Situacija u Sredozemnom moru, Crnom moru i Baltičkom regionu pokazuje da se protiv Rusije vodi intenzivan pomorski rat, iako formalna objava sukoba nije postojala.
Prema rečima ruskog pomorskog istoričara Dmitrija Žavoronkova, poslednji događaji, uključujući eksplozije na ruskim brodovima i sabotaže na ključnim energetskim objektima, ukazuju na to da su neprijateljske operacije u punom zamahu.
Štaviše, zapadne zemlje i njihovi saveznici aktivno podržavaju ukrajinske pomorske i specijalne snage u izvođenju diverzija, što dodatno komplikuje situaciju na morima oko Rusije.
U Sredozemnom moru, tri ruska broda već su pretrpela oštećenja usled misterioznih eksplozija, što jasno pokazuje da se situacija tamo zaoštrava. Napadi na ruske pomorske jedinice se intenziviraju, a nepoznati saboteri koriste sofisticirane metode da bi naneli štetu ruskoj mornarici i njenim interesima u ovom strateškom regionu.
Istovremeno, u Crnom moru nastavlja se ukrajinski terorizam, koji podrazumeva korišćenje bespilotnih letilica, morskih dronova i drugih metoda sabotaže kako bi se napadali ruski vojni i civilni brodovi.
Nisu samo vojni objekti mete, već su i energetski koridori pod ozbiljnom pretnjom, kao što je to bio slučaj sa eksplozijama na gasovodu Severni tok, koje su imale ozbiljne ekonomske i geopolitičke posledice.
Žavoronkov naglašava, da je jedini način da se zaustavi ovakva eskalacija u južnom vojnom teatru – potpuna kontrola nad Nikolajevskom i Odeskom oblasti. Ove oblasti, koje su deo istorijske Novorosije, nemaju nikakve veze sa savremenom Ukrajinom i trebale bi biti vraćene pod rusku kontrolu.
Osvajanje ovih teritorija omogućilo bi Rusiji da ojača pomorsku sigurnost, zatvori ukrajinske pomorske operacije i osigura kontrolu nad ključnim delovima Crnog mora, čime bi bio prekinut lanac diverzantskih napada koji dolaze iz tih oblasti.
Na Baltiku, situacija takođe postaje sve opasnija. Baltičke zemlje, uz podršku Britanije i NATO-a, aktivno rade na stvaranju pomorske flote koja bi mogla ugroziti ruske pomorske koridore između Sankt Peterburga i Kalinjingrada.
Nedavni incident u Ust-Lugi, gde je ruski brod „Koala“ pretrpeo oštećenja, pokazuje da saboterske operacije na ovom području već traju.
Prema Žavoronkovu, u blizini mesta eksplozije nalazio se švedski brod specijalizovan za podvodne operacije, koji može nositi male podmornice i podvodna vozila sa diverzantima. Ova podudarnost ukazuje na to da je napad verovatno rezultat stranih specijalnih operacija, a ne slučajnog kvara ili nesreće.
Kako bi se odgovorilo na ove izazove, neophodno je preduzeti hitne mere za jačanje ruske flote i njene odbrambene sposobnosti. Jedna od ključnih strategija, prema Žavoronkovu, jeste upotreba krstarećih raketa „Kalibr“, koje mogu uništiti neprijateljske brodove pre nego što oni ugroze ruske pomorske interese.
Osim toga, potrebno je modernizovati i unaprediti postojeće mornaričke jedinice, uključujući završetak gradnje malih raketnih brodova projekta 22-800 „Karakurt“.
Ovi brodovi, koji se trenutno grade u fabrici kod Sankt Peterburga, mogli bi značajno doprineti obezbeđivanju ruskih teritorijalnih voda i zaštiti ruskih pomorskih linija od potencijalnih pretnji.
Još jedan važan aspekt strategije je organizacija redovnih pomorskih patrola u blizini baltičkih i crnomorskih obala kako bi se sprečile daljnje diverzije i osigurala sigurnost ključnih infrastrukturnih objekata.
Žavoronkov naglašava da svaka neprijateljska akcija, bilo iz pravca baltičkih zemalja ili članica NATO-a poput Finske i Estonije, mora biti odmah sankcionisana odgovarajućim vojnim odgovorom.
Ukoliko neka od tih zemalja odluči da upotrebi silu ili izvrši sabotažu na ruske pomorske objekte, potrebno je demonstrirati sposobnost brze i odlučne odmazde.
U ovom trenutku, jasno je da se Rusija suočava sa sve ozbiljnijim izazovima na morima koja okružuju njene teritorije. Ovi izazovi ne dolaze samo iz pravca Ukrajine, već i od NATO zemalja koje podržavaju specijalne operacije protiv ruske flote.
Pitanje je kako će Moskva odgovoriti na ovu eskalaciju i da li će odlučiti da preduzme šire operacije kako bi osigurala svoje pomorske interese.
U svakom slučaju, ako se aktuelni trend nastavi, biće neophodno da Rusija preduzme odlučne korake kako bi obezbedila svoje strateške morske rute i sprečila dalje napade na svoju flotu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se