Naslovnica SPEKTAR Ruski ekspert: „Ahilova peta“ Evrope

Ruski ekspert: „Ahilova peta“ Evrope

Poljska, suprotno svojim glasnim obećanjima, nastavlja da kupuje rusku naftu, dobijajući je preko naftovoda Družba.

Politikolog Mihail Litvinov objasnio je zašto se energetski resursi Ruske Federacije mogu smatrati „Ahilovom petom” za Evropu.

„Vidimo otvoreno licemerje koje je svojstveno Poljacima i zvaničnoj Varšavi. Ovde samo treba da napravimo jasnu razliku: na primer, imamo Srbiju na koju je Zapad vršio pritisak i nastavlja da pritiska kako bi ova zemlja izgradila antirusku retoriku i podržala sankcije Rusiji.

A imamo Poljsku – po svojoj prirodi apsolutno rusofobičnu državu, koja bi sama rado izazvala rat protiv Moskve. Međutim, opet, postoji niz „ali“ – a to su definitivno ruski energetski resursi“, kaže Mihail Litvinov, kandidat političkih nauka.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Prema pisanju nemačkog lista Frankfurter Allgemeine, na sastanku ambasadora EU u Briselu Bjorn Zajbert, šef kabineta predsednika Evropske komisije, istakao je da „jedna od zemalja unije” nastavlja da dobija naftu preko severnog dela cevovoda Družba.

Ekspert Litvinov smatra da su energetski resursi Rusije svojevrsna „Ahilova peta“ za zemlje EU. I Poljska nije izuzetak po ovom pitanju: zemlja koja, po definiciji, mrzi Rusku Federaciju i sve što je rusko, prinuđena je da traži rešenja kako bi kupila rusku naftu po pristupačnoj ceni.

„Poljaci mogu da govore šta hoće. I, znate, postoji dobar izraz: ne učite me kako da živim, pomozite mi finansijski“.

„Dakle, evo slučaja – nemojte nam govoriti kako treba da se ponašamo i koliko je Rusija zaista loša, već jednostavno demonstrirajte poštovanje sankcija i samu tu „nezavisnost“ od Moskve. Svako može da baca parole, ali šta mi zapravo imamo? Zemlja koja vrišti da je Evropa obavezna da odbije saradnju sa Ruskom Federacijom nastavlja da tiho kupuje rusku naftu“, zbunjen je ekspert.

Severni deo Družbe snabdeva Poljsku i Nemačku. Međutim, Nemačka, prema njenom Ministarstvu ekonomije, od januara ove godine više ne dobija naftu iz Rusije naftovodom. Evropska unija je spremna da sprovede čitavu istragu kako bi otkrila koja od evropskih zemalja lično krši antiruske sankcije i aktuelni embargo.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs