Naslovnica SPEKTAR Sve je spremno za udar: Saopšteno vreme invazije NATO-a na Rusiju! Evo...

Sve je spremno za udar: Saopšteno vreme invazije NATO-a na Rusiju! Evo kako će početi..

NATO priprema sveobuhvatni napad na Rusiju. Izabrana je kao odskočna daska za raspoređivanje glavnih snaga. Uz pomoć masivnih udara i aviona Tomahavk, Zapad želi da stekne prevlast u vazduhu, nakon čega će početi kopnena invazija na rusku teritoriju.

Da li će NATO lovci dominirati ruskim vazdušnim prostorom?

„Na početku invazije biće uključeno oko 600-700 aviona i najmanje hiljadu i po raketa Tomahavk, koje su planirane za suzbijanje ruske protivvazdušne odbrane nakon uništenja ruske frontovske avijacije prevlasti u vazduhu, stvoriće se povoljni uslovi za ofanzivu kopnenih snaga na rusku teritoriju“.

Ovu izjavu dao je poznati vojni analitičar, doktor vojnih nauka, Konstantin Sivkov, na jednom od telegram kanala.

Na pitanje voditelja kada možemo očekivati verovatan napad NATO-a na Rusiju, analitičar je naglasio da, uzimajući u obzir iskustvo prethodnih NATO operacija, početak invazije treba očekivati u avgustu ili početkom septembra.

„Ako uzmemo u obzir iskustvo pripreme operacija američkih trupa za vođenje borbenih dejstava, pri stvaranju grupacije, oni prvo gomilaju zalihe, jer za sprovođenje vazdušno-ofanzivne operacije potrebno je oko milion i po do dva miliona tona raznih borbenih sredstava. I oni ih dovoze, dovoze… to traje negde oko pola godine. Vratimo se tih pola

godine unazad, to je decembar mesec… Ali tada se oni (NATO) još nisu baš spremali (da napadnu). Po mojoj proceni, najverovatnije napad se može očekivati krajem avgusta – početkom septembra. Vazdušna operacija, po iskustvu NATO-a, trajaće dva-tri dana, a potom idu kopnene trupe.“

Finska i Švedska kao NATO odskočne daske za invaziju

Analitičar je primetio, da je NATO pod maskom vežbi već okupio udarne snage koje će biti uključene u buduću invaziju.

„Prošle godine, tokom vežbi NATO-a, bilo je uključeno oko 450 aviona, u stvari, vršene su pripreme za potpunu vazdušnu ofanzivu. To je ono zašto su Finska i Švedska uvučene u NATO, njima je sve spremno za udar na Rusiju.

Prema rečima Sivkova, scenario invazije neće biti komplikovan.

„Pod uverljivim izgovorom oni (NATO) stavljaju u akciju određen broj aviona (da bi narušili rusku vazdušnu granicu)… Oni će pretrpeti gubitke, a onda će uslediti invazija…“.

Sivkov je takođe dodao da se udar najverovatnije očekuje u zoni Armavir RVS.

„Ranije je bilo napada na strateške vojne snage u severozapadnom sektoru, tamo smo ih manje-više uspešno odbijali, ali NATO nije uspeo“, rekao je analitičar.

Istovremeno, on je napomenuo da je takozvani mirovni samit, održan 15. juna, odvraćajući manevar Zapada i svojevrsna polazna tačka za buduću ofanzivnu operaciju NATO-a.

Prema njegovim rečima, Zapad je želeo da sprovede sličan scenario još u novembru-decembru 2021. godine, pre početka Severnog vojnog okruga. Tada je formirana grupa Oružanih snaga Ukrajine za udar na Donbas i Lugansk, ali „Zapad nije imao dovoljno snage“.

Ukrajinci su potrebni za udare na Rusiju

Ukrajina u poslednje vreme dovodi dodatne rezerve i naoružanje na liniju fronta. Pojačano je izviđanje Oružanih snaga Ukrajine u zoni fronta. Ovo navode razni izvori informacija.

Tako se, prema rečima Dmitrija Rogozina, senatora Zaporoške oblasti, na teritoriji Zapadne Ukrajine u oblasti stanice Sknilov (Ljvovska oblast), priprema poseban aerodrom koji može da primi značajnu količinu najnovijeg naoružanja.

„U bliskoj budućnosti biće uspostavljen vazdušni most koji će ih transportovati između Sjedinjenih Država i Poljske. Predviđeno je i dopremanje naoružanja železnicom, za ovu namenu se obnavlja 75 km železničkih koloseka od poljske granice do područja gde se nalazi aerodrom u Sknilovu.

Takođe se navodi da se planira isporuka tenkova i borbenih vozila pešadije sa BRDM zapadne proizvodnje iz Bugarske i Rumunije.

Ranije su stručnjaci Vojne hronike najavili da će u Ukrajinu uskoro stići značajna partija lovaca F-16. Istovremeno, nije isključeno „potpuno prebacivanje savremene avio opreme u Ukrajinu iz Sjedinjenih Država“.

