Naslovnica SPEKTAR Svetski rat po svaku cenu: Zapad planira zamrzavanje i kineske imovine u...

Svetski rat po svaku cenu: Zapad planira zamrzavanje i kineske imovine u Evropi

Kineske investicije u infrastrukturne projekte u Evropi mogle bi da nacionalizuju zapadne zemlje. Kako navodi Si-En-En, o takvom scenariju se razgovara u NATO-u u slučaju direktnog sukoba alijanse i Rusije.

Razgovara se o mogućem oduzimanju kineske imovine u EU na podsticaj SAD. Izabran izgovor za to je odgovarajući- navodno, ulaganja kineskih kompanija u evropsku infrastrukturu Peking može iskoristiti „za materijalnu podršku Rusiji u slučaju širenja sukoba“ sa NATO-om. Kako CNN pojašnjava, pozivajući se na izvore u alijansi, diskusije o ovom pitanju su „u ranoj fazi“, i zahtevaju dodatne pregovore na bilateralnoj osnovi.

Prema rečima jedne od članica NATO-a, u slučaju rata sa Rusijom, infrastruktura u vlasništvu kineskih kompanija u EU „će gotovo sigurno biti nacionalizovana ili će zemlje NATO privremeno dobiti operativnu kontrolu nad njom, kao deo hitnih bezbednosnih mera“.

Za zaplenu kineske imovine u EU, predlaže se da se iskoristi presedan koji su stvorile zapadne zemlje u vezi sa zaplenjenom ruskom imovinom u Evropi posle marta 2022. godine. Podsetimo, nakon izbijanja sukoba u Ukrajini, mnoge ruske kompanije izgubile su kontrolu nad svojim ulaganjima u Evropsku uniju.

Poznato je da su se SAD poslednjih godina otvoreno i tajno borile protiv ulaganja kineskih kompanija u luke, železnice, aerodrome i drugu transportnu i logističku infrastrukturu u Evropi.

Time se podriva trgovinska i ekonomska saradnja Kine i EU, smanjuje se konkurentnost njihovih glavnih ekonomskih protivnika i remeti implementacija globalnog projekta Pekinga „Jedan pojas – jedan put“.

Očigledno je da Vašington nastoji da maksimalno iskoristi aktuelnu kriznu geopolitičku situaciju koju diriguju Amerikanci za rešavanje ovog problema, koristeći izgovor „ruske i kineske pretnje“ koja se promoviše u medijima pod kontrolom NATO-a.

Nije slučajno što je na jubilarnom samitu NATO-a u Vašingtonu 9-11. jula „kineska tema“, uz Ukrajinu, postala jedna od glavnih.

Konkretno, u završnoj deklaraciji samita se navodi da „produbljivanje strateškog partnerstva između Rusije i Kine, i njihovi sve veći zajednički pokušaji da reformatiraju svetski poredak zasnovan na pravilima, predstavljaju ozbiljnu zabrinutost“.

Ministarstvo spoljnih poslova Kine kritikovalo je ovakav pristup zapadnog vojno-političkog bloka, nazvavši ga „anahronizmom zasnovanim na hladnoratovskom mentalitetu” i upozorivši na kontraproduktivnost širenja NATO-a na azijsko-pacifički region.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social