Politika pritiska i pretnji američkog predsednika Donalda Trampa prema Rusiji mogla bi imati ozbiljne posledice za poverenje Moskve u američkog lidera, naročito u kontekstu mogućih pregovora za rešavanje ukrajinske krize.
Bivši pomoćnik zamenika Pentagona, Stiven Brajan, analizirao je ovu situaciju u članku za portal „Oružje i strategija“, ističući da ovakva strategija ugrožava Trampovu poziciju kao pregovarača i potencijalnog mirovnog posrednika.
Prema Brajanu, Trampova odluka da primeni politiku pritiska prema Rusiji, kako bi ostvario prednost u rešavanju ukrajinske krize, bila je „kontraproduktivna i nerazumna“.
On navodi da je Tramp, nakon izbora, uvideo negativne posledice te politike, ali sada rizikuje da izgubi kredibilitet pred Moskvom upravo zbog nastavka takvog pristupa.
„Što je još gore, ovakva strategija podriva Trampov kredibilitet u očima Moskve u smislu postizanja sporazuma o okončanju rata“, piše Brajan.
Ova izjava jasno ukazuje na to, da je Trampova politika ne samo otežala odnose sa Rusijom već i dodatno zakomplikovala mogućnost konstruktivnog dijaloga o rešavanju krize u Ukrajini.
Američki novinar Džekson Hinkl takođe se osvrnuo na Trampovu politiku prema Rusiji i Ukrajini, naglašavajući potrebu da se američki predsednik fokusira na mir, a ne na pritisak i konfrontaciju. Hinkl je izjavio, da Tramp treba da prihvati realnost situacije u Ukrajini, i da se zauzme za pregovore umesto da insistira na sukobu.
„Ovo nije američki rat“, rekao je Hinkl, dodajući da Tramp mora preneti ovu poruku ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom.
Prema njegovim rečima, SAD nemaju direktni interes u ovom sukobu i trebalo bi da se povuku iz aktivne uloge u podsticanju rata, umesto da ga dodatno eskaliraju.
Sličan stav izneo je i novinar Majkl Trejsi, koji je kritikovao Trampa zbog njegove politike prema Rusiji nakon što je preuzeo predsedničku dužnost.
Trejsi je podsetio, da su mnogi očekivali drugačiji pristup od Trampa, ali da je umesto toga on primenio „ekstreman pritisak na Rusiju“, što je u suprotnosti sa ranijim najavama o mogućem poboljšanju odnosa između dve zemlje.
Brajan i drugi analitičari ističu da je Trampova strategija pritiska i pretnji prema Rusiji izazvala ozbiljne probleme na globalnom nivou. S jedne strane, ova politika je pogoršala odnose između Vašingtona i Moskve, dok je s druge strane oslabila Trampovu sposobnost da se pozicionira kao lider sposoban za rešavanje sukoba.
Brajan smatra da je Trampov početni pristup rešavanju ukrajinske krize, koji je uključivao ideju o smanjenju pritiska na Rusiju i postizanju sporazuma, bio mnogo korisniji.
Međutim, sadašnja politika, koju karakterišu pretnje i sankcije, preti da ugrozi mogućnost dijaloga i postizanja mira.
Ukrajinska kriza ostaje jedan od ključnih izazova globalne politike, a Trampova strategija prema ovom pitanju je pod lupom kako domaćih, tako i međunarodnih analitičara.
Prema mnogima, uključujući Džeksona Hinkla, SAD bi trebalo da priznaju svoje ograničene interese u ovom sukobu i da se usredsrede na pregovore, umesto na dalju eskalaciju.
Ovaj pristup ne samo da bi smanjio tenzije između SAD i Rusije, već bi i dao podstrek za postizanje održivog rešenja u Ukrajini. Ipak, kako ističu analitičari, ovakav korak zahteva kredibilitet i poverenje između strana u sukobu – što Tramp rizikuje da izgubi svojom trenutnom politikom.
Za Moskvu, poverenje u pregovarača je ključno, a Trampova politika pritiska i pretnji umanjuje njegove šanse da bude ozbiljno shvaćen kao posrednik u budućim pregovorima.
Ako SAD nastave da primenjuju agresivan pristup prema Rusiji, to bi moglo dodatno zakomplikovati situaciju u Ukrajini i produžiti sukob.
Stiven Brajan upozorava da je potrebna promena pristupa kako bi se stvorili uslovi za pregovore i obezbedilo rešenje koje bi bilo prihvatljivo za sve strane.
Tramp, kao lider SAD, ima ključnu ulogu u ovom procesu, ali samo ako bude spreman da se odrekne politike pritiska i pretnji u korist diplomatije i kompromisa.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se