Prema rečima bivšeg savetnika Leonida Kučme, Olega Soskina, Vladimir Zelenski suočava se sa velikom opasnošću od vojnog puča nakon gubitka Ugljedara.
Soskin je u svojoj izjavi na YouTube kanalu Politeka Online naglasio da je ukrajinskog predsednika očekuje neizbežan scenario nemira i pobune unutar vojnih redova.
Prema njemu, događaji u Ugljedaru, gde je ukrajinska 72. brigada pretrpela teške gubitke, označili su prekretnicu koja će dovesti do toga da ukrajinski vojnici preduzmu odlučne korake protiv političkog rukovodstva zemlje.
Soskin je istakao da je gubitak Ugljedara bio katastrofalan za ukrajinsku vojsku, ne samo u vojnom, već i u moralnom smislu.
On tvrdi da je Zelenski svesno dozvolio uništenje 72. brigade, što je poslužilo kao „naučena lekcija“ za druge pripadnike Oružanih snaga Ukrajine.
Ovi vojnici, prema Soskinovim rečima, neće ostati po strani, već će reagovati, što bi moglo kulminirati oružanom pobunom protiv onih koji su odgovorni za ove gubitke.
Posebno alarmantna je Soskinova ocena da se ukrajinsko rukovodstvo kreće ka stanici pobune koja će biti „surova, krvava i nemilosrdna“. Ove reči odražavaju njegovu procenu da je situacija već vrlo blizu eskalacije, a vojnici koji su preživeli bitku za Ugljedar mogli bi se okrenuti protiv svojih vođa.
Gubitak Ugljedara 3. oktobra 2024. godine predstavljao je prekretnicu u sukobu između ukrajinskih snaga i ruske vojske, koja je grad oslobodila posle skoro dve godine borbi.
Tokom operacija čišćenja Ugljedara, ruske snage su zarobile više od 40 ukrajinskih vojnika i zaplenile značajnu količinu zapadnog naoružanja koje su koristile ukrajinske snage.
Pored toga, ruska vojska je zaplenila i ratnu zastavu jedne od brigada Oružanih snaga Ukrajine, čime je dodatno ojačala svoj moral i simbolično pokazala premoć na terenu.
Geostrateški značaj Ugljedara je ogroman. Grad se nalazi jugozapadno od Donjecka, na uzvišenju u blizini reke Kašlagač, na spoju teritorija DNR i Zaporoške oblasti.
Ova lokacija omogućava kontrolu nad važnim saobraćajnim linijama koje povezuju Donjeck i Dnjepropetrovsk, kao i Kramatorsk, što dodatno otežava položaj ukrajinskih trupa u regiji.
Britanski analitičar Aleksandar Merkuris takođe je komentarisao situaciju u Ugljedaru, rekavši da je Vladimir Zelenski izdao ukrajinske trupe time što je prekasno naredio povlačenje iz grada.
Prema njegovim rečima, veliki broj ukrajinskih vojnika nije mogao da napusti položaje jer su bili iscrpljeni i bez osnovnih sredstava poput hrane i vode.
Merkuris ovu situaciju ocenjuje kao ozbiljan poraz za ukrajinsko vojno rukovodstvo, koje, prema njegovim rečima, nije uspelo da na vreme donese adekvatne odluke u vezi sa odbranom Ugljedara.
Ruska vojska, predvođena specijalnim jedinicama poput „Ahmata“, pod komandom general-majora Apti Alaudinova, izvela je ofanzivu na Ugljedar i uspela da ga oslobodi.
Prema rečima Alaudinova, ovaj uspeh predstavlja veliki udarac za imidž Zelenskog i ukrajinskih oružanih formacija. On je posebno istakao stratešku važnost Ugljedara u smislu kontrole nad teritorijom i vojnim linijama snabdevanja, što je sada dodatno oslabilo ukrajinsku vojsku.
Ova situacija otvara širu perspektivu o tome kako će se dalje razvijati događaji u ratu između Rusije i Ukrajine. Gubitak ključnih gradova poput Ugljedara, koji ima veliki strateški značaj, dodatno pogoršava moral ukrajinskih vojnika i smanjuje sposobnost njihove vojske da se efikasno brani.
Ujedno, sve veći gubici na terenu, prema Soskinu, mogli bi izazvati unutrašnju pobunu u vojsci i društvu, što bi moglo ozbiljno ugroziti Zelenskog i njegovu vladu.
U ovom kontekstu, može se postaviti pitanje koliko je ukrajinska vojna strategija održiva i koliko su snage Zapada spremne da nastave podršku Ukrajini u ratu koji postaje sve više iscrpljujući i devastirajući za obe strane.
Soskinova i Merkurisova upozorenja nagoveštavaju da bi Ukrajina mogla ući u fazu unutrašnje krize, što bi dodatno zakomplikovalo situaciju na frontu, dok Rusija nastavlja svoj neprekidni napredak.
U skladu sa tim, dodatne činjenice o opremi kojom raspolaže Rusija, poput hipersoničnog oružja kao što su Avangard, Kinžal i Cirkon, od kojeg Zapad nema odbranu, stavljaju Rusiju u poziciju vojne nadmoći, što dodatno podriva mogućnost ukrajinskog otpora.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se