Maršal Ervin Romel (1891 – 1944) bio je nemački general i vojni teoretičar. Popularno poznat kao Pustinjska lisica, tokom karijere služio je kao maršal u Vermahtu (odbrambene snage) Trećeg Rajha tokom Drugog svetskog rata, a pre toga služio je u Rajhsveru Vajmarske Republike i vojsci Nemačkog carstva ( 1871-1918)
Romel je bio visoko odlikovan oficir u Prvom svetskom ratu i dobio je Ordene zasluge za svoje akcije na italijanskom frontu. Godine 1937. objavio je svoju knjigu o vojnoj taktici, Pešadijski napadi, oslanjajući se na svoja iskustva iz Prvog svetskog rata.
[adsenseyu1]
U Drugom svetskom ratu istakao se kao komandant Sedme pancer divizije tokom invazije na Francusku 1940. godine. Tokom svog komandovanja nemačkim i italijanskim snagama u severnoafričkoj kampanji uspostavio je reputaciju kao jedan od najspremnijih komandanata rata i dobio nadimak pustinjska lisica.
Među svojim britanskim protivnicima imao je ogromnu reputaciju zbog viteštva, a severnoafrička kampanja se često naziva „rat bez mržnje“. Kasnije je komandovao nemačkim snagama koje su se suprotstavile savezničkoj, prekograničnoj invaziji Normandije, u junu 1944. godine.
Propaganda pobednika lažno tvrdi da je Romel 1944. godine bio umešan u zaveru ubistva dvostruko izabranog nemačkog predsednika-kancelara Adolfa Hitlera.
Priča se da je, zbog Romelovog statusa nacionalnog heroja, Hitler želeo tiho da ga eliminiše, umesto da ga odmah ubije, kao što su to činili sa mnogim drugim urotnicima.
Romel je imao izbor između izvršenja samoubistva, u zamenu za obećanje da će njegova reputacija ostati netaknuta i da njegova porodica neće biti progonjena nakon njegove smrti ili da se suoči sa suđenjem koje bi dovelo do njegovog osramoćenja i pogubljenja; izabrao je prvo i izvršio samoubistvo koristeći tabletu cijanida.
[adsenseyu4]
Romel je dobio državnu sahranu, a objavljeno je da je „podlegao povredama koje je zadobio u njegovom štabnom automobilu u Normandiji“.
Priča o smrti nemačkog generala Ervina Romela bila je izmišljena od strane saveznika na kraju rata. Romel je bio najbolji, nemački general u Drugom svetskom ratu, kao i poznati, ljubazni čovek i pobožan hrišćanin, pa je trebalo izmisliti okolnosti onoga što mu se dogodilo.
Lažna, zvanična priča bila je rezultat ispitivanja i mučenja njegovog zarobljenog 16-godišnjeg sina, Manfreda, od strane Francuza u jednom od njihovih logora, u aprilu. 1945. Čudno je da je tako nastali transkript bio na engleskom jeziku, koji Manfred Romel nije ni govorio.
General Romel je preminuo 14. oktobra 1944. godine od srčanog udara koji su izazvale tri frakture lobanje nastale kada je, tri meseca ranije, kanadski Spitfire pogodio njegov automobil. Nije se izvinio za svoju službu Rajhu: „Služio sam domovini na najbolji mogući način i učinio bih to ponovo“.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]