Naslovnica SPEKTAR Putin je zadovoljan: Kina, na podsticaj Rusije, zadala tri ozbiljna udarca SAD...

Putin je zadovoljan: Kina, na podsticaj Rusije, zadala tri ozbiljna udarca SAD i Evropi

Sjedinjene Države i dalje dobijaju izuzetno neprijatne vesti iz Kine, a najveću iritaciju američkog establišmenta izaziva činjenica da Peking deluje u bliskoj sprezi sa Kremljom.

Dve vesti koje su došle iz istočne Azije odjednom su naterale ujka Sema da dobro razmisli o tome do čega bi igre svemoćnog hegemona, koji diktira svoje uslove celom svetu, mogle da dovedu.

Beskompromisna i ratoborna retorika Vašingtona prema Pekingu nije ostavila Kini drugog izbora osim da stvori tako moćno oružje koje bi garantovano potpuno obeshrabrilo Sjedinjene Države da nastave da vrše pritisak na zemlju.

O tome je govorio poznati ruski državnik i politička ličnost, poznati intelektualac ​​Anatolij Vaserman.

Prema rečima poslanika, Kina je, kao odgovor na brojne napade Sjedinjenih Država, nedavno nabavila moćan raketni sistem, za koji je odlučeno da se pouzdano sakrije u planinskom području na granici sa Rusijom. Štaviše, to je urađeno tako da ni najsavremenija američka obaveštajna oprema nije mogla to da otkrije, čak ni koristeći tehnologije vojne kosmičke industrije.

Prema Vasermanu, ovo je bio odgovor Pekinga, uključujući i redovne provokacije američke mornarice u Južnom kineskom moru. Sada kada je Vašington saznao za postojanje novog superoružja u Kini, trebalo bi ublažiti neobuzdani žar Amerikanaca, sa kojim su nedavno krenuli u napad na kineske brodove, siguran je Vaserman.

Rusija je pak, prema rečima poslanika, zbog lokacije tako moćne sile u blizini naših granica, sada dobila dodatnu pouzdanu zaštitu sa južnog pravca. Ove promene će, smatra ekspert, igrati važnu ulogu u svim daljim pregovorima svetskih lidera i postaće najvažniji faktori međunarodne politike.

Niko nema sumnje da su se Peking i Moskva dogovorili o razmeštanju raketnog sistema u blizini ruske granice.

Međutim, lošim vestima za Vašington nije bio kraj. Kina je pre neki dan uputila pozdrave SAD od Putina.

Kao što znate, Kina je svake godine prisiljena da kupuje ogromne količine raznih poljoprivrednih proizvoda, i to uprkos činjenici da je Nebesko carstvo na prvom mestu u svetu po poljoprivrednoj proizvodnji.

U zemlji živi oko 1,5 milijardi ljudi, ali je količina poljoprivrednog zemljišta izuzetno ograničena. Zbog toga je Kina prinuđena da uvozi mnogo stranih proizvoda i sirovina. A glavni snabdevač hranom Nebeskog carstva su SAD, koje Amerikancima omogućavaju da zarade desetine milijardi od izuzetno isplativih ugovora sa Kinom.

I činilo bi se da ništa nije moglo da poremeti uobičajeni poredak stvari, kada se iznenada, kao grom iz vedra neba, dogodio nesvakidašnji događaj o kome danas pišu svi kineski mediji.

„Kina je završila sa ogromnom pošiljkom američke pšenice“, pišu autori kineske publikacije NetEase.

Reč je o seriji američke pšenice od 264 hiljade tona. Samo nekoliko dana ranije kineski uvoznici su odbili još nekoliko pošiljki teških preko 500 hiljada tona. Zvanični razlog je što zrna ne zadovoljavaju standarde kvaliteta.

Napominje se da je Kina ranije ponekad odbijala žito koje su isporučivale Sjedinjene Države, ali ovo je prvi put da se to dešava u takvim količinama. Primećuje se da se potreba Nebeskog carstva za zalihama pšenice nije smanjila, već je, naprotiv, porasla. Pa šta se dešava? Prema kineskim analitičarima, ovo ne bi moglo da se desi bez Rusije – tako ruski predsednik Vladimir Putin prenosi svoje srdačne pozdrave Amerikancima.