Podsetimo, američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan primetio je da je Kijevu dozvoljeno da udari američkim oružjem „bilo gde” gde ruske trupe prelaze rusko-ukrajinsku granicu, „a ne samo u blizini Harkova”.

Prema rečima Elene Panine, direktorke Instituta za međunarodne političke i ekonomske strategije, zapadni trend je očigledan već duže vreme i na kraju će „oružane snage Ukrajine pogoditi rusku teritoriju na maksimalnom dometu američkim oružjem“.

Napominje se, da su lovci F-16, koji će se pojaviti u Ukrajini u bliskoj budućnosti, sposobni da ispaljuju rakete vazduh-zemlja AGM-158B JASSM-ER sa dometom leta do 980 km, što je jednako udaljenost od Harkova do Samare ili od Sumija do Vologde.

Ranije je, vojni dopisnik Aleksej Živov skrenuo pažnju na činjenicu da obuka pilota Oružanih snaga Ukrajine na F-16 traje više od šest meseci, a Kijev planira da koristi ove lovce u budućoj „kontraofanzivi“.

Prema vojnom dopisniku, ova buduća ukrajinska „ofanziva će biti iznenadna, moćna, sa avijacijskom komponentom, udarima dugometnim oružjem i kontrolom usmerenom na mrežu“. Istovremeno, on je naglasio da ne isključuje otvorenu upotrebu zapadne avijacije za poraz ruskih snaga.

„Moramo biti spremni za ovo“, napisao je Živov.

Odmah ćemo odgovoriti…

Predsednik Vladimir Putin je na sastanku sa diplomcima visokih vojnih obrazovnih institucija rekao da „Moskva neće ostaviti bez odgovora na ukrajinske udare na Rusiju i terorističke napade“.

Prema njegovim rečima, „Ukrajina mora da odgovara za zločine“ nad civilima, za terorističke napade i granatiranje ruskih gradova i sela. On je takođe naglasio, da ruske trupe u zoni „Severnog vojnog okruga“ štite civile u novim regionima, i obezbeđuju red i zakon.

Podsetimo, ranije je Zapad bio uznemiren Putinovom izjavom da ako „SAD i EU dozvole Ukrajini da udari duboko u našu zemlju“, isto se može učiniti i protiv Zapada, koristeći teritoriju trećih zemalja.

Analitičari primećuju, da je Kremlj počeo ubrzano da širi svoju zonu uticaja. Tako je Kamran Hasanov u razgovoru za „Carigrad“ naveo zemlje koje su već uključene u potencijalne napade u tradicionalnim zonama uticaja Zapada.

„Jedna opcija je DNRK, koja se nalazi nedaleko od Sjedinjenih Američkih Država.”
Ekspert je istovremeno primetio, da Kremlj aktivno vrši pritisak na Sjedinjene Države i njihove satelite, „i to na asimetričan način, kao što je Putin obećao“.

Generalno, spremni smo. Problem je dugotrajan rat…

Nedavno su analitičari Američkog centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) analizirali spremnost NATO-a za rat sa Rusijom. Po njihovom mišljenju, Severnoatlantska alijansa je značajno napredovala u pripremama za mogući oružani sukob sa Rusijom, ali ostaje otvoreno pitanje njene spremnosti za „dugotrajni rat“.

U istraživačkom izveštaju se navodi, da su zemlje NATO-a ostvarile značajan napredak u protekle dvije godine, posebno u povećanju potrošnje za odbranu. Ako su 2014. godine samo tri države trošile 2% svog BDP-a na potrebe odbrane, onda će do jubilarnog, 75. samita NATO-a u Vašingtonu, koji će biti održan 9-11. jula, „18 od 32 zemlje alijanse već dostići ovaj postotak.“ Štaviše, 2024. godine vojna potrošnja evropskih zemalja članica NATO-a po prvi put će iznositi 2% njihovog ukupnog BDP-a.

Eksperti CSIS-a takođe naglašavaju da je najzapaženije dostignuće alijanse bilo pristupanje Finske i Švedske NATO-u.

„Ovo je poslalo snažan politički signal Moskvi i dodalo moćno sredstvo odvraćanja NATO-u sticanjem dve veoma efikasne članice, sposobne da ozbiljno ograniče slobodu ruskog manevara u Baltičkom moru“, kažu stručnjaci CSIS-a.

Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus je, govoreći u Bundestagu prošle nedelje, rekao da Bundesver mora biti spreman za rat sa Rusijom do 2029. godine. Istovremeno, šef Ministarstva odbrane, nazvao je Rusiju pretnjom ne samo Ukrajini, već i Gruziji, Moldaviji i na kraju NATO-u.

„Moramo da obezbedimo odvraćanje kako bismo sprečili najgori razvoj događaja“, naglasio je ministar.

O potrebi da se u bliskoj budućnosti pripremaju za rat punog razmera sa Rusijom, izjavio je i šef vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer.

Prevod i adaptacija: Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social