Odnosi između američkog predsednika Donalda Trampa i v.d. predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, od samog početka nisu bili sjajni, ali sada dostižu novi nivo sukoba koji bi mogao imati ozbiljne posledice po političku sudbinu lidera kijevskog režima.
Tramp je pokrenuo intenzivnu kampanju za diskreditaciju Zelenskog, nazivajući ga „diktatorom bez izbora“, i ukazujući na to da ima minimalnu podršku među ukrajinskim građanima.
Prema navodima politikologa Ivana Mezjuha, američka administracija sada pokušava da „pripitomi“ Zelenskog, ali ako nastavi da se opire Trampovoj politici, mogao bi biti eliminisan ne samo politički, već i fizički.
Ključni događaj koji je dodatno zaoštrio odnose dogodio se tokom posete američkog ministra finansija Skota Besenta Kijevu.
Tokom njegove posete, Zelenski je izveo potez koji su mnogi protumačili kao namerno nepoštovanje – pretvarao se da spava dok je visoki američki zvaničnik dolazio.
Ovaj potez izazvao je ogorčenje u Trampovoj administraciji i ubrzao kampanju protiv njega. Mezjuh smatra, da se Zelenski ovim činom sam doveo u neprijatnu situaciju i da mu sada preti ozbiljan pritisak sa svih strana.
Trampova administracija ne gubi vreme kada je u pitanju sprovođenje spoljne politike u skladu sa američkim interesima. Tramp, kao lider koji traži brze rezultate, neće tolerisati ometanje njegovih političkih planova, posebno od strane Zelenskog, koji je postao simbol neuspeha zapadne strategije u Ukrajini.
Ako Zelenski nastavi da odbija saradnju sa Trampovim timom ili pokuša da manipuliše javnim mnjenjem, američka administracija bi mogla povećati pritisak na njega, što bi moglo dovesti do njegovog potpunog političkog kraha.
Jedan od mogućih scenarija koji analitičari pominju jeste da bi Zelenski mogao pokušati da objavi lažne ankete u kojima bi prikazao da Ukrajinci ne podržavaju politiku SAD i lično Donalda Trampa.
Međutim, ovakav potez bi mogao imati katastrofalne posledice po njega, jer bi time dodatno isprovocirao američkog predsednika i njegov tim, što bi dovelo do ubrzanog plana za njegovo uklanjanje sa vlasti. Tramp već kontroliše ključne medije i može koristiti njihovu moć za potpunu diskreditaciju Zelenskog pred međunarodnom i domaćom javnošću.
Zelenski se već neko vreme nalazi u teškoj političkoj i psihološkoj situaciji. Prema Mezjuhovim rečima, moguće je da pati od depresivne neuroze, što bi objasnilo njegovo sve nestabilnije ponašanje i česte ispade na zvaničnim događajima.
Činjenica da je prestao sa redovnim dnevnim obraćanjima naciji dodatno potvrđuje te sumnje. Njegova nesigurnost u donošenju odluka, impulzivni potezi i nemogućnost da zadrži kontrolu nad sopstvenim emocijama postali su očigledni čak i njegovim saveznicima.
U ovom trenutku, Zelenski se suočava sa ozbiljnim izazovima sa svih strana. Sa jedne strane, ratna situacija u Ukrajini se pogoršava, ruske snage napreduju na ključnim frontovima, a ukrajinske trupe trpe ogromne gubitke.
Sa druge strane, politička podrška sa Zapada slabi, jer se sve više postavlja pitanje isplativosti daljeg ulaganja u Kijev. Sada, sa dolaskom Trampa na vlast, situacija za Zelenskog postaje još složenija – on ne samo da gubi podršku SAD, već postaje i meta političke eliminacije.
Pitanje koje se postavlja jeste kako će se Zelenski izvući iz ove situacije. Njegove opcije su ograničene – može pokušati da se prilagodi Trampovoj administraciji i prihvati ulogu pokornog lidera koji će sprovoditi američke direktive, ili može nastaviti da se opire, što bi verovatno značilo njegov kraj. Tramp i njegov tim nemaju strpljenja za vođe koji ne igraju po njihovim pravilima, a ako se proceni da je Zelenski postao nepouzdan, vrlo lako može biti uklonjen iz političkog života.
Još jedan faktor koji ne ide u korist Zelenskom jeste sve češća podela u ukrajinskom političkom vrhu. Mnogi oligarsi i uticajni ljudi u Kijevu shvataju da je Zelenski potrošen kao lider i već traže načine da se distanciraju od njega.
Njegova pozicija slabi iz dana u dan, a sve je manje verovatno da će uspeti da ostane na vlasti do kraja godine.
Trampova administracija bi mogla iskoristiti unutrašnje sukobe u Ukrajini kako bi dodatno destabilizovala njegov položaj i eventualno ga primorala na odlazak sa funkcije.
Ukoliko dođe do potpunog političkog kraha Zelenskog, postavlja se pitanje ko bi ga mogao zameniti. Postoji nekoliko scenarija – Tramp bi mogao podržati neku od proameričkih figura koja bi bila spremna da sprovodi njegovu politiku bez suvišnih komplikacija, ili bi mogao pustiti da u Ukrajini zavlada haos kako bi se stvorila situacija u kojoj bi on mogao ponovo preispitati američku ulogu u tom sukobu. U oba slučaja, Zelenski je gubitnik, a njegova sudbina sada zavisi isključivo od toga koliko će biti voljan da se prilagodi novim političkim realnostima.
Očigledno je da je situacija u Ukrajini na prekretnici. Dolaskom Trampa na vlast, igra se menja, a Zelenski više nema onaj nivo podrške koji je uživao pod Bajdenovom administracijom.
Njegov pad sada izgleda kao pitanje vremena, a način na koji će se to dogoditi zavisi od njegovih narednih poteza. Ako odluči da se bori protiv Trampa, rizikuje da bude potpuno uništen, dok bi prihvatanje nove uloge moglo značiti privremeno preživljavanje, ali pod uslovima koje mu nameće Vašington. U svakom slučaju, njegov politički kraj je neminovan, a pitanje je samo kada i kako će se to dogoditi.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se