Naslovnica SPEKTAR Rusija je morala znati šta joj zapadni „partneri“ spremaju kada je počela...

Rusija je morala znati šta joj zapadni „partneri“ spremaju kada je počela afera „Navaljni“

Iz Brisela dobijam o signale da će se incident s Navaljnim negativno odraziti na međusobne odnose, izjavio je stalni predstavnik Rusije pri EU Vladimir Čižov.

„Dobijamo prilično jake signale da će incident s Navaljnim ovako ili onako na negativan način uticati na čitav kompleks odnosa između Rusije i EU. Tj. od početka postoji pretpostavka krivice Rusije, a jedini način da Rusija izbegne negativne posledice je da sve unapred prizna, pospe se pepelom i predoči spisak konkretnih lica odgovornih za ono što se desilo.

[adsenseyu1]

Prilično primitivna logika“, rekao je ruski diplomata za Prvi kanal ruske televizije.

On je naveo da Rusija ne odbija istragu incidenta i da je mnogo pre svojih partnera predložila saradnju zvaničnim i ekspertskim kanalima, kao i  da je postojao i zvaničan zahtev (ruskog Tužilaštva) ali da je on odbijen.

On je dodao i da Misija Rusije pri EU nije još dobila odgovore na pitanja koja je postavila EU u vezi s Navaljnim, skrećući pažnju na brojne nedoslednosti.

[adsenseyu4]

Neki od onih  kojima su pitanja upućena reagovali su ljutito, rekao je Čižov,

„Da budem iskren, kada sam predložio kolegama da sastavimo pitanja, nije nam trebalo ni 20 minuta za to jer su se pitanja sama nizala. Za sada, izuzev ljutite reakcije nekih, suštinski odgovor na pitanja nismo dobili“, naveo je ambasador.

Ishod situacije s Navaljnim je bio unapred određen a otvoren i transparentan razgovor evropskih činovnika i Moskve nije bio u skladu sa ranije pripremljenim scenarijem, uveren je Čižov.

On je dodao i da se nada da sve ovo neće uticati na šefa evropske spoljne politike Žozepa Borelja da odustane od planova da poseti Moskvu.

U međuvremenu, sajt RBK, je javio da je Brisel odbio da odgovori na pismo ruske Misije.

Pozivajući se na Evropsku službu za spoljne poslove, RBK navodi da u Briselu očekuju da ruska vlada sarađuje sa Agencijom za zabranu hemijskog oružja u vezi sa ovim pitanjem.

„Sva pitanja treba da budu razmotrena i odgovori dati u okviru proceduralnih normi i rokova, ne kroz javnu razmenu upitnika“, navode u EEAS.