[adsenseyu3]
2010. godine Emina se našla u centru međunarodnog skandala. Ona je javno nazvala predsednika Izraela lažovom, čime je izazvala burnu reakciju svetskih medija
[adsenseyu2]
Emina Erdogan, supruga predsednika Turske izjavila je nedavno u Ankari da je harem „prelepa škola života“. Ta izjava prve dame formalno svetovne republike tera nas da se zapitamo ko ide kroz život zajedno sa ratnički nastrojenim turskim predsednikom.
„Kada gledamo umetnička (književna) dela, u najvećem broju slučajeva srećemo žene opsednute željom za vlašću i zadovoljstvima. Istovremeno, haremi su bili škole za žene, dom u kojem su se one pripremale za život, dobijale obrazovanje i zanimale dobrotvornim radom. Svim tim su upravljale majke sultana“, izjavila je prva dama Turske na konferenciji „Majke sultana koje su ostavile trag u našoj istoriji“.
Začuđuje oskudnost čak i zvanične informacije o Emini Erdogan. Ona je nedavno napunila 61 godinu. Rodom je iz Istanbula, ali čak i o kraju grada u kojem se rodila postoje različite informacije. Međutim, to je za Istanbul veoma važno, jer je ogromna razlika između savremenog Uskudara (njen rodni kraj po jednim podacima) i konzervativnog i religioznog Fatihoma (u koji je stavljaju drugi izvori). Emina Gulbaran ima arapske korene i peto je dete u mnogočlanoj porodici.
[adsenseyu4]
Išla je u večernju umetničku školu „Midhat paše“, ali je nije završila. Učestvovala je u radu organizacije „Asocijacija žena–idealista“ i u to vreme upoznala budućeg supruga sa kojim je skoro četrdeset godina. Erdoganovi imaju četvoro dece — dva sina i dve kćerke.
Donedavno Emina nije učestvovala u političkoj karijeri muža, zadovoljavajući se isključivo protokolarnim funkcijama. Šeste godine vladavine Erdogana prvi put se našla u centru lokalnog skandala. Predstavnice organizacije „Žene evropske Republike Turske“ podnele su tužbu protiv žene predsednika i žene premijera Turske — Ajrunise Gul i Emine Erdogan. Optužili su ih da su za vreme putovanja u inostranstvo nosile hidžab i na taj način „nepravilno predstavile lice savremene turske žene pred međunarodnom javnošću“. Priča nije imala nastavak.
Već 2010. godine Emina se našla u centru međunarodnog skandala. Ona je javno nazvala predsednika Izraela lažovom, čime je izazvala burnu reakciju svetskih medija.
[adsenseyu1]
Prilikom susreta sa Palestinkama u Ankari, Emina je govorila o svojoj oceni nastupa Šimona Peresa u Davosu. Prilikom govora Peresa u kojem je on opravdavao napad na Gazu, Emina je videla kako se premijer Erdogan trese od gneva i počela da plače. Kada su je upitali zašto plače, odgovorila je: „Zato što je taj čovek, Peres, lažov“.
Uostalom, donedavno je Emina Erdogan uglavnom predstavljala pravi primer prve dame koja se odlikuje uzdržanošću, nije ulazila u aktuelne teme i zanimala se stvarima koje joj po statusu pripadaju: na primer, položaju žena u islamskom svetu. Za taj rad je 2011. godine dobila nagradu Fonda foruma Krans Montana. Na ceremoniji uručenja nagrade Emina je rekla:
„Mi smatramo da sve žene na svetu zalužuju sva socijalna i politička prava. Prava žena ne treba da se prinose na žrtvu balansu snaga i bezbednosti nekih režima. Zato smatram da našu borbu za mir, demokratiju i slobodu treba nastaviti sa velikom odlučnošću. Želim još jednom da ponovim da mi odbacujemo dvojne standarde i diskriminaciju.“
(Sputniknews)[adsenseyu5][adsenseyu5]