored po kojem se svakodnevno održava ili obnavlja.
Ukoliko se osećate neobično u neko doba dana (imate glavobolju ili ste neaktivni), to je zato što se neki vaš organ obnavlja zbog određenih oštećenja, a vaš neobični osećaj je posledica preusmeravanja energije u određeni organ radi obnavljanja ili održavanja.
Tabela obnavljanja organa:
- Pluća: 3h-5 h
- Debelo crevo: 5h-7 h
- Želudac: 7h-9h
- Slezina: 9h-11h
- Srce: 11h-13h
- Tanko crevo: 13h-15h
- Bešika: 15h-17h
- Bubrezi: 17h-19h
- Gušterača (pankreas): 19h-21h
- Krvni sudovi i arterije: 21h-23h
- Žučna kesa: 23h-1h
- Jetra: 1h-3h
Pluća: Pluća su prvi organ koji se regeneriše, oslobađajući toksine između 3 i 5 ujutru. Zato se dešava da kašljete u toku noći ili da se probudite kašljući. Vaša pluća tada zapravo pokušavaju da se reše otpada. Ukoliko često kašljete ujutru, potrebno je da regulišete ishranu i način života.
[adsenseyu4]
Debelo crevo: Zdravom crevu je potrebno vode da bi moglo da radi svoj posao kako treba, stoga se često dešava da baš nege između 5 i 7 ujutru ožednite.
Ujutru treba piti mnogo vode i unositi što manje kofeina. Kofein je diuretik i on oduzima vodu vašem crevu, bubrezima i bešici. Vašem telu je ujutru potrebna voda da bi moglo da se izvrši obnavljanje debelog creva.
Na taj način se održava pravilno varenje, normalizuje se telesna težina i usporava se proces starenja.
Za zdravlje debelog creva je važno i da se ono prazni ujutru pre doručka.
Želudac: Želudac se obnavlja između 7 i 9 časova ujutru i ono što mu najmanje u tom trenutku treba jeste veliki obrok.
Dok je debelom crevu potrebno puno vode da bi moglo da funkcioniše, želucu je dovoljno malo.
[adsenseyu1]
Bilo bi dobro da započnete jutro sa sokovima ili voćem koje se lako vari. Po mogućstvu, bilo bi dobro da ujutru unosite samo tečnosti.
Slezina: Slezina se prečišćava od 9 do 11 ujutru. U tom periodu, ona se nalazi u oslabljenom stanju, zbog čega se mogu pojačati simptomi neke bolesti od koje u tom trenutku bolujete.
To je zato što je slezina usko povezana sa jetrom i imunim sistemom. Zdrava slezina proizvodi antitela kada postoji infekcija i neprekidno kontroliše prisustvo stranih tela u krvi.
Srce: Srce se regeneriše između 11 ujutru i 1 popodne, zbog čega u to vreme možete da osetite ubrzano lupanje srca ili preskakanje. Oko 70% srčanih napada se dogodi upravo u periodu obnavljanja srca.
Tanko crevo: Da li ste primetili da ste između 1 i 3 sata popodne skloniji nadutosti i otežanom varenju? Ukoliko vam se to dešava, razlog je nepravilna ishrana. Menjanje navika u ishrani bi trebalo da reši problem.
Bubrezi i bešika: Od 3 do 7 popodne se sigurno osećate pospano ili umorno. Kada su bubrezi zdravi i pravilno rade, u to vreme bi trebalo da se osećate odmorno, a ne umorno.
Gušterača (pankreas): Od 7 do 9 popodne se obično javlja nagon za slatkom hranom ili ugljenim hidratima. Bubrezi regulišu pankreas, a u slučaju da zaista pojedete nešto slatko u tom periodu, osetićete bol u donjem delu leđa upravo zbog bubrega.
Bubrezi, bešika i pankreas su povezani i deo su jedne celine. Ukoliko vam se prispava rano uveče, to je verovatno zato što vašem pankreasu treba regeneracija.
Krvni sudovi i arterije: Krvni sudovi se obnavljaju od 9 do 11 uveče. Usled toga možete osetiti glavobolje i slabost.
Jetra i žučna kesa: Između 11 uveče i 3 ujutru se odvija obnavljanje ova dva organa. Da li vam se dešavalo da ne možete da zaspite u ovo vreme? To znači da jetra nije obradila otpad iz organizma i da on iritira vaše telo, uzrokujući nesanicu i nervozu.
Pratite svoje zdravlje. Što više znate o svom telu, to ćete lakše održavati svoje zdravlje. Stoga počnite da obraćate pažnju na svoj telesni sat kako biste uvek znali šta vam se dešava.
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]