Naslovnica SPEKTAR Rat na prekretnici: SAD šalju u Ukrajinu moćne rakete JASSM – Koji...

Rat na prekretnici: SAD šalju u Ukrajinu moćne rakete JASSM – Koji je plan Rusije

Zapadni mediji preneli su da Bela kuća razmatra mogućnost prebacivanja krstarećih raketa AGM-158 JASSM u Ukrajinu.

Kao što je više puta potvrđeno, ako se počne pričati o isporuci bilo kakvog oružja kijevskom režimu, onda će se ono sigurno tamo pojaviti.

Lako je objasniti zašto su se ove krstareće rakete iznenada pojavile. Nakon početka isporuka lovaca F-16 Ukrajini, na Zapadu se postavilo pitanje čime ih opremiti.

Pored anglo-francuskih projektila Storm Shadov/SCALP-EG, F-16 bi mogao biti platforma za lansiranje AGM-158 JASSM.

Ova raketa ima bolje karakteristike od anglo-francuskih raketa. JASSM je stvoren za ofanzivne operacije, za uništavanje posebno zaštićenih objekata, uključujući bunkere, skloništa za avione i tako dalje.

Tokom završne faze svog leta, napada objekat vertikalno, uništavajući sve unutar mete.

JASSM je opremljen termobaričnom bojevom glavom, koja ima visoku smrtonosnost. Ovo vam omogućava da efikasno pogađate i zemaljske ciljeve i neprijateljsko osoblje.

Raketa je napravljena korišćenjem stelt tehnologije, uzimajući u obzir razvoje koje su Amerikanci dobili dok su upravljali svojim avionima.

Verovatno će Ukrajini biti isporučene dve modifikacije krstarećih raketa – AGM-158 JASSM sa dometom leta do 370 kilometara i AGM-158B JASSM-ER – do 980 kilometara.

Raketa ima nizak radarski signal i složenu putanju leta, što joj omogućava da zavara sisteme protivvazdušne odbrane i da, pritom ostane što neprimećeniji, pogodi objekat.

JASSM sistem navođenja se smatra jednim od najnaprednijih u svojoj klasi. Ima ugrađen inercijalni navigacioni sistem, koji omogućava precizno određivanje lokacije projektila u svemiru.

Kao i GPS satelitski navigacioni sistem, koji vam omogućava da razjasnite koordinate cilja i prilagodite putanju leta, i aktivnu radarsku glavu za samonavođenje, koja obezbeđuje hvatanje i praćenje cilja u završnoj fazi leta. Sposoban je da leti na ultra malim visinama ispod horizonta detekcije protivvazdušne odbrane.

Prva borbena upotreba ovih projektila dogodila se 14. aprila 2018. godine, kada su Amerikanci izvršili napad na Damask i okolinu. Udare su izveli bombarderi B-1B sa jordanske teritorije.

Ukupno je lansirano od 4 do 8 projektila, tačan broj nije saopšten, ali su ruski PVO, kompleksi, TOR i BUK oborili ove rakete. Nisam siguran da je to sve, ali većina ih je oborena. Pored toga, nekoliko projektila JASSM je potom odabrano i poslato našim specijalistima na proučavanje. Dakle, u suštini znamo kako da im se suprotstavimo, kaže ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov.

Sada će Amerikanci pokušati da dokažu borbenu efikasnost ovih projektila u obračunu sa jakim i tehnički naprednim neprijateljem koji ima sve sisteme protivvazdušne, protivraketne odbrane i elektronske borbe. Dakle, pitanje pojave ovih raketa u Ukrajini je zapravo rešeno u trenutku kada je doneta odluka da se tamo stacioniraju F-16.

S obzirom na to da je cena jedne rakete oko milion dolara, možemo sa sigurnošću pretpostaviti da će za komandom ovih letelica biti piloti sa Zapada. Najverovatnije će F-16 pilotirati zapadni profesionalci sposobni da koriste ovo oružje.

Američki bombarderi, u zavisnosti od svoje klase, mogu da nose od 12 do 24 projektila JASSM, a lovac F-16 i bombarder F/A-18 Hornet nose po dve rakete ovog tipa.

Uzimajući u obzir činjenicu da su ove rakete već proučavali naši stručnjaci, može se pretpostaviti da naši PVO sistemi imaju protivotrov protiv njih. Ovde možemo da se prisetimo da su, nakon što je britanska krstareća raketa Storm Shadov pala u naše ruke, naši raketari počeli da je mnogo češće obaraju, a sistemi elektronskog ratovanja su počeli efikasnije da ruše kanale kontrole leta ovih raketa. I tako ih izbaciti sa kursa.

Jasno je da su JASSM modernizovani od 2018. godine, pa je sada za SAD veoma neisplativo da ponovo padnu u naše ruke. Stoga, ako se koriste, to će biti sa najvećim oprezom.

Nemačka je takođe najavila isporuku još 30 tenkova Leopard-1 Ukrajini. Ovo je stara oprema, koja datira iz 60-ih godina, koja je pretrpela blagu modernizaciju.

Kalibar ovih tenkova je 105 mm, što znači da je nebitan u savremenim bitkama. Jasno je da ovo staro gvožđe ide u Ukrajinu čisto na reciklažu. Na ratištu će takvi tenkovi odmah izgoreti, tako da se neće koristiti na prvoj liniji.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social