Druga generacija ogranka porodice Sakler, vlasnici giganta farmakoindustrije, poslednjih meseci su u žiži interesovanja javnosti zbog dovođenja u vezu sa „opijumskom krizom“ koja trese Ameriku.
Navodno, kompanija u njihovom vlasništvu proizvodi lek protiv bolova koji izaziva visoku zavisnost i utiče na veliki broj smrtnih slučajeva usled predoziranja.
[adsenseyu1]
Saklerovi su jedna od 20 najbogatijih porodica u Americi, i prema podacima „Forbsa“ imaju oko 14 milijardi dolara. Najveći deo njihovog bogatstva potiče od farmaceutske kompanije u privatnom vlasništvu „Purdue farma“. Sa sedištem u Kentakiju, firma je izumela i plasirala jedan od najkontroverznijih opijata 21. veka, „Oksikontin“.
Lek protiv bolova naširoko se prepisuje i zloupotrebljava, i kako pišu brojni američki i britanski mediji, milioni su zavisni od njega, dok broj umrlih od predoziranja raste.
Međutim, većini Amerikanaca prezime Sakler poznato je po filantropskim donacijama institucijama umetnosti i elitnim akademijama, posebno u SAD i Velikoj Britaniji, a muzeji i fakulteti često ističu njihova imena u znak zahvalnosti.
„Perdue farma“ je u potpunom vlasništvu rođaka pokojnih Mortimera i Rejmonda Saklera, dvojice od tri braće, koji su 1950-ih godina otpočeli farmaceutsku imperiju. Njihovi naslednici uglavnom žive u Londonu i Njujorku.
Najstariji brat, Artur, umro je 1987. godine, gotovo deceniju nakon što je lansiran „Oksikontin“, a njegove akcije su prodate Mortimeru i Rejmondu, dok su se njegovi naslednici distancirali od opijumske krize.
U autorskom tekstu za britanski „Gardijan“, profesor emeritus i bivši šef odeljenja psihijatrije i bihevijoralne nauke na Univerzitetu Djuk, Alen Fransis, uporedio je Sakler porodicu sa narko-kartelima koji kontrolišu proizvodnju droge.
– Uprkos činjenici da Saklerovi i karteli prave novac od lekova koji izazivaju veliku zavisnost i uništavaju mnoge živote, niko još nije odbio njihove donacije i novac koji su dali. Zabranjujemo prodaju krvavih dijamanata, ali dozvoljavamo Saklerovima da na pametan način koriste krvavi novac kako bi sakrili sramotu pod velom dobrotvornog rada. Nema krila Pabla Eskobara u njujorškom Metropolitan muzeju umetnosti, ili galerije El Čapo u Gugenhejmu. Donacije Saklerovih ne dolaze iz ljubavi prema čovečanstvu, već iz narcisoidnih ambicija, potrebe da prikače svoje ime uz najveća dostignuća ljudske vrste – napisao je profesor Fransis.
[adsenseyu1]
Prema portalu „Nacionalni institut za zloupotrebu lekova“ pri američkoj federalnoj vladi, svakog dana više od 115 Amerikanaca umre od predoziranja opijatima, među kojima su prepisani lekovi protiv bolova, heroin i druge.
Brojni vodeći mediji iz SAD i Velike Britanije, među glavnim krivcima za „opijumsku krizu“ ističu upravo porodicu Sakler. Tako je „Gardijan“ ove nedelje obajvio tekst pod naslovom „Upoznajte Saklerove: porodica koje se optužuje za opijumsku krizu“. Američki „Njujorker“ još prošle godine u oktobru je objavio veliku priču „Porodica koja je izgradila imperiju bola“.
Ipak, porodica je često dovođena u vezu sa velikim donacijama institucijama. „Njujork tajms“ je u decembru prošle godine otvorio raspravu o tome da li muzeji treba da primaju donacije od donora koji se dovode u vezu sa „opijumskom krizom“.
(Blic)
[adsenseyu5][adsenseyu5]