Naslovnica U FOKUSU Tramp i Kina se dogovorili: Šta donosi novi trgovinski sporazum?

Tramp i Kina se dogovorili: Šta donosi novi trgovinski sporazum?

U Ženevi je postignut trgovinski dogovor koji bi mogao da preokrene dosadašnji tok ekonomskih odnosa između dve najveće svetske sile.

Bela kuća je potvrdila da su Sjedinjene Američke Države i Kina sklopile trgovinski sporazum, a detalji tog dogovora biće predstavljeni javnosti na brifingu koji je zakazan za danas.

Američki ministar finansija Skot Besent, koji je tokom vikenda boravio u Švajcarskoj na dvodnevnim razgovorima s kineskom delegacijom, izjavio je da je postignut „značajan napredak“ u pregovorima koje je nazvao „veoma važnim“.

S obzirom na to koliko su odnosi bili zategnuti poslednjih meseci, ovakav ton iz Vašingtona predstavlja primetno ublažavanje prethodne retorike.

U delegaciji SAD bio je i trgovinski predstavnik Džejmison Grir, dok je kinesku stranu predvodio zamenik premijera He Lifeng. Pregovori su vođeni na neutralnom terenu – u Ženevi – i ocenjeni su kao „produktivni“, navodi se u saopštenju Bele kuće.

U fokusu razgovora bila je deeskalacija trgovinskog nadmetanja koje je poslednjih godina ozbiljno uzdrmalo globalnu ekonomsku ravnotežu.

Obostrano podizanje carinskih stopa – koje su dostigle i više od 100 odsto – stvorilo je dodatni pritisak ne samo na tržišta, već i na političke odnose između Vašingtona i Pekinga.

Trenutak preokreta, čini se, došao je kada je američki predsednik Donald Tramp, poznat po direktnim i često nepredvidivim izjavama, prošlog petka rekao da mu se „carina od 80 odsto čini ispravnom“.

Time je implicitno nagovestio spremnost da razmotri ublažavanje prethodnih tarifa, koje su u nekim slučajevima dostigle i 145 odsto. Bila je to prva otvorena sugestija iz Vašingtona da bi moglo doći do kompromisa.

Kina je, s druge strane, jasno stavila do znanja da nije promenila svoj stav – Peking smatra da su američke carine oblik spoljnog pritiska i zahteva da SAD tretiraju Kinu kao ravnopravnog partnera. Prema informacijama koje prenosi Rojters, Kina je tvrdila da je upravo američka strana inicirala ove pregovore.

Iza kulisa se, dakle, vodila ozbiljna diplomatska bitka – s jedne strane pokušaj SAD da smanji svoj veliki trgovinski deficit sa Kinom, a s druge strane želja Pekinga da očuva suverenost u donošenju ekonomskih odluka i da izbegne dominaciju jedne strane u globalnim trgovinskim odnosima.

He Lifeng i Skot Besent, prema izvorima bliskim pregovorima, održali su više rundi razgovora u Ženevi, pokušavajući da pronađu sredinu između konkurentnih interesa. Sve ukazuje da je postignuti sporazum rezultat brojnih kompromisa iza zatvorenih vrata, koji još nisu u potpunosti otkriveni javnosti.

Ono što ostaje da se vidi jeste kako će tržišta reagovati na konkretne detalje dogovora, kada oni budu objavljeni. Takođe, ostaje pitanje da li će ovaj sporazum predstavljati trajnu promenu pravca u američko-kineskim odnosima ili samo kratkoročnu pauzu u sve većem nadmetanju za ekonomski uticaj na globalnoj sceni.

U svakom slučaju, današnji dan u Ženevi mogao bi ući u beležnice ekonomskih analitičara kao trenutak kada su dva giganta odlučila da zakopaju deo svojih carinskih ratnih sekira. Ili bar da ih privremeno stave po strani.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social