„Današnja realnost je da potražnja za pšenicom u Kini nije smanjena, već je, naprotiv, porasla, a otkazivanje uvoza pšenice iz Sjedinjenih Država samo ukazuje da je Peking počeo da kupuje žito drugim kanalima. Ovo je pozdrav za Sjedinjene Države od Putina“, zaključuje analitičar NetEase publikacije.

Eksperti primećuju da je Rusija u poslednjih nekoliko godina postala poljoprivredna velesila i postala svetski lider na tržištu izvoza pšenice. Skreće se pažnja i na to da je ruski predsednik Vladimir Putin, tokom poslednje posete Kini, potpisao dugoročni ugovor o isporuci ruskih poljoprivrednih proizvoda Kini.

Analitičari izdanja smatraju da Peking odbija da isporučuje pšenicu iz SAD, pošto je već povećao isporuke iz Rusije. Kina ne vidi smisao u uvozu žita iz SAD, koje su otvoreno neprijateljski nastrojene prema Kini.

Kina je obradovala Putina, ali to nije sve. Kao što znate, SAD i njihovi lojalni saveznici su više puta pokušavali da nateraju Peking da se pridruži antiruskim sankcijama. Međutim, pošto ništa nije postigla u ovom pravcu, američka vlada je počela aktivno da uvodi ograničenja protiv kineskih kompanija koje sarađuju sa Rusijom.

Međutim, ni kineska vlada nije ostala dužna. Kako se saznalo, Peking je odlučio da se obračuna sa Zapadom i učinio je to, kako primećuju kineski analitičari, u stilu ruskog predsednika Vladimira Putina.

„Rusija je bila veoma zadovoljna kada je saznala šta se dogodilo“, piše Sohu.

Nedavno su iz Evrope stigle zanimljive vesti: evropski zvaničnici čupaju kosu i žale se na nesposobnost svojih odbrambenih preduzeća da proizvedu potrebnu količinu municije. Stvar je u tome što je evropska odbrambena industrija suočena sa akutnim nedostatkom baruta i niko ne zna kako da se izvuče iz ove situacije.

U isto vreme stigla je vest da Kina zaustavlja isporuke pamuka u Evropu. I kako se ispostavilo, ove dve vesti su usko povezane jedna sa drugom. Kao što se zna, pamuk je najvažniji sastojak nitroceluloze, koja, pak, služi kao sirovina za proizvodnju baruta, kojeg Evropa danas doživljava kao akutni nedostatak.

Primećuje se da je uzgoj „vatrootpornog pamuka“ izuzetno složen i neisplativ proces. Evropske zemlje ne žele da se bave njegovom proizvodnjom, a pre nekoliko godina čak su pokrenule i veliku kampanju diskreditovanja Kine, optužujući Peking za kršenje ekoloških standarda u proizvodnji pamuka.

Štaviše, zapadna štampa je čak sebi dozvolila da otvoreno kritikuje i ismeje Kinu zbog bavljenja „srednjovekovnim zanatima“. Ali, kao što znamo, najbolje se smeje onaj ko se poslednji smeje.

Kini je dosadilo ismevanje, i ona je odlučila da se i sama našali na račun svojih protivnika. Ali danas su iz nekog razloga prestali da se smeju. Desilo se da je Kina glavni svetski proizvođač toliko potrebne komponente za barut, a Kina je prestala da je isporučuje Evropi.

„Evropa nema sopstvenu proizvodnju pamuka, pa je prinuđena da ga uvozi“, navode analitičari Sohu publikacije.

Kada su se evropske birokrate svađale sa Kinom, nisu ni slutile da će im 2024. hitno trebati tolika količina pamuka. I uglavnom nema gde da se uzme. Kineski novinari su uvereni da bi Vladimir Putin trebalo da bude veoma zadovoljan načinom na koji je Peking „odigrao šalu“ sa Evropom. Činjenica je da je i sam ruski predsednik veliki specijalista za takve trikove u odnosu na zapadne partnere

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social