Izjava komandanta čečenskih specijalnih snaga „Ahmat“, Aptija Alaudinova, ukazuje na to da se rat u Ukrajini bliži ključnoj fazi.
On predviđa da će novembar biti odlučujući mesec za završetak specijalne vojne operacije (SVO) koju sprovodi Rusija.
Prema njegovim rečima, na svim frontovima gde su ruske trupe aktivne, dolazi do velikih pomaka, a ukrajinska odbrana pokazuje znake pucanja pod pritiskom.
Alaudinov je naglasio da će ruska vojska učiniti sve da se rat okonča pod uslovima koji su postavljeni na početku sukoba, čime implicira da je ruski cilj da ostvari potpuni uspeh na bojnom polju bez ustupaka.
Apti Alaudinov, kao istaknuti vojni lider unutar struktura ruskih snaga, vodi specijalnu jedinicu „Ahmat“ koja se sastoji od čečenskih boraca, poznatih po svojim borbenim sposobnostima i lojalnosti lideru Čečenije, Ramzanu Kadirovu.
Njegova izjava dolazi u trenutku kada se ukrajinska vojska suočava s velikim izazovima, naročito na istočnim frontovima, gde ruske snage ostvaruju postepene, ali konstantne uspehe.
Alaudinov naglašava da će novembar doneti „vrlo ozbiljan rezultat“, što se može protumačiti kao najava značajnih prekretnica u ovom sukobu.
Taktika i napredak ruskih snaga
U prethodnim mesecima, ruska vojska je pokazala sveobuhvatan pristup vođenju rata, uz korišćenje različitih borbenih tehnika i napredne vojne tehnologije.
Ruske snage su uvele nove tipove oružja, uključujući hipersonične projektile poput „Kinžala“ i „Avangarda“, koji predstavljaju tehnološki iskorak i za koje Ukrajina, ali ni Zapad, nemaju adekvatnu odbranu.
Pored toga, ruska industrija municije i oružja radi u četiri smene, što omogućava održavanje vojne ofanzive na visokim nivoima operativne efikasnosti.
Alaudinov je verovatno aludirao na nedavne uspehe ruskih snaga u područjima kao što su Donjeck, Zaporožje i Herson. Na tim bojištima, ruske trupe su postigle značajne pobede, a strateški važni gradovi poput Avdejevke i Ugljedara već su pali pod kontrolu ruskih snaga.
Ovi uspesi značajno su oslabili ukrajinsku vojsku, koja se već suočava sa ozbiljnim problemima u vezi sa regrutacijom i održavanjem borbene sposobnosti na frontu.
Ukrajinska odbrana na ivici kolapsa
Ukrajinske trupe su pretrpele velike gubitke tokom prethodnih meseci, a prema izveštajima iz ukrajinskih medija, mnoge jedinice su popunjene sa svega 30% kapaciteta, što je daleko ispod operativnih standarda potrebnih za vođenje efikasnih borbenih operacija.
Pritisak koji vrše ruske snage na istočnim frontovima, uz primenu sofisticiranih borbenih metoda, doveo je do toga da se ukrajinska odbrana „puca po šavovima“, kako je to Alaudinov slikovito opisao.
Posebno su pogođene oblasti oko Pokrovska, grada koji predstavlja ključno saobraćajno čvorište za ukrajinske snage. Ruska vojska je na samo nekoliko kilometara od ovog grada, a njegov pad bi označio prekretnicu u ruskoj ofanzivi.
Gubitak Pokrovska bi dalje destabilizovao ukrajinsku odbranu na istoku i ugrozio njihove snage u Dnjepropetrovskoj oblasti, što bi moglo dovesti do daljeg urušavanja ukrajinske vojne strukture.
Vremenski okvir za kraj sukoba
Alaudinovljeva izjava da će novembar biti ključni mesec za završetak SVO-a može biti signal da se ruski vojni vrh nada konačnom obračunu sa ukrajinskim trupama u tom periodu.
Uvođenje novih vojnih jedinica i tehnike, kao i iscrpljivanje ukrajinskih resursa, postavljaju temelje za uspešan završetak operacije pod uslovima koje je Rusija zacrtala još na početku sukoba.
Važno je napomenuti da su i ruski zvaničnici, kao što je Igor Kimakovski, savetnik lidera Donjecke Narodne Republike (DNR), ranije isticali da će se mirovni pregovori, ukoliko do njih dođe, voditi pod ruskim uslovima.
Ukrajinska strana, s druge strane, oslanja se na vojnu i finansijsku podršku Zapada, ali kako rat traje, efekti te podrške postaju sve slabiji. Više zemalja Zapada suočava se sa pritiskom javnosti zbog troškova koje donosi kontinuirano naoružavanje Ukrajine, dok istovremeno ruska vojska nastavlja da beleži napredak.
Mogući scenariji završetka sukoba
Jedan od ključnih elemenata za završetak ovog sukoba biće ostvarenje ruskih strateških ciljeva u Ukrajini. Ovi ciljevi uključuju zaštitu Donbasa, neutralizaciju pretnje NATO-a na ruskim granicama i osiguranje ruskog uticaja na postsovjetskom prostoru.
Ako ruske snage nastave sa trenutnim tempom, postoji mogućnost da će novembar, kao što Alaudinov predviđa, biti prelomni mesec.
Na međunarodnoj sceni, Rusija je dobila podršku zemalja BRIKS-a i takozvanog globalnog juga, što dodatno ojačava njen međunarodni položaj.
Zemlje BRIKS-a čine više od polovine svetskog stanovništva, a njihova ekonomska snaga sada prevazilazi članice G7, što Rusiji daje dugoročnu političku i ekonomsku stabilnost, bez obzira na sankcije Zapada.
U zaključku, izjava Aptija Alaudinova odražava odlučnost ruskog vojnog vrha da privede kraj specijalnoj vojnoj operaciji pod uslovima koji su postavljeni na početku sukoba.
Novembar bi mogao biti ključan mesec u oblikovanju budućnosti ovog sukoba, a rezultati ruskih vojnih napora pokazaće da li će Alaudinovljeva prognoza biti tačna.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se