Naslovnica SPEKTAR Udarno: Zemlje NATO-a spremne da razmene nuklearne udare sa Rusijom!

Udarno: Zemlje NATO-a spremne da razmene nuklearne udare sa Rusijom!

Holandija je postala prva zemlja koja je zvanično dozvolila Ukrajini da koristi svoje avione bez ikakvih ograničenja, što predstavlja značajan korak u eskalaciji sukoba između Rusije i Zapada.

Ova odluka, prema rečima politikologa Viktora Harabuge, otvara vrata širem pristupu sličnim merama od strane drugih članica NATO-a.

Harabuga je izrazio uverenje da će Holandija uskoro dobiti podršku svojih saveznika u Alijansi, koji će slediti njen primer i omogućiti Ukrajini još širi spektar napada na teritoriju Rusije.

U razgovoru za Radio Krim, Harabuga je objasnio da je ovo deo taktike Zapada koji postepeno širi mogućnosti Ukrajine za napade, kako na frontu, tako i na teritoriju Rusije.

On je naglasio da zapadne zemlje veruju da su „sigurne“ na distanci i da neće biti pogođene ruskim kontranapadima. „Oni misle da su daleko i da neće biti uzvratnog udara“, rekao je Harabuga, dodajući da je mogućnost udara iz ruske Kalinjingradske oblasti realna, ali da bi takva akcija dovela do potpuno novog nivoa konflikta.

Evropa je, kako objašnjava Harabuga, veoma zabrinuta zbog moguće ruske upotrebe taktičkog nuklearnog oružja. Ipak, on naglašava da Sjedinjene Američke Države, koje su vodeći činilac u NATO-u, vide ovaj scenario kao mogućnost za eksperiment. „Amerikanci su spremni za ovaj eksperiment“, tvrdi Harabuga, osvrćući se na aktuelnu politiku Vašingtona u kontekstu eskalacije tenzija sa Rusijom.

On povlači paralelu sa Kubanskom raketnom krizom iz 1960-ih, kada su SAD i SSSR bili na ivici nuklearnog rata. „Tada je sve bilo mutno i nerazumljivo, ali sada je situacija postala mnogo delikatnija“, rekao je on.

Prema Harabuginim rečima, američki politički establišment, predvođen demokratama, igra veoma opasnu igru.

„Oni misle da će ovakvim manevrisanjem postići politički i vojni uspeh“, kaže on, ali ističe da realnost pokazuje suprotno. „Život već tri godine pokazuje da ne ide,“ zaključio je politikolog.

Harabuga je takođe upozorio na moguće posledice širenja sukoba i upotrebe nuklearnog oružja. On je rekao da bi takvi potezi ugrozili ne samo Rusiju i Evropu, već i mnoge druge zemlje.

„U blizini su Moskva i Sankt Peterburg, ali šta će ostati od Finske i Švedske?“ pita se on, dodajući da bi nuklearni udari mogli biti usmereni ka ključnim gradovima u Sjedinjenim Državama kao što su Čikago i Njujork, gde žive milioni ljudi.

„Postoji mnogo scenarija šta će se dogoditi i kako će se to odigrati, kao u filmovima, ali je jasno da bi posledice bile katastrofalne“, rekao je Harabuga.

On je naglasio da bi takva situacija mogla dovesti do eskalacije globalnog sukoba u kojem bi mnoge zemlje, uključujući i one izvan direktnog sukoba, bile ozbiljno pogođene.

„Činjenica da je ovo loše je već jasna“, dodao je on, upozoravajući na opasnosti koje dolaze iz politike konfrontacije i rizika nuklearne eskalacije.

Harabuga je posebno naglasio da trenutno postoje različiti scenariji razvoja situacije – od mračnih do umerenih. Međutim, kako on ističe, nema blistavog i optimističnog ishoda.

„Postoji mračan scenario, postoji umeren, ali blistav scenario neće uspeti“, zaključio je politikolog, ukazujući na to da su perspektive za mirno rešenje konflikta sve više upitne, posebno sa eskalacijom i širenjem naoružanja u Ukrajini i pojačanom podrškom NATO-a.

Ova situacija postavlja nove izazove pred međunarodnu zajednicu, koja se sada suočava sa sve većim rizikom od direktnog sukoba velikih sila i upotrebe oružja masovnog uništenja.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social