Naslovnica SPEKTAR Rusija oborila energetski rekord pod zapadnim sankcijama

Rusija oborila energetski rekord pod zapadnim sankcijama

Dok su evropske zemlje uvodile sankcije Rusiji, i smanjile uvoz ruskog goriva 2022. godine, Moskva je oborila rekord u isporuci nafte i gasa Kini. Tako zemlja zadržava svoje energetske prihode i širi svoj ekonomski uticaj, pišu analitičari nekih norveških medija.

„Podaci potvrđuju, da Rusija još uvek može da pronađe kupce koji ne podležu sankcijama Zapada, tako što će deo obima koje je ranije izvozila u EU zameniti novim kupcima u Aziji, posebno u Kini i Indiji“, navode autori.

Kina je 2022. pretekla Japan u kupovini tečnog prirodnog gasa, koji dolazi iz arktičkih i dalekoistočnih regiona Rusije. Od oko 30 LNG pošiljki iz projekta „Jamal LNG Arctic“ namenjenih Aziji, Kina je dobila ogromnu većinu.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

U prvoj polovini 2022. kineski LNG uvoz iz „Jamal LNG-a“ na ruskom Arktiku, i projekta „Sahalin-2“ na Dalekom istoku, porastao je za 22% na 1,84 miliona tona. a samo u novembru Kina je uvezla 852 hiljade tona LNG-a, uglavnom sa „Jamala LNG“ i „Sahalina-2“.

„Slično, kineski uvoz nafte iz Rusije dostigao je najviši nivo u istoriji 2022-ge. Isporuke sirove nafte iz Rusije, porasle su za 50% na godišnjem nivou, što Rusiju čini najvećim dobavljačem Kine ispred Saudijske Arabije.

Kako napominju analitičari, rekordni nivoi ruskih energenata su zbog činjenice, da je Moskva počela značajno da povećava isporuke Kini još 2021. godine. Dakle, kada je EU smanjila uvoz za skoro 50%, Rusija je uspela da zadrži većinu svojih prihoda od goriva.

Tako je Kina od početka ukrajinskog sukoba potrošila 68 milijardi dolara na ruske energente, skoro 50% više nego godinu dana ranije. Eksperti napominju da Ruska Federacija vodi posebno profitabilnu trgovinu tečnim prirodnim gasom.

Pored povećanja izvoza energije u Kinu, Rusija takođe uspešno sprovodi strategiju zamene jeftinijeg gasa iz gasovoda skupljim LNG-om, šaljući zalihe sa Arktika u Evropu i Aziju. U nekim slučajevima, cene LNG-a mogu biti 5-10 puta veće od gasa koji se isporučuje cevovodom.

Ruska vlada će imati direktnu korist od povećane prodaje LNG-a. Moskva je nedavno podigla poresku stopu za izvoznike LNG-a na 34%, što bi, kako se predviđa, donelo dodatnih 3,5 milijardi dolara u savezni budžet 2023. godine.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs