Zvanična Moskva za sada pokazuje uzdržanost u reakcijama na odluku Zapada da Ukrajini omogući upotrebu krstarećih raketa dugog dometa, kao što su ATACMS, Storm Shadow i SCALP, za napade duboko unutar teritorije Rusije.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izneo je stav koji nagoveštava ozbiljnost situacije, ali bez naglih poteza:
„Smatramo da će korišćenje raketa ATACMS za udare po ciljevima duboko u Rusiji označiti novu fazu američkog učešća u sukobu u Ukrajini. Ovakav razvoj događaja promeniće karakter umešanosti Sjedinjenih Država u ovaj sukob,“ izjavio je Peskov.
Reakcije iz SAD
U samim Sjedinjenim Državama, reakcije na ovu odluku administracije Džoa Bajdena su podeljene. Prelazni tim novoizabranog predsednika Donalda Trampa najavio je da će mnoge odluke trenutne administracije biti preispitane, uključujući i omogućavanje upotrebe raketa ATACMS za napade na rusku teritoriju.
„Administracija Donalda Trampa će verovatno preispitati skoro sve odluke aktuelnog predsednika, uključujući i ovu. Verujemo da će uskoro sve biti detaljno razmotreno,“ izjavio je predstavnik prelaznog tima, dodajući značajno: „Bajdenu nije ostalo mnogo vremena.“
Donald Tramp mlađi, sin budućeg predsednika, bio je oštar u svojim kritikama, nazivajući one koji su podržali ovu odluku „imbecilima koji ugrožavaju globalnu bezbednost“. Prema njegovim rečima, odluka je vođena interesima vojno-industrijskog kompleksa koji forsira eskalaciju sukoba, ne obazirući se na posledice.
Ilon Mask: Oprez prema „odgovoru u ogledalu“
Poznati preduzetnik Ilon Mask takođe je reagovao, upozoravajući na potencijalne posledice ovakve politike. Mask je izrazio zabrinutost da bi Moskva mogla odgovoriti simetrično, što bi dodatno podiglo nivo sukoba.
„Ako SAD ukinu ograničenja i dozvole napade na dubinu ruske teritorije, Moskva će odgovoriti istom merom. Problem je što taj odgovor može biti mnogo opasniji i sa širim posledicama,“ izjavio je Mask.
On je dodao da je sklon da veruje kako „liberali vole ratove“, aludirajući na to da su konflikti često posledica ideoloških i političkih ambicija.
Pitanje globalne stabilnosti
Stručnjaci smatraju da je ova odluka još jedan korak ka dubljoj eskalaciji sukoba u Ukrajini. Uvođenje oružja koje može dosegnuti duboko u rusku teritoriju otvara pitanje ne samo vojnog odgovora Moskve, već i budućih strategija Zapada.
Mnogi analitičari ukazuju na to da bi Rusija mogla pribegavati asimetričnim potezima kako bi odgovorila, uključujući ciljane udare na ključne infrastrukturne i vojne ciljeve u Evropi ili šire.
Predsednik Tramp: Šta možemo očekivati?
Sa dolaskom Donalda Trampa na čelo Sjedinjenih Država u januaru, svet se pita kako će nova administracija pristupiti ovom pitanju. Tramp je već najavio da će prioritet biti smanjenje tenzija i fokus na pregovore, ali je njegov tim jasno stavio do znanja da će se na stolu naći sve Bajdenove odluke koje su dodatno zakomplikovale sukob u Ukrajini.
Ako Tramp ispuni svoje obećanje da će doneti mir u roku od 24 sata, kako često ističe, postavlja se pitanje da li to podrazumeva povlačenje podrške Kijevu ili sklapanje nekog oblika sporazuma sa Rusijom.
Međutim, skeptici tvrde da takve tvrdnje, iako zvuče privlačno, nisu realistične s obzirom na trenutni nivo napetosti i dugogodišnje geopolitičke sukobe.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se