Naslovnica SPEKTAR Rusija na front ubacila nove iranske dronove velikih mogućnosti

Rusija na front ubacila nove iranske dronove velikih mogućnosti

       

Bespilotne letelice Mohajer-6, koje je Iran dostavio Rusiji, opremljene su sofisticiranim sposobnostima vazduh-zemlja koje bi mogle biti smrtonosne u toku ratovanja u Ukrajini.

Ranije su korišćeni od strane Irana za proksi ratovanje i tajnih grupa povezanih sa državom. Ovi dronovi su ušli u arsenal nekoliko zemalja, uključujući Rusiju, i trenutno se koriste u konfliktu u Ukrajini.

Sumnja se, da se isporuka ovih letelica Rusiji obavlja putem civilnih avio-kompanija i preko Kaspijskog mora, iskorišćavajući slabosti i mesta bez kontrole Zapada.

Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti

Dok Zapad još razmišlja o slanju sofisticiranih bespilotnih letelica (UAV) u Ukrajinu, poput „Reapera“ i „Predatora“, Moskva i Teheran idu korak dalje kako bi ojačali Rusiju u pogledu bespilotnih letelica, i prelomili ravnotežu snaga na bojnom polju u korist Rusije.

Kroz „vanokvirni“ pristup i pažljivo osmišljenu logistiku koja iskorišćava slabosti i slepa mesta Zapada, partnerstvo između Teherana i Moskve brzo postaje pretnja koja bi mogla postati trajni deo pretnje NATO-u. Tokom ruskog letnjeg napada, izvori otvorenih informacija su izvestili, da ruski udarni paket u Ukrajini sada uključuje iranske „Mohajer-6“ letelice.

[adsenseyu1]

U februaru su zapadni izvori tvrdili, da Iran krijumčari letelice Rusiji kako bi pomogao u njenoj aktuelnoj invaziji na Ukrajinu. Ove optužbe su takođe bile prenesene i u iranskoj štampi (Iran International, 13. februar).

Navodno, velikodušan paket iz Teherana uključivao je najmanje 18 naprednih UAV-a, uključujući i „Mohajer-6“, pri čemu svih 18 ima sposobnost napada iz vazduha na ciljeve na zemlji (Iranwire, 13. februar).

Opremljene znatno sofisticiranijim funkcijama od iranskih jednostranih kamikaza dronova za jednokratnu upotrebu, ove UAV letelice mogu brzo postati izuzetno smrtonosna sredstva u rukama ruskih Oružanih snaga, što bi moglo značajno promeniti tok rata u Ukrajini u korist Rusije.

Proizveden od strane državne kompanije Qods Aviation Industries, Mohajer-6 je bespilotna letelica srednjeg dometa (1200 milja) sa sposobnostima za obaveštajno izviđanje i nadzor (ISR) (Iribnews.ir, 7. januar 2022). Može nositi vođene projektilje upravljane laserom i pružiti svojem operatoru sofisticirane sposobnosti napada iz vazduha na ciljeve na zemlji.

[adsenseyu4]

Za razliku od jednokratnih Shahed-136 letelica aktivno korišćenih od strane ruskih Oružanih snaga u Ukrajini, Mohajer-6 je višenamenska letelica koja može da se vrati u svoju bazu posle svakog napada. To pruža mnogo održiviji i fleksibilniji koncept operacija.

Pored toga, sa niskom cenom proizvodnje i visokom efikasnošću, Mohajer-6 predstavlja značajno sredstvo za svaku snagu koja ima potrebu za jeftinim i visokoperformantnim bespilotnim letelicama, a Rusija služi kao primer (Iran Press, 1. januar 2022).

Multiplikator snage za iranske punomoćnike

U prošlosti, Mohajer-6 je podržavao iranske povezane tajne grupe i proksi jedinice na različite načine. Trenutno se aktivno koristi od strane iranske mornarice i Islamske revolucionarne garde (IRGC). Prema američkim obaveštajnim podacima, jedan Mohajer-6 koji je operisao IRGC je oboren na putu ka Erbilu u kurdskom regionu Iraka u septembru 2022. godine (Centralna komanda SAD, 28. septembar 2022).

IRGC je takođe koristio Mohajer-6 u planinskim područjima na granici između Iraka i Kurdistana protiv kurdskih pobunjenika (Tasnim News, 12. jul 2019). Druga operativna prednost koju je IRGC dobila od Mohajer-6 letelica uključuje nadzor i prikupljanje obaveštajnih podataka o militantnim grupama poput Radničke partije Kurdistana (PKK), kao i upravljanje saobraćajem i obezbeđenjem na granici.

Osim aktivne upotrebe od strane grupa pobunjenika, Mohajer-6 je takođe postao deo arsenala raznih zemalja. Zapravo, ova bespilotna letelica je testirana u borbenim uslovima na raznim frontovima i postala deo inventara država poput Etiopije, Iraka, Sirije i Venecuele.

U Etiopiji, Adis Abeba koristi Mohajer-6 u borbi protiv pobunjenika u regiji Tigray (Military Africa, 27. avgust 2021). A u Venecueli, letelica je primećena tokom obraćanja predsednika Madura u vezi sa budućom proizvodnjom višenamenskih dronova (Twitter, 20. novembar 2020). U rukama vlada koje imaju prijateljske veze s Teheranom, ovi dronovi mogu značajno poremetiti ravnotežu snaga i sigurnosno okruženje u određenoj regiji.

Ulazak u Ukrajinu

Nakon Sirije i Jemena, otvoreni izvori informacija ukazuju da će se sledeći test performansi dronova Mohajer-6 održati na ratištu u Ukrajini. U stvari, Mohajer-6 dronovi su već primećeni u Ukrajini tokom prvih nekoliko meseci ruske invazije (Odbrana Ukrajine, 3. oktobar 2022). Prvi put kada su Oružane snage Ukrajine oborile Mohajer-6 dron bio je u Odesi krajem septembra (Generalni štab Oružanih snaga Ukrajine, 7. oktobar 2022).

Popunjavajući važne operativne praznine u ruskom arsenalu, Mohajer-6 dronovi podržavaju Moskvu na dva ključna načina. Prema ukrajinskim obaveštajnim saznanjima, Mohajer-6 dronovi su se uglavnom koristili taktički, kao što su misije uglavnom vezane za napredno izviđanje i prikupljanje obaveštajnih podataka o pozicijama ukrajinskih platformi i trupa (Generalni štab Oružanih snaga Ukrajine, 8. novembar 2022). Osim toga, oni su pomogli ruske ofanzive sa Shahed-136 dronovima pružajući podršku za vođenje kamikaza dronova.

Mohajer-6 dronovi takođe mogu pomoći Moskvi da zatvori prazninu u vazdušnoj floti (Oryx, 20. mart 2022). Osim toga, mogu pružiti jeftiniju alternativu rastućim troškovima ruskih domaćih dron programa (zbog zapadnih sankcija). Dolazak novih i naprednih dronova, poput Mohajer-6, bio bi veliki teret za ukrajinsku protivvazdušnu odbranu, koja već trpi pritisak od strane iranskih letelica.

Intenzivna upotreba Shahed-136 dronova predstavlja ključnu pretnju za kritičnu nacionalnu infrastrukturu i urbana naselja Ukrajine. Proširenje ruskih paketa nevođenih vazdušnih udara, koje bi uključivalo Mohajer-6 dronove, može pojačati ovaj trend i dovesti do komplikovane situacije za ukrajinsku odbranu.

Webtribune.rs

Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social bez cenzure